Яремче — “зелена перлина” Карпат

 

/data/blog/88511/2eb2f08fcfbc4cdf98835c58a75ac360.jpg

 

Зручно, коли можна жити в одному містечку і мати змогу об’їздити з десяток наближених до нього. Якщо хочете встигнути побачити все за тиждень відпустки, Яремче – ідеальна локація: всі основні шляхи транспортного сполучення з’єднані тут, а на дорогу у будь-яку точку Карпат знадобиться не більше 4 годин.

 

Та що там наближені містечка, – і в самому Яремче можна знайти чимало цікавого: дивовижні природні формації – водоспади, круті скелі, віковічні ліси, відкриті пішохідні маршрути будь-якої складності, гуцульська культура – постійно діючий ярмарок, виставки народних промислів та ремесел, колоритні гуцульські фестивалі, традиційна кухня майже у кожному закладі!

Вид на Яремче зі сторони Микуличина
Вид на Яремче зі сторони Микуличина

У Яремче приємно помічати дрібниці: різьбу на старих хатах, дивну, як на туриста, говірку, насичений запах бринзи, дрібний хрестик на ярмарковому вишитому рушнику, людей у національному вбранні, яке на тутешньому люді виглядає настільки органічно, що ряджені у вишиванки дівчата на звітному концерті самодіяльних колективів будуть впадати у вічі, бо тепер ви знатимете різницю між тим, що таке «носити» і «вдівати» вишиванку.

Яремче – місто, в плані туристичної інфраструктури розвинуте чи не найбільше за інші в Карпатах: окрім приватних садиб та сімейних готелів, є в Яремче готелі й три-, чотиризіркові. Місто відоме як здравниця: санаторії м. Яремче в більшості своїй мають загальнооздоровчий профіль, у лікуванні та профілактиці захворювань використовують природньо-кліматичні умови альпійського клімату та мінеральні води.

Люди в Яремче

Незважаючи на активний розвиток туризму, в Яремче вдалось зберегти автентику: тут одягають вишиванки не для того, щоб розважити приїжджих, а тому, що це традиційний елемент одягу, так само як кептарик чи крайка; тут містом їздять на конях не заради наживи заробити на кінних прогулянках, а бо кінь для гуцула – засіб пересування.

Яремче – визнаний екокурорт, одне тільки перебування в якому має помітні лікувальні властивості: за рахунок чистого повітря та альпійського клімату тут можна оздоровити організм – від очищення легень та нормалізації тиску до покращення роботи серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту.

Чому варто приїхати сюди і на що подивитись? Наприклад, на славнозвісний яремчанський ярмарок, чи стрімкі води Прута, що гуркотять у водоспаді Пробій, або на вольєрне господарство, де єдине, що розділяє дикий тваринний світ від людського — металева сітка паркану.

Цього не достатньо? Рушайте у сплав по ріці Прут або підіймайтесь у високі гори стежкою самого Довбуша!

Все найцікавіше — поруч!

Вольєрне господарство, водоспад Дівочі сльози, два яремчанських сувенірних ринки, водоспад Пробій, ресторан “Гуцульщина” і ще чимало цікавого знаходиться у 10-хвилинній доступності! Рухайтесь вулицею Свободи в бік залізничного мосту: маршрут можна почати з оглядин Вольєрного господарства, від нього прийти до водоспаду Дівочі сльози, далі спокуситись на сувеніри на першому яремчанському ярмарку, або ж придбати щось більше вартісне — хутряний комірець чи бісерну вишиванку.

Вольєрне господарство в Яремче
Вольєрне господарство в Яремче

Рухайтесь далі через міст — за кілька хвилин прийдете до другого ярмарку, більшого.

На самісінькому його початку — ресторан “Гуцульщина”, високий міст над бурхливим Прутом та мальовничий водоспад Пробій.

А ще за кілька хвилин по трасі — початок маршруту Стежка Довбуша.

Стежка Довбуша

З ім’ям Олекси Довбуша в Яремче, околицях міста та й в Карпатах загалом пов’язано чимало цікавого. Наприклад, чому село Ділове (до речі, географічний центр Європи) так назване? Бо тут Довбуш ділив відібрані у багатіїв гроші. Або чому Рахів зветься Раховом? Бо тут Довбуш рахував свої здобутки.

Стежка Довбуша
Стежка Довбуша

Здоровенна кам’яна брила, що за легендою була скинута згори самим Довбушем, аби загородити прохід воякам, – чудовий маркер для початку маршруту. Колись вузька та складнопрохідна стежина тепер – популярна туристична атракція. Пройтись тут зможе кожен: 4 км Стежки, що йде колом, – маршрут для прогулянки на 4-5 годин, якщо плануєте часто відпочивати, фотографуючи мальовничі краєвиди з оглядових майданчиків.

Стежка Довбуша може і не розкаже вам все про ватажка карпатських опришків, проте дасть уявлення про те, де в середині XVIII століття, вірогідно, була схованка повстанців. До того ж, тут просто приємно блукати: лісисті схили, неосяжні валуни, порослі яскраво-зеленим мохом, свіже повітря, насичене запахом хвої, тиша і неймовірні краєвиди.

Детальніше про маршрут Стежкою Довбуша читайте тут.

Вид зі Стежки Довбуша
Вид зі Стежки Довбуша

Яремчанський музей етнографії та екології Карпатського краю

Екскурсовод – обов’язкова умова. Без гідного пояснювального супроводу тут ви побачите тільки вигорілі фотографії, мапи, трохи застарілі стенди про діяльність УПА, може прочитаєте підписи дрібним шрифтом під експонатами і вийдете з музею з відчуттям згаяного часу. Проте супровід гіда, який за сучасними мірками, коштує копійки, дозволить кожній фотографії, кожній мапі, кожному заіржавілому набою чи уламку збитого літака струснути пил і розповісти вам свою історію: хто такі були Січові Стрільці, за що стояла Дивізія «Галичина», де у тутешніх краях билась УПА і чого досягла.

Окрім постійно діючої експозиції тут також можна побачити змінні. Наприклад, виставку традиційних шкіряних виробів – постоли, череси, дзюбеньки з тисненням, візеруванням, орнаментним візерунком.

В Яремче завжди можна знайти заняття до душі: чи то спокійний відпочинок на лоні природи, чи екстремальні пригоди, чи візит до сакральних споруд, яких на території Яремче та в околицях міста чимало!


06.10.2015 1980 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

810
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11347 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1968
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1856
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2856
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4748

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

502

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1147

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1660

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1408
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1801
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1623
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8861
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

703
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

783
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1969
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

947
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

447
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

357 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

788 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

830