Арешт Мосійчука: Причини небезпечної гри Порошенка та її наслідки

 

 

Справа Ігоря Мосійчука буде мати надзвичайно великі наслідки для українського політикуму. І в основі її причини лежить спроба великої кількості політичних суб’єктів розхитати Парламент та змінити владну структуру, на яку Президент відповів небезпечним кроком.

Неправильний момент для самостійної гри.

Спроба почати власну політичну гру проти Президента олігархами та представниками коаліції зрозуміла і досить логічна. Довго один політичний клубок у вигляді великої коаліції на себе ризики брати не може. Та і взагалі, поява опозиції є нормальним і логічним розвитком процесу, особливо на стадії певної деескалації на Донбасі.

Та тему для окремого походу з коаліції взяли явно не підходящу. А саме Мінські домовленості і процес децентралізації в Україні. Політики просто використали логічне нерозуміння суспільством суті тих речей, які намагався змінити Президент разом з міжнародними партнерами. Особливо це стало можливим на фоні втрати довіри до Петра Порошенко, згідно з останніми соціологічними дослідженнями. Згідно липневим опитування соціологічної групи «Рейтинг», довіра до президента впала з 45 до 24 відсотків з вересня 2014 року.

Та насправді, в змінах до Конституції немає нічого страшного. Це підтвердила більшість українських експертів. Більш того, доказом приводу використання голосувань за Конституцію, ніж причини для виходу з коаліції, є голосування і за закон «Про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської області», і за початок змін головного закону, коли такого політичного підігріву не відбулось. До того ж, закон на який буде спиратися Конституція явно не влаштовує Москву. Адже з однієї сторони в ньому немає механізмів впливу окремих районів на загальнонаціональну повістку, а з другої сторони, там навіть посади об’єднаної немає. Тобто немає голови даних окремих районів, а отже, немає посади ні для Пушиліна, ні для Захарченко. А стосунки Києва будуть конкретно з кожним населеним пунктом, а не з регіоном в цілому. І запуск такого особливого самоврядування можливий лише з виводу бойовиків та контролю кордону хоч би міжнародними спостерігачами.

Такі елементарні речі розуміли більшість політичних суб’єктів, та спокуса пограти у власну політичну гру раніше за все, перевищила логіку. До того ж, у гру на розхитування коаліції, а отже і парламенту, вступила велика кількість олігархів. Які, згідно джерел, теж вмовляли різними способами не підтримувати і РПЛ, і Батьківщину і Самопоміч змін до Конституції.

В цій історії є одна проблема. Яка легітимізує крок, який зробив Порошенко сьогодні з арештом Мосійчука. Це велика надія Заходу на прийняття Мінських угод. Захід грає у дуже тендітну і важливу гру, в якій погляд більшості політичних суб’єктів в Україні на Мінські домовленості має бути схвальний. Вмовляння представниками влади своїх партнерів голосувати за зміни до Конституції та показати єдність, успіхом не увінчалися. Навіть заклики негативного ставлення Заходу у разі небажання голосувати теж не подіяли. Ляшко з партією вирішив взагалі вийти з коаліції, а Батьківщина і Самопоміч почали активніше качати ситуацію з середини.

Отже, нова фаза політичної кризи в країні почалась з голосувань по Мінським домовленостям тоді, коли вони виходять на важливу кінцеву стадію. Адже в грудні мають бути повністю виконані. Це і є стратегічною помилкою наших політиків, які за тактичною вигодою, не побачили загроз.

Вересневий контрудар Президента.

Та Президенту і його оточенню переобрання Парламенту сьогодні не на часі. З багатьох причин. Це і відсутність рейтингу у значній коаліційній фракції — «Народного фронту», і збільшення представництва менших коаліційних партій у разі переобрання, і збільшення впливу олігархів на Парламент в результаті заходження їхніх проектів і, звісно, потенційний зрив Мінських угод зі сторони України. І тут треба зрозуміти, що інтереси не розпускати сьогодні Парламент зійшлися і у Президента, і у Заходу.

Тепер треба розуміти, що українська політична система дуже корумпована. Гроші за депутатські запити, потрібний вплив на виконавчі органи через коаліційний лобізм, нелегалізований законодавчий лобізм і таке інше, процвітають в Україні і далі. А оскільки вибори у нас проходили за змішаної системи і на базі старих по своїй суті політичних платформ, то у Парламент 8-го скликання обралась велика кількість представників, які вищезгаданими методами заробітку не цураються ні для себе, ні для партій, які представляють. І як відомо, силові органи в Україні, через військову загрозу, отримали достатньо технічних і інших інструментів для внутрішньої діяльності в державі, а отже і фіксації порушень. І немає сумнівів, що на велику кількість депутатів вже є відомості про їх специфічну діяльність.

Тепер повернемося до відкритого сезону політичної боротьби. Владі потрібна була показова справа, яка мала чіткі основи порушення права з однієї сторони, для легітимізації зі сторони суспільства, але і направлена на народного депутата політичної сили, яка підривала стійкість коаліції. Найбільш активною в цій історії була саме Радикальна Партія Олега Ляшка, а одним з найбільш одіозних її депутатів та і Парламенту у цілому – Ігор Мосійчук. Який окрім історії з даними хабарями, може розкрити ланцюжок фінансування політичної партії Олега Ляшка.

Отже, сьогодні був даний чіткій сигнал усім депутатам, що їхні корупційні історії будуть використані проти них самих. Що на думку влади зупинить загрозу майбутніх перевиборів. І згадаємо, що дане використання вибіркового законодавства може пройти скрізь пальці Заходу. Оскільки такий крок може дозволити і зберегти коаліцію, і надалі виконувати Мінські угоди.

Скриньку Пандори відкрито.

Використання такого агресивного важелю в політичних домовленостях є надзвичайно небезпечним для влади. Його наслідки мають і іншу сторону медалі, окрім досить потенційного збереження парламентської стійкості. В очі вкидається явна вибірковість. Інтернет вибухнув порівнянням і з Сергієм Клюєвим, до якого довгий час не могли навіть торкнутися. І з мерами-сепаратистами на звільненій території Донбасу, яких активно використовують в новій політичній платформі АП — «Наш Край», як противагу регіоналів на місцевих виборах. І прізвищ великої кількості «рєшал», яких повно в політичних силах влади зокрема.

Тепер і наявність людей з потенційною кримінальною справою за плечами, і поява нових доказів причетності за порушення законів, буде змушувати владу або відмовлятися від вибірковості та встановлювати законність, або давати можливість політичним конкурентам закопувати її рейтинг.

І крок, на який пішов Президент, дуже складний по своїй суті. Тактично він ефективний, та от стратегічно скоріш програшний. Адже для того, аби грати в таку гру, потрібно бути готовим саджати за порушення закону велику кількість людей, навіть лояльних до себе потужних політичних гравців. У інакшому випадку довіра до Президента, яка і так на дуже низькому рівні, зникне остаточно. Що призведе не тільки до обрання Парламенту, але і до Президентських перевиборів.

 

http://hvylya.net


20.09.2015 709 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1320
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2620
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2158
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2232
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6695 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2508 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

397

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1216

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1336

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1473
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

336
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

206
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

626
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

109
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26569
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

592
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10513 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

112
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

137
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

449
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

601
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

662