агенція новин

Як у Івано-Франківську працює первинна медична допомога

 

 

Сьогодні дуже часто говорять про реформу медичної галузі та про перехід із дільничної служби до інституту сімейної медицини.

 

Що таке первинна медична ланка, як вона розвинена у Івано-Франківську та чи готова до реформування, розповіла головний лікар міської поліклініки №4 Таїсія Єрєміна.

 

За її словами, медична допомога за видами розподіляється на декілька рівнів: на екстрену, первинну, вторинну (спеціалізовану), третинну (високоспеціалізовану), паліативну, медичну реабілітацію. На первинному рівні медична допомога надається дільничними терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями, які мають певну дільницю і опікуються людьми, які на ній проживають.

 

Основним завданням лікаря первинної ланки є спостереження за станом здоров’я своїх підопічних, за розвитком можливих ризиків виникнення захворювання, проведення лікувальної роботи, реабілітаційних заходів. Тому важливою є профілактична робота, донесення до відома населення інформації про можливий ризик і про основні симптоми захворювання, про те, як себе поводити в тих чи інших ситуаціях.

 

Для поширення знань серед населення щодо таких загрозливих захворювань як туберкульоз, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, тощо в різних районах міста періодично поліклініками, за участю лікарів первинної ланки міста, проводяться Дні здоров’я.

 

„Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться з цим завданням, то результатом стане раціональне використання державних коштів, якісне надання медичної допомоги, скорочення невиправданих витрат. В принципі, лікар первинної ланки має взяти на себе основну кількість захворювань, які він може пролікувати, звільняючи від навантаження вузьких спеціалістів, спеціалістів вторинної ланки”, – розповідає Таїсія Єрєміна.

 

На сьогоднішній день в Україні працює майже 50% лікарів первинної ланки, тоді як у розвинених медичних технологіях за кордоном первинна ланка займає 60-80%. Позитив реформування в тому, що лікар стане більш самодостатнім. Адже в Україні медики первинної ланки зведені лише до надання окремо терапевтичної або педіатричної допомоги. А легкі неврологічні, лор, гастроентерологічні, навіть деякі хірургічні захворювання, які допустимо лікувати в лікаря первинної ланки, абсолютно виключаються із практики.

 

„Система, яка існує сьогодні, передбачає повне зрівняння, в першу чергу, в оплаті праці: доктор, до якого люди не хочуть йти на прийом і доктор, до якого люди просяться, в якого під кабінетом постійні черги, адже в нас існує вільний вибір лікаря пацієнтом, працюють однаковий робочий час та отримують однакову заробітну платню. При реформуванні медичної галузі у молодих докторів буде стимул постійно вчитися, мати знання, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом. Адже тільки пацієнт якнайкраще може оцінити якість наданої йому допомоги: ставлення лікаря до хворого, досягнення бажаного ефекту в лікуванні”, – каже Таїсія Єрєміна.

Вона переконана – працівники старшого віку, які не зможуть вписатися в запропоновану систему, поступляться робочими місцями молодим спеціалістам.

Якщо первинна ланка запрацює так, як вона має працювати, не у вузькому терапевтичному чи педіатричному колі, а з ширшими повноваженнями, вона вивільнить вузьких спеціалістів.

Перехід від дільничної до сімейної медицини є цілком реальним і лікарі Івано-Франківська йдуть цим шляхом, готуючись до запровадження інституту сімейного лікаря. Майже усі лікарі первинної ланки пройшли відповідне навчання і мають сертифікати сімейного лікаря.

 

Звісно, будь-яка реформа передбачає і певні труднощі. Матеріальна база на сьогоднішній день не є достатньою для того, щоб лікар міг в своєму кабінеті повноцінно подивитися горло і вухо хворого, зробити електрокардіограму, не виходячи з кабінету.

 

Дільниця сімейного лікаря повинна передбачати 1200-1400 пацієнтів. А у нас зараз існують дільниці, на яких понад 3000 людей, тому лікарі перевантажені роботою.

 

„На прикладі поліклініки №4 можна побачити, як у Івано-Франківську реалізовують державну програму підготовки сімейного лікаря. За сприяння головного лікаря міста Тараса Масляка, ще у 2012 році ми провели планування – графік проходження навчання лікарями. За період 2012 по 2015 роки тільки в нашій поліклініці пройшли спеціалізацію та отримали сертифікат сімейного лікаря 15 терапевтів. Програма повного переходу до інституту сімейної медицини в державі розрахована до 2020 року. Проте на сьогодні ми майже повністю готові до такого переходу. Зрештою, ми маємо позитивний досвід роботи сімейних лікарів, адже одні з перших в місті відкрили відділення сімейної медицини, запровадили вісім дільниць сімейних лікарів, які успішно працюють і обслуговують людей від народження і протягом життя”, – наголошує Таїсія Єрєміна.

 

 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


31.07.2015 1582 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

17.09.2019

Пану Василю 42 роки, він має 200 голів породистих овець, часто носить традиційне гуцульське вбрання, хвацько грає на дримбі, допомагає іншим вівчарям і вірить, що гуцули і вівці – це нероздільно.

159
13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

1045
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

562
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

5156 2
09.09.2019

Напередодні матчу у Вільнюс «висадився» величезний десант українських вболівальників, який фактично «залив» столицю Литви синьо-жовтим кольором.

938 2
09.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1484

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

355

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

1893 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

621 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2305
17.09.2019

Кілька днів тому у невеличкому селі Вітрова Балка, що знаходиться у Полтавській області, сільські мешканці зафільмували НЛО.

60
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

230
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

890
16.09.2019

Впродовж 14 та 15 вересня до Монастиря Успіння Матері Божої на традиційну прощу у різний спосіб прибули тисячі вірян з Прикарпаття, інших областей.

531
30.08.2019

У паломницькому центрі села Старуня при парафії св. Апостолів Петра і Павла відбулися нічні чування.

617
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

828
17.09.2019

Молодший син застрелив старшого на очах у батьків та своєї дружини, зробивши шість пострілів у груди.

1146
15.09.2019

Громада села Стопчатів, що на Івано-Франківщині, занепокоєна тим, що відбувається з трьома маленькими сусідськими дітьми.

2704
14.09.2019

Письменниця Ірена Карпа відвідала фестиваль Meridian Czernowitz, який відбувався у Чернівцях впродовж 5-8 вересня. 

3958
13.09.2019

Тіна вбралася у напівпрозору ажурну сукню з глибоким декольте до пупка і зі шлейфом.

4170 1