агенція новин

Як попередити та як виявити виникнення інфаркту міокарда

 

 

Останні десятиліття характеризуються неблагоприємною динамікою показників серцево-судинної захворюваності, збільшенням смертності населення, до того ж 90% усієї смертності від серцево-судинних захворювань припадає на ішемічну хворобу серця і судин головного мозку.

 

Тому ішемічну хворобу серця з частими ускладненнями, а саме гострим інфарктом міокарда, називають головним «убивцею» століття.

 

В Україні щороку стається близько 50000 інфарктів міокарда і приблизно 150000 інсультів.

 

Найбільша небезпека при інфаркті міокарда – раптова смерть пацієнта. Адже досить часто інфаркт міокарда виникає вдома, коли людина залишається сама і не має змоги покликати на допомогу.

 

Завідувач кардіологічного відділення центральної міської клінічної лікарні, кандидат медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини інституту післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, міський позаштатний кардіолог Ольга Вербовська розповідає: «Найпершим важливим симптомом гострого інфаркту міокарда є біль. Він, як правило, раптовий, нестерпний, розпираючого, пекучого, здавлюючого характеру, виникає у ділянці грудної клітки, за грудиною, в ділянці серця. Біль хвилеподібний: то наростає, то спадає, рецидивує, повторюється, тощо.

 

Переважно біль віддає в нижню щелепу, в міжлопаткову ділянку, ліве плече, ліву руку, або в обидві руки, до рівня ліктів. Часто біль супроводжується такими симптомами, як виражена загальна слабкість, задишка, прискорене серцебиття, перебої в роботі серця, почуття «страху смерті», головокружіння, запаморочення, інколи – втрата свідомості. У пацієнтів виникає виражена блідість шкірних покривів, виступає холодний піт».

 

Лікар наголошує, що усі ці симптоми виникають на тлі значних психоемоційних чи фізичних навантажень, стресового стану. Пацієнти можуть бути збудженими або загальмованими. Часто біль при інфаркті міокарда супроводжується підвищенням температури тіла, тому пацієнти сприймають ці симптоми як простудне захворювання, лікуються самостійно і не поспішають звернутися до лікаря.

 

Останнім часом все частіше спостерігають безбольові або малосимптомні форми гострого інфаркту міокарда, коли хворий відчуває лише слабкість, задишку, підвищення температури. Часто спостерігаються також абдомінальні форми інфаркту міокарда.

 

«Абдомінальна форма – це коли біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Іноді в діагностиці інфаркту міокарда лікарям важко одразу розпізнати хворобу – помилково діагностується  виразка шлунку, гострий холецистит, панкреатит, харчова токсикоінфекція тощо.

 

Такі атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок, чоловіків старшого віку або зовсім молодих, у хворих на цукровий діабет. У жінок інфаркт міокарда перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми і причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів і отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу», – продовжує Ольга Вербовська.

 

Якщо виникають перелічені вище симптоми, не варто шукати знайомих лікарів, консультуватися по телефону і даремно втрачати час. Потрібно негайно викликати швидку допомогу. По телефону диспетчер служби швидкої невідкладної допомоги надасть першу консультацію як поводитись хворому і що прийняти з медикаментів до приїзду бригади медиків. Тим більше у місті Івано-Франківську вже налагоджений процес госпіталізації хворих міста і прилеглих районів у межах 60-70 км: усі пацієнти з болем за грудиною, з попереднім діагнозом «Гострий коронарний синдром», поступають у відділення екстреної невідкладної медичної допомоги Центральної міської клінічної лікарні по вул. Гетьмана Мазепи 114 круглодобово.

 

У основі ішемічної хвороби судин серця чи мозку лежить атеросклероз – хронічне захворювання, ураження судин. Як правило, початки атеросклерозу, який нам дарує цивілізація, разом із малорухомим способом життя, курінням, стресами, розвиваються з дитячого віку, якщо дитину неправильно годують, обмежують у фізичних навантаженнях, звільняють від фізкультури в школі.

 

Доведено, що уражені атеросклерозом артерії під дією шкідливих факторів ущільнюються, втрачають еластичність і у попередньому об’ємі розширюватися чи звужуватися не спроможні. До факторів ризику появи атеросклерозу відносяться: підвищений рівень артеріального тиску, куріння, надмірне вживання алкоголю, високий вміст холестерину в крові, цукровий діабет (неінфекційна епідемія сучасності), малорухомий спосіб життя, стреси, надмірна маса тіла. Не варто забувати і про генетичну спадковість, коли інфаркт чи інсульт був у прямих родичів.

 

Інфаркт міокарда може виникнути навіть при мінімальних морфологічних змінах судин, внаслідок тривалого спазму судин, на фоні розумового чи фізичного перевантаження, алкогольної, наркотичної чи нікотинової інтоксикації і тривалих негативних емоцій. В поєднанні з недостатньо розвиненим коллатеральним кровообігом у молодих осіб, порівняно із старшими людьми, інфаркт міокарда перебігає більш небезпечно, часто супроводжується фатальними порушеннями ритму і закінчується летальним наслідком.

 

Пацієнтам, які мають підвищений рівень артеріального тиску, а це – більше 140/90 мм. рт. ст., варто попередити ці ускладнення, частіше звертатися до лікаря, щоб запобігти виникненню гіпертензивного кризу. Адже гіпертензивний криз є не просто підвищенням артеріального тиску, існує відповідна клініка, виникають ускладнення з боку важливих органів, таких як серце, мозок, судини.

