Як провести літні вихідні у Карпатах. 12 ідей для незабутнього відпочинку (фото)

 

По що люди їдуть у Карпати? Хтось шукає спокою, хтось хоче нових вражень, хтось – гострих відчуттів, а хтось їде по здоров’я … Здається, у Карпатах є все. І все таки. Чим можна зайнятись у Карпатах влітку? Тут не поплаваєш, як на морі, і особливо й не засмагнеш, не покатаєшся зараз на лижах …

Та насправді літній відпочинок у Карпатах може принести вам несподівано багато цікавих і приємних вражень, пише Надія Понятишин, Всвіті.  Він може стати суцільним адреналіном, екстримом, випробуванням на витривалість, пригодами, корисною пізнавальною мандрівкою або цілющим ковтком здоров’я, солодкою романтикою, ніжним сном туманними днями серед гір…

Те, яким буде ваш відпочинок у Карпатах, тепер дійсно залежить лише від вас. Бо пропозицій розваг є більш, ніж достатньо. Підбере щось для себе кожен. Отже, читайте нашу підбірку ідей, як класно провести найближчі вихідні у Карпатах.
1. Трекінг у горах
Кажуть, що людей романтичних, з хорошою уявою та фантазією гори особливо притягують і надихають – на мандри, на особисті подвиги, на творчість. Так от, для таких любителів гір найцікавішим відпочинком стане піший похід.
Піший туризм — це окрема велика тема, варта більшої, ніж кілька слів, уваги. Та все ж…

Ви самі можете легко відправитись в подорож певним гірським масивом, чи місциною, та краще, якщо це буде спланована і добре організована подорож. Зверніться у туристичний клуб, організацію, чи агенцію. Тих, які пропонують піші екскурсії Карпатами – безліч. Розробка та організація різних за тривалістю, за рівнем складності і вартістю – їхня спеціалізація. Достатньо лише набрати у пошуковій стрічці «піший тур Карпати» – і побачите море пропозицій, багато варіантів і різні ціни.
Подорожувати пішки – цікаво, корисно і здорово. Спробуйте хоча б раз.

Метою таких походів переважно є сходження на якусь гору. Погоджуся, піднятись на гірську вершину – нелегко. Але погодьтеся, «результат» того вартий. Відчуття свободи, краси, захвату та просто задоволення власним досягненням приходить, коли ви побачите світ з гірської висоти.
pic4-3big
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
rotator_3
Ще одним чудовим приводом піднятись у гори є проводи пастухів на полонину. Повірте, це дуже цікаво.

Випасання овець на Гуцульщині має понад 300-літню історію. Пастухи йдуть у гори на кілька місяців. Тому проводжають їх церемоніально. Вихід на полонину супроводжується різними святкуваннями та навіть концертами. Потрапити на таке дійство з давніми традиціями і обрядами ви можете на початку літа, завітавши у село, де досі займаються вівчарством.
На Межигірщині навіть пороводиться фестиваль “Проводи отар на полонину”. Основне дійство розгортається на Синевирському перевалі. Свято традиційно відкривається запаленням гуцульської ватри. Проводяться конкурси з доїння овець, ярмарок народної творчості. Пастухи радо розкажуть багато цікавого про таку рідкісну «професію» та покажуть вам свої незліченні отари овець.
festival brynzy
146266_2

Melika-0605-18
2. Піднятись у гори… трамваєм
Оригінальним і цікавим варіантом екскурсій Карпатами є «Карпатський трамвайчик». Вам не потрібно йти пішки, щоб уважно і неквапливо все довкола роздивитись. «Карпатський трамвай» — дуже популярна «розвага» серед туристів.

