агенція новин

Як попередити та як виявити виникнення інфаркту міокарда

 

 

Останні десятиліття характеризуються неблагоприємною динамікою показників серцево-судинної захворюваності, збільшенням смертності населення, до того ж 90% усієї смертності від серцево-судинних захворювань припадає на ішемічну хворобу серця і судин головного мозку.

 

Тому ішемічну хворобу серця з частими ускладненнями, а саме гострим інфарктом міокарда, називають головним «убивцею» століття.

 

В Україні щороку стається близько 50000 інфарктів міокарда і приблизно 150000 інсультів.

 

Найбільша небезпека при інфаркті міокарда – раптова смерть пацієнта. Адже досить часто інфаркт міокарда виникає вдома, коли людина залишається сама і не має змоги покликати на допомогу.

 

Завідувач кардіологічного відділення центральної міської клінічної лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини інституту післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, міський позаштатний кардіолог Ольга Вербовська розповідає: «Найпершим важливим симптомом гострого інфаркту міокарда є біль. Він, як правило, раптовий, нестерпний, розпираючого, пекучого, здавлюючого характеру, виникає у ділянці грудної клітки, за грудиною, в ділянці серця. Біль хвилеподібний: то наростає, то спадає, рецидивує, повторюється, тощо.

 

Переважно біль віддає в нижню щелепу, в міжлопаткову ділянку, ліве плече, ліву руку, або в обидві руки, до рівня ліктів. Часто біль супроводжується такими симптомами, як виражена загальна слабкість, задишка, прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, почуття «страху смерті», головокружіння, запаморочення, інколи – втрата свідомості. У пацієнтів виникає виражена блідість шкірних покривів, виступає холодний піт».

 

Лікар наголошує, що усі ці симптоми виникають на тлі значних психоемоційних чи фізичних навантажень, стресового стану. Пацієнти можуть бути збудженими або загальмованими. Часто біль при інфаркті міокарда супроводжується підвищенням температури тіла, тому пацієнти сприймають ці симптоми як простудне захворювання, лікуються самостійно і не поспішають звернутися до лікаря.

 

Останнім часом все частіше спостерігають безбольові або малосимптомні форми гострого інфаркту міокарда, коли хворий відчуває лише слабкість, задишку, підвищення температури. Часто спостерігаються також абдомінальні форми інфаркту міокарда.

 

«Абдомінальна форма – це коли біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Іноді в діагностиці інфаркту міокарда лікарям важко одразу розпізнати хворобу – помилково діагностується  виразка шлунку, гострий холецистит, панкреатит, харчова токсикоінфекція тощо.

 

Такі атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок, чоловіків старшого віку або зовсім молодих, у хворих на цукровий діабет. У жінок інфаркт міокарда перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми і причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів і отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу», – продовжує Ольга Вербовська.

 

Якщо виникають перелічені вище симптоми, не варто шукати знайомих лікарів, консультуватися по телефону і даремно втрачати час. Потрібно негайно викликати швидку допомогу. По телефону диспетчер служби швидкої невідкладної допомоги надасть першу консультацію як поводитись хворому і що прийняти з медикаментів до приїзду бригади медиків. Тим більше у місті Івано-Франківську вже налагоджений процес госпіталізації хворих міста і прилеглих районів у межах 60-70 км: усі пацієнти з болем за грудиною, з попереднім діагнозом «Гострий коронарний синдром», поступають у відділення екстреної невідкладної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні по вул. Гетьмана Мазепи 114 круглодобово.

 

У основі ішемічної хвороби судин серця чи мозку лежить атеросклероз – хронічне захворювання, ураження судин. Як правило, початки атеросклерозу, який нам дарує цивілізація, разом із малорухомим способом життя, курінням, стресами, розвиваються з дитячого віку, якщо дитину неправильно годують, обмежують у фізичних навантаженнях, звільняють від фізкультури в школі.

 

Доведено, що уражені атеросклерозом артерії під дією шкідливих факторів ущільнюються, втрачають еластичність і у попередньому об’ємі розширюватися чи звужуватися не спроможні. До факторів ризику появи атеросклерозу відносяться: підвищений рівень артеріального тиску, куріння, надмірне вживання алкоголю, високий вміст холестерину в крові, цукровий діабет (неінфекційна епідемія сучасності), малорухомий спосіб життя, стреси, надмірна маса тіла. Не варто забувати і про генетичну спадковість, коли інфаркт чи інсульт був у прямих родичів.

 

Інфаркт міокарда може виникнути навіть при мінімальних морфологічних змінах судин, внаслідок тривалого спазму судин, на фоні розумового чи фізичного перевантаження, алкогольної, наркотичної чи нікотинової інтоксикації і тривалих негативних емоцій. В поєднанні з недостатньо розвиненим коллатеральним кровообігом у молодих осіб, порівняно із старшими людьми, інфаркт міокарда перебігає більш небезпечно, часто супроводжується фатальними порушеннями ритму і закінчується летальним наслідком.

