Як у Івано-Франківську працює первинна медична допомога

 

 

Сьогодні дуже часто говорять про реформу медичної галузі та про перехід із дільничної служби до інституту сімейної медицини.

 

Що таке первинна медична ланка, як вона розвинена у Івано-Франківську та чи готова до реформування, розповіла головний лікар міської поліклініки №4 Таїсія Єрєміна.

 

За її словами, медична допомога за видами розподіляється на декілька рівнів: на екстрену, первинну, вторинну (спеціалізовану), третинну (високоспеціалізовану), паліативну, медичну реабілітацію. На первинному рівні медична допомога надається дільничними терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями, які мають певну дільницю і опікуються людьми, які на ній проживають.

 

Основним завданням лікаря первинної ланки є спостереження за станом здоров’я своїх підопічних, за розвитком можливих ризиків виникнення захворювання, проведення лікувальної роботи, реабілітаційних заходів. Тому важливою є профілактична робота, донесення до відома населення інформації про можливий ризик і про основні симптоми захворювання, про те, як себе поводити в тих чи інших ситуаціях.

 

Для поширення знань серед населення щодо таких загрозливих захворювань як туберкульоз, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, тощо в різних районах міста періодично поліклініками, за участю лікарів первинної ланки міста, проводяться Дні здоров’я.

 

„Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться з цим завданням, то результатом стане раціональне використання державних коштів, якісне надання медичної допомоги, скорочення невиправданих витрат. В принципі, лікар первинної ланки має взяти на себе основну кількість захворювань, які він може пролікувати, звільняючи від навантаження вузьких спеціалістів, спеціалістів вторинної ланки”, – розповідає Таїсія Єрєміна.

 

На сьогоднішній день в Україні працює майже 50% лікарів первинної ланки, тоді як у розвинених медичних технологіях за кордоном первинна ланка займає 60-80%. Позитив реформування в тому, що лікар стане більш самодостатнім. Адже в Україні медики первинної ланки зведені лише до надання окремо терапевтичної або педіатричної допомоги. А легкі неврологічні, лор, гастроентерологічні, навіть деякі хірургічні захворювання, які допустимо лікувати в лікаря первинної ланки, абсолютно виключаються із практики.

 

„Система, яка існує сьогодні, передбачає повне зрівняння, в першу чергу, в оплаті праці: доктор, до якого люди не хочуть йти на прийом і доктор, до якого люди просяться, в якого під кабінетом постійні черги, адже в нас існує вільний вибір лікаря пацієнтом, працюють однаковий робочий час та отримують однакову заробітну платню. При реформуванні медичної галузі у молодих докторів буде стимул постійно вчитися, мати знання, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом. Адже тільки пацієнт якнайкраще може оцінити якість наданої йому допомоги: ставлення лікаря до хворого, досягнення бажаного ефекту в лікуванні”, – каже Таїсія Єрєміна.

Вона переконана – працівники старшого віку, які не зможуть вписатися в запропоновану систему, поступляться робочими місцями молодим спеціалістам.

Якщо первинна ланка запрацює так, як вона має працювати, не у вузькому терапевтичному чи педіатричному колі, а з ширшими повноваженнями, вона вивільнить вузьких спеціалістів.

Перехід від дільничної до сімейної медицини є цілком реальним і лікарі Івано-Франківська йдуть цим шляхом, готуючись до запровадження інституту сімейного лікаря. Майже усі лікарі первинної ланки пройшли відповідне навчання і мають сертифікати сімейного лікаря.

 

Звісно, будь-яка реформа передбачає і певні труднощі. Матеріальна база на сьогоднішній день не є достатньою для того, щоб лікар міг в своєму кабінеті повноцінно подивитися горло і вухо хворого, зробити електрокардіограму, не виходячи з кабінету.

 

Дільниця сімейного лікаря повинна передбачати 1200-1400 пацієнтів. А у нас зараз існують дільниці, на яких понад 3000 людей, тому лікарі перевантажені роботою.

 

„На прикладі поліклініки №4 можна побачити, як у Івано-Франківську реалізовують державну програму підготовки сімейного лікаря. За сприяння головного лікаря міста Тараса Масляка, ще у 2012 році ми провели планування – графік проходження навчання лікарями. За період 2012 по 2015 роки тільки в нашій поліклініці пройшли спеціалізацію та отримали сертифікат сімейного лікаря 15 терапевтів. Програма повного переходу до інституту сімейної медицини в державі розрахована до 2020 року. Проте на сьогодні ми майже повністю готові до такого переходу. Зрештою, ми маємо позитивний досвід роботи сімейних лікарів, адже одні з перших в місті відкрили відділення сімейної медицини, запровадили вісім дільниць сімейних лікарів, які успішно працюють і обслуговують людей від народження і протягом життя”, – наголошує Таїсія Єрєміна.

 

 


31.07.2015 2935 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

681
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1954 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1139 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

561
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6908 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11405 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

343

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1091

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1119

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1114
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

80
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

290
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1091
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

762
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2955
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4453
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

84
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

328
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

359
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

669