Щоб потрапити на борт, вам треба приїхати в смт. Вигода, Долинського району. Звідти починається маршрут.
Сам транспортний засіб невеличкий: локомотив, що може вмістити всього 12 людей та 2 окремих вагони. Різні за типом і комфортабельністю: закритий з м’якими сидіннями вагон-кабріолет, і відкритий, що впринципі зручніше для фотографування краєвидів.
«Карпатський трамвай» проходить надзвичайно мальовничим маршрутом нагарнішими та найекологічнішими місцями Карпат.
Отже, що ви можете побачити, придбавши квиток? Машиніст повезе вдовж мальовничих берегів річки Мізунки. А щоб можна було краще роздивитись карпатську природу, він робить зупинки. Біля мосту через річку Мізунку; джерела мінеральної води “Горянка”; висячого болота Ширковець; станції Дубовий Кут та біля каскаду Мізунського водоспаду.
Повертаючись назад, ви їхатимете повз джерело “Дзюркач” до санаторію “Джерело Прикарпаття”, де колись проходили реабілітацію космонавти.
А ще можна познайомитись з особливостями давнього лісництва, оглянувши старі виробничі приміщення, лісничівки.

Маршрут одноденний, тому втомитись ви не встигнете, лише насолоджуватиметесь краєвидами.
Та варіантів екскурсій насправді є значно більше. Все залежить від вашого бажання. І який з них би не обрали — залишитесь задоволені, бо чарівні гори і ліси Карпат, в нетрях яких ви подорожуватимете, не втомляться дивувати своєю вродою та величчю.

Відчуття, коли піднімаєшся у гори трамваєм, не схоже ні на яке інше.
299_14
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ш
3. Подорожуємо на двох колесах
Щоби перетворити свій відпочинок у захоплюючою пригоду, потрібне одне чарівне вміння — їздити на велосипеді. У тому, що все так просто, ви зможете переконатись, одного разу вирушивши у велотур Карпатами. І хоча багатьох сама думка про важкі гірські підйоми і круті схили лякає і відштовхує, насправді здійснити насичену і неповторну мандрівку на двох колесах може навіть непідготовлений новачок.
Просто берете велосипед на прокат вже на місці і досвідчений інструктор допоможе вам освоїтись. Найлегше скористатись одним з вже розроблених класичних турів від організаторів такого відпочинку. Романтику та яскраві емоції обіцяють всі без виключення.
Велотурів Гуцульщиною теж існує безліч: «Вело Тустань», «Карпатськими верхами», «Від Прута до Черемоша», «7 легенд Закарпаття», та багато інших. Одноденні та багатоденні, з ночівлею у наметах та з пішими прогулянками.
Закарпаттям проходить міжнародний велосипедний туристичний маршрут «Зелені ровери» або «Зелене коло» навколо біосферного заповідника «Східні Карпати». Він досить тривалий і включає подорож дорогами не лише України, а й Словаччини і Польщі.
Якщо обирати все ж активний відпочинок, то велоїзда є одним з найкращих варіантів. Це просто, весело, корисно і спортивно.

bicycle-tour-transylvania
0_8dd7b_c689ab9a_orig
skazka_00
4. Відкрити для себе щось нове і цікаве, пізнати унікальну гуцульську культуру у музеях
Багатство Гуцульської культури, історію краю, побуту та промислу, одягу, обрядів, кухні, народних звичаїв найкраще можна побачити саме у музеях. Саме вони збирають все те найцінніше, найдорожче і найрідкісніше, що з роками відходить в історію.
В Карпатах є справді унікальні музеї.

Наприклад, музей лісосплаву організовано на території Національного парку Синевир.
Приватний музей старожитностей Романа Кумлика у Верховині. У цьому музеї найоригінальнішим є, мабуть, його господар, який впродовж екскурсії віртуозно заграє на скрипках, дудках, трембіті, цимбалах та інших експонатах.
«Гуцульська гражда» у Криворівні — відновлене типічне житло гуцулів, в якому організовано музей побуту.
Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах знаходиться у Рахові.

У Колочаві є музей під відкритим небом «Старе село». Налічує майже два десятки будівель та допоміжних господарських споруд.
У музеї Параски Плитки-Горицвіт (с. Криворівня) можна побачити дуже красиві унікальні рукописні книги славної гуцулки.
Музей бурого ведмедя у Маняві повністю присвячений цьому жителю карпатських лісів, який знаходить на межі зникнення.
Ну, і знаменитий Музей Писанки у Коломиї, що неофіційно займає 8-е місце серед Семи чудес України.