 

Пацієнтам, які мають підвищений рівень артеріального тиску, а це – більше 140/90 мм. рт. ст., варто попередити ці ускладнення, частіше звертатися до лікаря, щоб запобігти виникненню гіпертензивного кризу. Адже гіпертензивний криз є не просто підвищенням артеріального тиску, існує відповідна клініка, виникають ускладнення з боку важливих органів, таких як серце, мозок, судини.

 

Як правило, гіпертензивний криз перебігає таким чином: у хворого виникає раптовий, інтенсивний біль голови розпираючого, пекучого характеру, стискаючого, по типу «обручу», або болить одна половина голови. Хворі відчувають «випираючий» чи тиснучий біль в ділянці орбіти очного яблука. Біль супроводжується головокружінням, запамороченням, затерпанням руки, ноги, половини обличчя, супроводжуються нудотою, позивами до блювоти тощо. Це небезпечні симптоми й ігнорувати їх не можна, адже будь-яке головокружіння – це симптом ішемії мозку. Може виникнути інсульт, або некроз частини мозку. Тому гіпертензивні кризи є дуже небезпечними і потребують негайного виклику швидкої допомоги і термінового втручання медиків.

 

Якщо хворому не знизити артеріальний тиск, не надати допомогу, то через декілька годин у нього може розвинутися ішемічний інсульт, а це небезпечно для життя.

 

Профілактику інфаркту міокарда і гіпертензії треба розпочинати, як правило, з ранніх років. Важливо наголошувати особливо дітям і молодим людям про здоровий спосіб життя, і про рухові навантаження. Гіпертонікам, людям із підвищеним артеріальним тиском, важливо ретельно дотримувалися призначеного схеми прийому антигіпертензивних препаратів. Важливим чинником є руховий режим, адже доведено, що фізичні навантаження знижують артеріальний тиск.

 

Якщо пацієнти хворіють на цукровий діабет, не дотримуються дієти або не приймають цукрознижуючі препарати, не тримають рівень глюкози в крові на оптимальних рівнях, то артеріальний тиск дуже важко контролювати і у хворих з цукровим діабетом частіше виникають інсульти та інфаркти.

 

Дуже важливо кинути курити та надміру вживати алкоголь, адже ці фактори є дуже шкідливими для судин.

 

Медики відмічають: найважче сьогодні коригувати депресивні стани, негативні емоції пацієнтів. Зараз дуже важливою є поінформованість пацієнтів про симптоми виникнення захворювання. Наше життя та здоров’я залежать, в першу чергу, від нас самих, тому потрібно бути дуже уважними і не пропустити початок виникнення хвороби.

 

Любов Загоровська

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


06.05.2015 2248 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

26.06.2019
Олена Британська

Кардіоторакальний хірург зі США Юрій Кузич в рамках програми імені Фулбрайта вивчає післядипломну освіту в Івано-Франківську.

302 1
25.06.2019

Тож для чого самодостатній, успішній людині, одному з найкращих нотаріусів України велика політика?

857 1
18.06.2019
Ігор КОСТЮК

Всі разом – гравці, тренерський штаб, керівництво клубу, його персонал сміливо можуть занести рік собі в актив. Найголовніше – ми утвердилися у першій лізі...

529
12.06.2019
Антикорупційна платформа

На ринку ремонту доріг можуть конкурувати підприємства, які мають сучасну техніку, використовують сучасні технології, мають досвід роботи та кваліфікованих працівників.

905 2
11.06.2019
Тетяна КІНДЮХ

Укріпити все. І бажано взимку. На Верховинщині із 36 природоохоронних заходів, гроші на які за останні три роки виділяли з обласного екологічного фонду...

1176
05.06.2019
Ростислав Ковтун

Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО». Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війн.

986

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

280

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

943 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

614

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

790
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

505 1
19.06.2019

Президент США Дональд Трамп засумнівався в існуванні невпізнаних літаючих об'єктів (НЛО) усупереч заявам американських пілотів про літальні апарати невідомої приналежності.

232
06.06.2019

Щодня на Землі з'являється все більше доказів присутності прибульців.

975
26.06.2019

Цьогоріч піст припадає на понеділок, 24 червня, і триватиме вісімнадцять днів до четверга, 11 липня.

66
19.06.2019

В Івано-Франківську у храмі Св. Йоана Хрестителя, що на вулиці Микитинецькій, є чудотворна ікона Матері Божої Ласкавої Станиславівської.

23069
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

941 1
25.06.2019

Весільні сукні з Івано-Франківська підкорюють світ. Тетяна Гріг шиє їх для Європи, Америки та навіть Австралії.

3501
25.06.2019

У такий спосіб вони протестують проти жахливого стану дорожнього покриття і привертають увагу до необхідності ремонту.

1584
24.06.2019

Автобусна зупинка, під якою ховалися, мала кілька металевих конструкцій, сама мурована бетоном.

13025
24.06.2019

Тіна Кароль може похизуватися величезною армією шанувальників, які стежать за її життям не менш ретельно, ніж за творчістю.

897