АТО очима жінки: Франківчанка Вікторія Травінська розповіла про війну

 

 

Вже другий рік поспіль ми прокидаємось і засинаємо з новинами про бойові дії у нас в країні.

 

Переглядаючи сюжети про АТО, будні солдат, втрати — ми розуміємо наскільки це страшно. Але ми й уявити не можемо — як бути у самому вирії настрашніших подій.

 

Тому ми маємо пишатись не тільки нашими чоловіками, але й не менш мужніми жінками, що зараз захищають нас на Сході.

 

Іванофранківчанка Травінська Вікторія, військовослужбовець окремого загону спеціального призначення ЗТУ НГУ — не так давно повернулась з ротації на Сході, і погодилась трішки розповісти про життя тих, хто зараз нас береже, пише журнал  Versal.

 

Війна не обійшла стороною нікого.

Моя ротація на Схід тривала два місці. Спершу, звичайно, було страшно їхати — ніколи з таким не стикалась і усвідомити, що війна прийшла і на нашу землю — було складно. І, хоча, я й військова — повірте це не рятує. Все ж — свою поїздку вважала обов’язком.

Коли збиралась їхати — рідним не сказала куди — просто на навчання до Харкова. Не хотіла, щоб вони зайвий раз переживали за мене. Хоча, в мене така сім’я, що у нас немає поняття — «тікати». Та й до спецназу я прослужила у міліції близько 5 років. Тому у мене такий  бойовий та вольовий характер.

 

Про ротацію на Схід

Коли безпосередньо потрапляєш у зону АТО — не одразу можна зрозуміти, що ж відбувається. У Івано-Франківську — ти знаєш, що йдуть бойові дії, ти знаєш, що там війна, але не розумієш усього жаху. Коли я була вдома – здавалось, що все настільки далеко від нас. Люди тут живуть іншим життям – зі страхом.

Ми їхали не на конкретне місце. Я бувала і в Донецькій, і в Луганській областях — багато «гарячих точок». Складно описати словами свої відчуття, коли вперше виїжджали на завдання — зізнаюсь, що було страшно — ти усвідомлюєш, що можеш і не повернутись. Але, з кожною новою поїздкою — ти звикаєш, і опановуєш себе.

Коли ми їхали на завдання — наші чоловіки намагались мене не пускати наперед, тільки позаду під наглядом. Я відчувала себе захищаю серед них — одна жінка, як не як, і вони берегли мене як могли.

Одного разу ми були на виїзді і знайшли маленьку сову, що впала з гнізда. Хлопці думали, що вона помре, але все ж підібрали її, щоб спробувати «виходити». Так знаєте, ми її ще й привезли до Івано-Франківська у нашу частину де вона й досі є. Це наш талісман.

 

Життя в зоні АТО

Будні там проходили звично для армії: шикування зранку, дисциплінована поведінка, завжди фізичні навантаження. Адже, для прикладу, моя екіпіровка важила близько 30 кг, а це сильне навантаження на хребет. Ще, коли я тільки потрапила до спецназу — одразу записалась у спортзал. Звісно, я не тягала великі навантаження, але постояти за себе та просто бути у формі — могла.

Морально  там перебувати — важко. Хоча, наш підрозділ був дуже дружнім: завжди підтримували один одного, спілкувались, але намагались вести нейтральні розмови — не зачіпати тему війни. Чоловіки ніколи не дозволяли собі вживати алкоголь: всі спортсмени та відповідальні, адже знають, що може бути раптова тривога.

Офіцер-психолог намагався морально «розвантажити» хлопців: літературу для читання підбирав, проводив бесіди. Ще у нас був священник та своя капличка — кожного ранку молитви, а в неділю — маленькі служби. Завжди перед виїздом хлопці заходили до каплички помолитись.

Я мала свою «кібітку» — бо кімнатою її важко назвати, жила сама та якось привела її в кращий та комфортніший вигляд.  Але ми завжди збирались на вечерю в одному місці — ніхто не сидів собі окремо. І, коли комусь щось з дому передавали — то завжди ділились між собою. Раніше волонтери більше продуктами забезпечували, тепер не так. В нас був період, коли були одні макарони та картопля, але хлопцям вдавалось і з того щось придумати смачне.

Через цю війну — чоловіки стали загартовані, адже вони на ротації ще з квітня минулого року і в них немає вибору, як навчитись самостійно справлятись зі звичними для жінки справами. Це добре, з одного боку, але й погано, що сім’ї не бачать своїх чоловіків так довго. Вони приїжджають додому тільки на кілька днів — відпочинуть і знову повертаються на фронт.

 

Повернення додому

Перший тиждень, по приїзді додому,  було дуже важко.  Нам дали час для відпочинку, і я майже цілий тиждень пробула дома: нікуди не ходила і просто пролежала та просиділа на дивані, обмірковуючи все, що побачила там.
Тепер, я зовсім по-іншому дивлюсь на всі речі. І стає дуже шкода, що люди думають, що це кінець. Мабуть, просто вже звикли і немає  такого відношення як раніше. Але люди так само гинуть, є багато поранених — нічого не припинялось.
Бувало приходиш кудись де стоять у черзі хлопці у формі,  а люди «а, що ви там воюєте» — це так боляче слухати.  Я була там, і знаю, наскільки це важко.
А рідні дуже переживали по моєму приїзді. Я вирішила зізнатись де я була, адже все рівно міг хтось сказати.  Почувши правду — мама і бабуся плакали, навіть, першу ніч майже не спали, адже обдумували, що там зі мною могло трапитись.
Можливо це моя не остання ротація на Схід — я не знаю, коли буде наступна, але я зрозуміла, що тепер я думаю про все це зовсім по-іншому.


16.08.2015 447 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1380
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2653
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2185
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2256
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6791 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2535 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

421

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1254

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1358

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1503
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

372
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

235
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

644
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

133
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26601
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

612
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10537 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

141
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

165
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

480
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

626
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

690