Як мій друг став персоною nongrata

 

Менше, ніж  за добу новина про заборону вїзду Юркові Барабашу в Україну облетіла інтернет і в першу чергу соціальні мережі.  Юрко людина активна, працює дизайнером у видавництві «Темпора», також він цікавиться фотографією і багато знімає громадських акцій.  І ось мій ранок вчорашнього дня розпочинається із новини, що мій друг, який є за паспортом громадянином Російської Федерації тепер «нев’їздний в Україну».  Причини ніхто не пояснює. Термін—до 2018, себто 5 років.

Стався інцидент в понеділок, 15 липня. Юрко перебував тимчасово в Російській Федерації, а на шляху в Україну його зняли з потягу на станції Конотоп, де двоє міліціонерів заявили, що він в списку нев'їздних. Причини ніхто не пояснив. За словами самого Юрія, жодних штампів в паспорті йому не ставили.

 

Кому це може бути потрібно?

Версій напрошується кілька. Для початку візьмемо політичний момент. Юрко один з небагатьох громадян на території України, який є дійсно активним учасником громадського життя, людиною, яка дбає за імідж України не лише в її межах, але й поза ними. Себто «неугодним» він міг стати, бо активно контактує з представниками обох країн,а такі «народні дипломати» цьому режимові навряд чи потрібні. Інше питання, хіба аж так мало в Україні активістів і хіба Юрко найрадикальніших з них? Сумнівно!  Навіть адміністративне правопорушення, яке він отримав під час акції на річницю Помаранчевої революції, він отримав фактично раптово, потрапив під гарячу руку «Беркуту»,який тоді згрібав усе, що бачив.

Друга версія може носити відволікаючий характер. Себто Барабаш лише формальний привід і «переключка» уваги журналістів та громадськості з чогось більш важливого, що відбувається в СБУ. Але сенс ця версія втрачає хоча б тому, що СБУ і так не висвітлює свою діяльність.

Тоді що?

З іншого боку практика заборон в’їзду активним громадянам або ж тим, хто має стосунок до правозахисної чи будь-якої іншої просвітницької діяльності активно використовується в Білорусії. Тобто фактично, можна нас привітати—приїхали.

 

А тим часом прес-служба СБУ…

Сьогодні, 16 червня,представники громадськості провели під  СБУ акцію протесту на захист Юрка. Вимагали, аби до них вийшли і пояснили ситуацію. Якщо чесно, такої вибірки різних представників громадських організацій я давненько не бачила, пліч-о-пліч стояли дуже різні люди. Але очевидно, як казав на нещодавній зустрічі в Києві головний редактор «Русского репортера» Віталій Лейбін: «Нам не важлива та чи інша партія. Нам би про людей, це цікавіше».

До присутніх через деякий час вийшли. Вгадайте хто? Ну звичайно представниця прес-служби Лада Сафонова.

В своєму абсолютно нейтральному спічі, вона пояснила, що СБУ діяло згідно із законом, і що таке правило заборони в’їзду може поширюватися на всіх осіб без громадянства або іноземців, які становлять загрозу для України.

Приїхали! Тобто Юрко Барабаш, онук лауреата Шевченківської премії також Юрія Барабаша, людина, яка знає українську краще, ніж наші «народні обранці» тепер становить загрози для цієї країни? Себто мені як громадянці України Юрко теж заважає? Цікаво знати чим.

«Пояснювати причини такого рішення СБУ не зобов’язане ні громадянину, ні, пробачте, громадськості»,-- додала флегматична речниця.

Далі вона ще додала, що термін у 5 років може бути скорочений, або продовжений, це СБУ знову ж таки самі вирішать.

Аргументацією, яка постійно звучала з вуст Сафонової стала багатозначна фраза «це світова практика. Так роблять багато країн світу». На цьому моменті. Очевидно, присутні мали відчути свою неймовірну наближеність до Європи і пустити сльозу. Проте, щось реакція була зворотною.

 

Хто наступний?

Ситуація із Брком насправді дуже і дуже сигнальна. Бо спочатку він, а потім усі інші опиняться поза законом.

На разі, я спілкувалася із Юрком і він збирається дзвонити в консульство, аби з’ясувати хоч якусь формальну підставу такого рішення СБУ щодо нього. Нині він перебуває у Москві.

Тож коло виходить замкненим. Закон дійсно на боці СБУ в частині «неповідомлення громадянина і громадськість про причини заборони в’їзду», але з іншого боку—це абсурд і тоді хто і що має регламентувати і взагалі, хоч якось обмежувати свавілля СБУ?

Мій друг будучи талановитим дизайнером став злочинцем, який тепер небезпечний для України? А ким завтра стану я? Мої колеги? Сусіди? Та врешті усі активні і все ще сміливі люди у цій країні, яка все життя вважає себе частиною Європи. Nocomments.

Далі думаю буде колективне звернення до СБУ, до міністра, до Президента врешті.  Питання тільки в одному, чи зможе Юрко Барабаш повернутися? Це цікавить багатьох людей…

 

Епілог

Історії про заборону в’їзду останнім часом стають поширеною практикою, кілька моїх друзів вже мають такі «бонуси» щодо Росії та Білорусії. Але Україна цього разу вирізнилася. Видно ніщо так легко не навіюється як тоталітарні тенденції….Ганебно і бридко жити в такій країні!

Нехай ми хоч всі опинимось поза законом, нехай будемо злочинцями, але держави так легко не дарують….

Сьогодні мій друг став персоною nongrata, а завтра вся держава буде nongrata….

До речі, усім зацікавленим журналістам та громадянам: http://www.youtube.com/watch?v=Rw9BhV5RpFw

Також є прохання долучатися до інформаційної кампанії та у соціальних мережах.

 


18.07.2013 Катя Гладка 1708 0
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1266
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2560
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2130
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2192
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6590 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2471 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

366

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1173

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1303

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1434
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

299
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

163
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

600
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

66
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26531
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

566
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10480 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

61
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

87
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

422
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

569
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

636