Присвятіть трохи часу знайомству з музейною культурою — і ваш відпочинок стане дійсно повноцінним: не тільки приємним, а й корисним, пізнавальним.
«Гуцульский мобільний телефон» Музей Романа Кумлика
«Гуцульский мобільний телефон» Музей Романа Кумлика
Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах
Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах
5. Подивитися на Карпати з висоти пташиного лету
Люди, які не бояться висоти, а, навпаки, хочуть її долати, — дуже цілеспрямовані. Ви любите підкорювати вершини? Якщо й у буквальному сенсі — ви точно знайдете чим зайнятись у Карпатах. Адже гірських вершин тут більше, ніж багато.
Скелелазіння – цікавий вид спорту, дуже гарне тренування, перевірка власних сил. А ще це адреналін, море вражень та можливість встановлення власних досягнень і рекордів.
Скелелазіння в Карпатах — це на сам перед Скелі Довбуша, Ямельниця та Цапові Скали в Церківні. А ще «Перетяте каміння», що знаходиться недалеко від перевалу Німчич. До речі, маршрут, який проходить через ці гори, не потребує спеціальної фізичної підготовки. Вам потрібен лише спортивний одяг та снага до спортивних звершень.
Освоїти основи скелелазіння із досвідченими інструкторами і спеціальним спорядженням можна протягом лише одного дня. Такий вид активного відпочинку включають багато комбінованих турів та навіть турів вихідного дня.

Тому у Заняття із скелелазіння також можуть бути частиною програми походів та екскурсій. Це, безумовно додає їм оригінальності і урізноманітнює.

Навіть не претендуючи на спортивні досягнення та надмірний екстрим, ви приємно проведете час, отримаєте неповторні позитивні враження.

Компанії, які займаються організацією скелелазіння у Карпатах, це, наприклад, «Драйв Карпати», «Іrit trevel», Туристичний комплекс “Легенда Карпат” та багато інших.

А ВГО “Адреналін” запрошує на курси скелелазіння, що проводяться на Скелях Довбуша.
Аби розім’яти м’язи та прогнати хандру, а, може, зробити щось настільки екстремальне вперше у житті, оберіть маршрут Карпатами, що включає підкорення гірських вершин силою власного тіла.
34356_600
02_extreme_v_ukraine_extrem.lviv.ua
6. Перепливти Карпати
Ви мабуть чули, що таке рафтинг, а може й бачили, як ним займаються. Та краще забудьте все, що про нього знаєте і просто спробуйте самі. Бо ці відчуття не передати. Бризки води, річкове каміння, швидкість, з якою ви рухаєтесь, ваше серцебиття і відчуття адреналіну в крові…
Недарма з кожним роком рафтинг набуває все більшої популярності у всьому світі.

Спробуйте сплав Карпатською річкою, якщо цього разу не бажаєте обмежуватися спокійним відпочинком і звичними екскурсіями, а прагнете активності та справжніх пригод.
Найекстримальніший рафтинг в Україні — це річки Черемош, Прут, Дністер. Усі вони протікають через Карпати.

Сплав річкою може поміститися в одноденний тур, а може тривати більше чотирьох днів. Залежить від рівня складності та кількості річок, через які будете пливти. Ціни також різні.
Переважно у вартість входить харчування, прокат човнів, наметів, котлів і спальників, прокат спорядження для рафтингу (рятувальні жилети, каски). Однак усі деталі уточняйте при замовленні туру у відповідної компанії, яку зовсім не важко буде знайти.

Та пам’ятайте: рафтинг — розвага для сміливих.

rafting_karpaty_1

1406086
7. Красивий адреналін
Якщо вже їхати в Карпати за адреналіном, то не варто обмежуватись традиційними видами активного відпочинку.

Парапланеризм, парашутний спорт, спелеотуризм…

Екстрим – це коли інстинкт самозбереження відступає перед жагою нових відкриттів, вражень та відчуттів. Це почуття свободи. Літати в небі, чи блукати під землею — обирайте, що вам більше до душі. Зараз, коли ще триває найкраща для цього пора року — літо.
Пізнати таємничий підземний світ Карпат можна, вирушивши у спелеотур.

Природні печери в Карпатах – це в основному Тячівський, Рахівський район, Перечинщина та Березнянщина. Спелеотури проводяться лише під наглядом досвідчених спелеологів чи альпіністів.
Парапланеризм — мабуть, найбільш захоплюючий вид спорту. Захоплює він не лише відчуттями, а й краєвидами, що відкриваються перед тобою з величезної висоти. Зрозуміло, що в українських горах вони особливо гарні.

