агенція новин

Як у Івано-Франківську працює первинна медична допомога

 

 

Сьогодні дуже часто говорять про реформу медичної галузі та про перехід із дільничної служби до інституту сімейної медицини.

 

Що таке первинна медична ланка, як вона розвинена у Івано-Франківську та чи готова до реформування, розповіла головний лікар міської поліклініки №4 Таїсія Єрєміна.

 

За її словами, медична допомога за видами розподіляється на декілька рівнів: на екстрену, первинну, вторинну (спеціалізовану), третинну (високоспеціалізовану), паліативну, медичну реабілітацію. На первинному рівні медична допомога надається дільничними терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями, які мають певну дільницю і опікуються людьми, які на ній проживають.

 

Основним завданням лікаря первинної ланки є спостереження за станом здоров’я своїх підопічних, за розвитком можливих ризиків виникнення захворювання, проведення лікувальної роботи, реабілітаційних заходів. Тому важливою є профілактична робота, донесення до відома населення інформації про можливий ризик і про основні симптоми захворювання, про те, як себе поводити в тих чи інших ситуаціях.

 

Для поширення знань серед населення щодо таких загрозливих захворювань як туберкульоз, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, тощо в різних районах міста періодично поліклініками, за участю лікарів первинної ланки міста, проводяться Дні здоров’я.

 

„Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться з цим завданням, то результатом стане раціональне використання державних коштів, якісне надання медичної допомоги, скорочення невиправданих витрат. В принципі, лікар первинної ланки має взяти на себе основну кількість захворювань, які він може пролікувати, звільняючи від навантаження вузьких спеціалістів, спеціалістів вторинної ланки”, – розповідає Таїсія Єрєміна.

 

На сьогоднішній день в Україні працює майже 50% лікарів первинної ланки, тоді як у розвинених медичних технологіях за кордоном первинна ланка займає 60-80%. Позитив реформування в тому, що лікар стане більш самодостатнім. Адже в Україні медики первинної ланки зведені лише до надання окремо терапевтичної або педіатричної допомоги. А легкі неврологічні, лор, гастроентерологічні, навіть деякі хірургічні захворювання, які допустимо лікувати в лікаря первинної ланки, абсолютно виключаються із практики.

 

„Система, яка існує сьогодні, передбачає повне зрівняння, в першу чергу, в оплаті праці: доктор, до якого люди не хочуть йти на прийом і доктор, до якого люди просяться, в якого під кабінетом постійні черги, адже в нас існує вільний вибір лікаря пацієнтом, працюють однаковий робочий час та отримують однакову заробітну платню. При реформуванні медичної галузі у молодих докторів буде стимул постійно вчитися, мати знання, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом. Адже тільки пацієнт якнайкраще може оцінити якість наданої йому допомоги: ставлення лікаря до хворого, досягнення бажаного ефекту в лікуванні”, – каже Таїсія Єрєміна.

Вона переконана – працівники старшого віку, які не зможуть вписатися в запропоновану систему, поступляться робочими місцями молодим спеціалістам.

Якщо первинна ланка запрацює так, як вона має працювати, не у вузькому терапевтичному чи педіатричному колі, а з ширшими повноваженнями, вона вивільнить вузьких спеціалістів.

Перехід від дільничної до сімейної медицини є цілком реальним і лікарі Івано-Франківська йдуть цим шляхом, готуючись до запровадження інституту сімейного лікаря. Майже усі лікарі первинної ланки пройшли відповідне навчання і мають сертифікати сімейного лікаря.

 

Звісно, будь-яка реформа передбачає і певні труднощі. Матеріальна база на сьогоднішній день не є достатньою для того, щоб лікар міг в своєму кабінеті повноцінно подивитися горло і вухо хворого, зробити електрокардіограму, не виходячи з кабінету.

 

Дільниця сімейного лікаря повинна передбачати 1200-1400 пацієнтів. А у нас зараз існують дільниці, на яких понад 3000 людей, тому лікарі перевантажені роботою.

 

„На прикладі поліклініки №4 можна побачити, як у Івано-Франківську реалізовують державну програму підготовки сімейного лікаря. За сприяння головного лікаря міста Тараса Масляка, ще у 2012 році ми провели планування – графік проходження навчання лікарями. За період 2012 по 2015 роки тільки в нашій поліклініці пройшли спеціалізацію та отримали сертифікат сімейного лікаря 15 терапевтів. Програма повного переходу до інституту сімейної медицини в державі розрахована до 2020 року. Проте на сьогодні ми майже повністю готові до такого переходу. Зрештою, ми маємо позитивний досвід роботи сімейних лікарів, адже одні з перших в місті відкрили відділення сімейної медицини, запровадили вісім дільниць сімейних лікарів, які успішно працюють і обслуговують людей від народження і протягом життя”, – наголошує Таїсія Єрєміна.

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


31.07.2015 1440 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
18.06.2019
Ігор КОСТЮК

Всі разом – гравці, тренерський штаб, керівництво клубу, його персонал сміливо можуть занести рік собі в актив. Найголовніше – ми утвердилися у першій лізі...

156
12.06.2019
Антикорупційна платформа

На ринку ремонту доріг можуть конкурувати підприємства, які мають сучасну техніку, використовують сучасні технології, мають досвід роботи та кваліфікованих працівників.

496 2
11.06.2019
Тетяна КІНДЮХ

Укріпити все. І бажано взимку. На Верховинщині із 36 природоохоронних заходів, гроші на які за останні три роки виділяли з обласного екологічного фонду...

701
05.06.2019
Ростислав Ковтун

Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО». Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війн.

727
05.06.2019
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА

Професійність, креатив, сміливість й навіть зухвалість, не заспокоєння минулими успіхами та стратегія сталого розвитку — це Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський простір» у Івано-Франківську.

425
30.05.2019

На Франківщині триває реформа сільської медицини. Крім нових амбулаторій, передбачено і нові автомобілі для медиків. В області вже закуплено 25 позашляховиків Renault Duster.

1065

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

236

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

377

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

569

Сто років тому внаслідок закінчення Першої світової війни почалося небачене раніше переформатування Європи...

515
06.06.2019

Щодня на Землі з'являється все більше доказів присутності прибульців.

668
25.05.2019

Вже другий тиждень мешканці Івано-Франківської області страждають від грозових дощів, граду та підтоплень.

34475
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

1012
16.06.2019

День Святої Трійці - одне із головних християнських свят. Воно відзначається на 50-й день після Великодня, у 2019 році свято випадає на 16 червня.

302
02.06.2019

Лікар Ендрю Ньюберг, професор університету Томаса Джефферсона в США провів дослідження МРТ і визначив, що молитва і медитація дійсно мають велику силу.

870 1
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

581 1
17.06.2019

Депутат Івано-Франківської міської ради Андрій Грималюк одружився.

1516 1
16.06.2019

Сім'я мамонтів скоро в повному складі з'явиться в селі Підгір'ї - двоє менших вже на полі, мама з татом ж ще в процесі.

2027
15.06.2019

Появу Петра Порошенка вітали практично всі присутні на фестивалі, а їх до того часу назбиралось кілька тисяч.

2172 1
15.06.2019

Рекламний щит, котрий розміщений на Вічевому майдані, повідомляв, що Оксана Савчук входить в команду Марцінківа.

2434