 

Як правило, гіпертензивний криз перебігає таким чином: у хворого виникає раптовий, інтенсивний біль голови розпираючого, пекучого характеру, стискаючого, по типу «обручу», або болить одна половина голови. Хворі відчувають «випираючий» чи тиснучий біль в ділянці орбіти очного яблука. Біль супроводжується головокружінням, запамороченням, затерпанням руки, ноги, половини обличчя, супроводжуються нудотою, позивами до блювоти тощо. Це небезпечні симптоми й ігнорувати їх не можна, адже будь-яке головокружіння – це симптом ішемії мозку. Може виникнути інсульт, або некроз частини мозку. Тому гіпертензивні кризи є дуже небезпечними і потребують негайного виклику швидкої допомоги і термінового втручання медиків.

 

Якщо хворому не знизити артеріальний тиск, не надати допомогу, то через декілька годин у нього може розвинутися ішемічний інсульт, а це небезпечно для життя.

 

Профілактику інфаркту міокарда і гіпертензії треба розпочинати, як правило, з ранніх років. Важливо наголошувати особливо дітям і молодим людям про здоровий спосіб життя, і про рухові навантаження. Гіпертонікам, людям із підвищеним артеріальним тиском, важливо ретельно дотримувалися призначеного схеми прийому антигіпертензивних препаратів. Важливим чинником є руховий режим, адже доведено, що фізичні навантаження знижують артеріальний тиск.

 

Якщо пацієнти хворіють на цукровий діабет, не дотримуються дієти або не приймають цукрознижуючі препарати, не тримають рівень глюкози в крові на оптимальних рівнях, то артеріальний тиск дуже важко контролювати і у хворих з цукровим діабетом частіше виникають інсульти та інфаркти.

 

Дуже важливо кинути курити та надміру вживати алкоголь, адже ці фактори є дуже шкідливими для судин.

 

Медики відмічають: найважче сьогодні коригувати депресивні стани, негативні емоції пацієнтів. Зараз дуже важливою є поінформованість пацієнтів про симптоми виникнення захворювання. Наше життя та здоров’я залежать, в першу чергу, від нас самих, тому потрібно бути дуже уважними і не пропустити початок виникнення хвороби.

 

Любов Загоровська

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


06.05.2015 2891 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

21.11.2019
Люся Грибик

Біг – простий і ефективний спосіб стабілізувати вагу та підтримувати тіло у формі. Допомагає зменшити ризики небезпечних захворювань, продовжує тривалість та якість життя, покращує настрій і самооцінку.

212
19.11.2019

Явище корупції «живе» у політиці, бізнесі, освіті, охороні здоров'я, у системі соціального забезпечення, у силових структурах і стало для українців нормою залагодження багатьох питань. 

358
18.11.2019
Олена Британська

Як координується інвестиційна діяльність в місті, до чого тут ментальність та на які проєкти Івано-Франківськ залучив кошти.

420
15.11.2019
Лілія Горковенко

Про те, як правильно заощадити та при цьому отримати якісне освітлення Фіртка поспілкувалася з директором ТОВ «Ледпроект» Віталієм Вербовим.

618
13.11.2019
Марія Лутчин

Якось Ілон Маск сказав, що авто буде схоже на космічний корабель. Так і є. Tesla Model S – не тільки екологічно, але й ультрасучасно.

1448
12.11.2019

Він зізнається, що дуже сумує за рідною Івано-Франківщиною та мріє про телепорт, який би вмить міг перенести додому, до батьків.

21804

Які тільки не носяться ідеології  політиків, депутатів і провладних журналістів з приводу  позитиву продажу землі.

759

Невже «загнув» Павло?… Ціна моста – не більше п’ятиста (як ви читали), а лиш 212?! Що насправді – з’ясуємо на підставі досі неопублікованих(!) документів… Виявляється, ІФ ОДА ще 30.06.17 розпорядилась (№3

1562

Щодо нецільового використання бюджетних коштів. Почекаємо реакції влади для подальших дій.

1141

Майже всі невеликі побутові електронні прилади та пристрої живляться від батарей.

1396
10.11.2019

Національне управління США з аеронавтики та дослідження космічного простору встановило останній двигун на ракеті для польотів на Місяць.

536
08.11.2019

Щоб втілити цю ідею в життя, SpaceX буде потрібно побудувати та запустити близько 1000 космічних кораблів протягом 20 років.

598
02.11.2019

Унікальне оптичне явище, відоме як Брокенський привид, вдалося зафіксувати на Чорногорі.

928
18.11.2019

55-річний священник з Прикарпаття Ярослав Стеф’юк, який 20 років пиячив, за допомогою молитов і зусиль волі позбувся алкогольної залежності.

1136 1
17.11.2019

Камінь під будівництво храму заклали дев'ять років тому.

1163
02.11.2019

Запитав якось Комар Муху: – А чи є десь поблизу квіти?

736
21.11.2019

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що у бюджеті немає грошей, щоб закінчити будівництво нового моста.

2886 4
20.11.2019

Наприкінці листопада в Україну прийде різке похолодання, ймовірні морози та перший сніг. Проте, справжня зима почнеться лише...

16868
20.11.2019

Поліцейські Івано-Франківщини перевірили більш як сто об'єктів через повідомлення про мінування.

2328
19.11.2019

Калуський міськрайонний суд виніс вирок чоловіку, який побив Свідків Єгови їхнім же стендом.

3421