В Карпатах є дуже багато місць, де можна політати на параплані: Боржава, Рахів, Татарів, Славське… Якщо ви ніколи цього не робили — доведеться спершу пройти короткий курс навчання. Та параплан — найнадійніший і найбезпечніший з усіх літальний апарат, тому хвилюватись не варто. Правда, такий вид розваг коштує недешево. Але ці неймовірні хвилини захоплення того варті.
Політ на параплані
Політ на параплані

20466550

У небі над Карпатами
У небі над Карпатами
8. «Ловись, рибко, велика й маленька»
За останні роки в Карпатах з’явилось досить багато рибних господарств.

Тож якщо хочете посмакувати фореллю, та ще й зловленою власноруч – не важко буде знайти місце для риболовлі. Прямо на місці вам можуть приготувати цей делікатес на вогні. На дровах карпатських лісів із ароматними пряними приправами. Уявіть лише, як буде смачно…

Зрештою, ця красива і смачна рибка плаває практично у всіх карпатських річках і озерах. Та і крім форелі тут є що ловити. Наприклад, у ріках Сколівського району харіус, марена, підуст, окунь, щука, головень, пічкур, верховодка, бистрянка та деякі інші види.
А от у Синевирі, як ви, мабуть, знаєте, риболовля заборонена.
Любителям риболовлі варто звернути свою увагу на селища, де розташовуються рибні господарства. Є вони біля Сваляви , біля села Тур’я Пасіка , біля села Ділове та інших. Там на місці можна буде і порибалити, і відпочити.
Форель
Форель
gotowall.com20111227_043913_3986
9. Найцікавіші екскурсії визначними місцями
Під визначними місцями ми маємо не увазі не лише музеї, відомі природні чи архітектурні об’єкти. Ви і так знаєте про них, або й побували не в одному. Та в Карпатах є значно більше місць, вартих уваги.
Відвідайте старовинні закарпатські виноробні та сироварні. Спробуйте Закарпаття на смак. Виноградівський район, Нижнє Селище та Береговопригощають. Тут виготовляють особливі унікальні види сирів.

Відомим є погреб Карла Шоша, який віддавна радо приймає туристів. Гостям демонструють прилади, що застосовуються при традиційній переробці винограду та виготовленні вина: посуд для збору винограду, черпак, бочки різних розмірів та пляшки для вина.
Сік землі, напій богів – вино в Закарпатті на особливому рахунку. Тому тему виноградарства і сироваріння можна продовжувати… А ми будемо йти далі.
Пройшовши через підвісний дерев’яний міст у Пістині, помоліться в одній з найстаріших в Україні дерев’яній церкві, розташованій на крутому кам’янистому схилі.
Приміряйте найкрасивішу вишиванку на Косівському ярмарку.

Помилуйтесь архітектурою будинків Космачу чи арочними мостами-віадуками у Ворохті.
А можливо, вам цікаво буде відвідати єдину в Україні ферму з розведення манчжурських оленів (дуже красиві тварини). Знаходиться вона у селі Іза, яке крім цього є центром лозоплетіння.
Цікавих та унікальних місць у Карпатах є набагато більше. Відкривайте їх для себе, подорожуючи колоритним українським краєм.
Маньчжурські олені
Маньчжурські олені
Селиська сироварня
Селиська сироварня
Косів
Косів
10. Збираємо і з’їдаємо
Карпати пахнуть смачно. Малиною, ожиною, суницями і лісовими грибами. Справді, не знаю, чи є ще десь такі запашні гриби, ніж ті, що зібрані поміж карпатських трав. А ягоди, що дозріли під лагідним сонцем на найчистішому повітрі — надзвичайно корисний делікатес. Заходиш у бір — і збирай, скільки зможеш.
Ягідний сезон розпочинається тут із червня. А протягом усього літа можна насолоджуватися найрізноманітнішими дарами природи, коли одні змінюють інші. Карпатське літо завжди матиме чим вас порадувати:

Малина дозріває вже на початку липня, а збирати її можна аж до кінця серпня.

Ожину найкраще збирати десь із середини літа.

Суниця лісова – ягода липнева.

Плоди чорниці достигають у червні-липні (залежно від кількості тепла і дощів).

Журавлину збирають аж у вересні, навіть тоді, коли показуються перші приморозки.
Також десь із середини літа у Карпатах розпочинаються чудовий грибний сезон. Симпатичні лисички, опеньки, підберезники, грузді, сироїжки чекають вас під листям та біля дерев. А найбільшою пошаною, безперечно, користується грибний король – білий гриб.

Та якщо ви — не досвідчений грибник, або не хочете ризикувати, краще скористайтесь послугою збирання грибів у супроводі професійного грибника. Таку людину не важко буде знайти у будь-якому селі, адже практично всі гуцули – професійні у грибній справі. І з радістю відкриють вам секрети найбільш родючих місць.
4853837_c7944f6d
94057795
berry(1)
11. ПоФЕСТивалити
Фестивалі — це завжди цікаво, весело і смачно. А тим більше, в Карпатах і на Закарпатті. Тут, в різних куточках краю їх проводять особливо багато. Ледь не щотижня.

На таких дійствах можна буде послухати гуцульську музику і потанцювати, спробувати регіональну кухню та випити чудового вина.
Фестиваль
Фестиваль “Полонинське літо”
Малі музики
Малі музики
Фестиваль хіпі “Шипіт”. Карпати
Фестиваль хіпі “Шипіт”. Карпати
Крім цього, у Карпатах проводиться дуже цікаве, справді унікальне дійство, яке не можна побачити більше ніде у світі. Це гуцульське весілля. Якщо вам колись пощастить побувати на такому — ви ніби опинитесь у старій казці. Гуцули досі старанно дотримуються давніх українських традицій. Наречені в урочистих національних нарядах, з боярами, дружбами і старостами. Навіть коней прикрашають у такий день. Весілля повне веселих і жалібних пісень, коломийок та гуцульських танців. Це теж маленький фестиваль.
02_01
265601_original
pershyi-tanec-molodyh-500x332
12. Верхи на гуцулику
Прогулянка верхи на коні, мабуть, найкраще підходить для мандрівок гірськими дорогами поміж сосен та потічків. Ваші ноги не будуть втомленими, а очі на пропустять жодного важливого елементу дивовижних краєвидів. Та і враження від контакту з цими доброзичливими створіннями залишаться найкращими.
Ми вже розповідали про те, що Карпати мають особливу, свою породу коней — гуцулик. Це рідкісна, при чому й найдавніша українська порода коней, що відрізняється особливою витривалістю та вмінням пробиратись поміж гір завдяки особливій будові тіла, кінцівок. Коні низькі, кремезні, витривалі, та надзвичайно мирні. Гуцулик просто не може не сподобатись тим, хто любить тварин.
Загалом верхова їзда є дуже корисною для здоров’я. Вона тренує рівновагу, м’язи, покращує загальний тонус тіла. Іпотерапія (лікування верховою їздою) у нашій країні належить до нетрадиційної медицини. Але у багатьох країнах, наприклад, у Німеччині цю процедуру відносять до загальноприйнятих методів лікування.
Перелічувати заклади, що надають послуги з верхової їзди було б зайвим, адже практично у кожному селищі чи містечку вам запропонують кінні прогулянки як спеціальні господарства та готелі, так і просто місцеві жителі. Вони розводять коней для власних господарських потреб і крім того катають туристів.
Foto Ruslana Tracha

in55
koni5
Що б ви не обрали – стрибки з парашутом, чи мандрівку верхи на коні. Спати у комфортабельному готелі, чи на сіні на горищі колоритної гуцульської хати. Їсти королівську форель, чи просту юшку з білих грибів. Все одно буде солодко, смачно і незабутньо.

Я переконана, що так як у горах Карпатах, ви не відпочинеш ніде у світі. Бо вони унікальні. Непередбачувані і небезпечні, високі і неосяжні, вражаючі і казкові. Бо Карпати – це сама українська романтика.
 


20.06.2015 1926 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1734
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1763
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1751
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5217 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2056 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1437

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

548

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

666

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

862

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

920
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1616
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3577
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10163
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26042
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10020 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7637
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

824
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1325
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

298
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1177
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

770
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1003