Як мешканці франківської "Рубльовки" збирають благодійні внески (відео)

 

/data/blog/97638/0555c6ad03dea7b47197019307d538c4.jpg

 

Кілька днів журналісти ГромадськогоТБ.Полтава мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина в країні є безкоштовною. Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне – у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту – дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

Приїхавши до Івано-Франківська, ми вирішили завітати до обласної клінічної лікарні. Місцеві мешканці попередили нас, що серед усіх тутешніх медичних закладів саме в обласній лікарні неформальні платежі поширені найбільше.

Поспілкувавшись із пацієнтами, ми дізналися, що в лікарні дійсно існують традиційні для більшості міст України «платні» послуги. Здавши кров з пальця, ми переконалися в цьому на власному досвіді.

Журналіст Людмила Гудзь, за порадами пацієнтів, одразу пішла до каси оплачувати аналіз крові. Вартість такої «послуги» склала 40 гривень. Але як виявилося при оплаті, це – сума благодійного внеску. За сплачені кошти пацієнту видають чек, який потім забирає працівник лабораторії.

 

Анатолій Мележик вирішив піти одразу до лабораторії, оминувши касу з обов’язковими «благодійними» внесками. Відсутність чеку не збентежила лаборанта, який проводив забір крові, натомість зросла вартість аналізу. З порадою лаборанта здати кров «з тромбоцитами» Анатолій погодився, через що ціна аналізу склала вже 50 гривень. Сплатити гроші, зі слів лаборанта Олега, можна або в касі, або особисто йому. Жодного документа, який би свідчив про сплату грошей, лаборант не запропонував.

У касі ми з’ясували, що благодійні внески збираються на рахунок фонду «Фонд захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я».

Заснований фонд у 2004 році. Серед засновників – три особи, які безпосередньо пов’язані з лікарнею:

1. Штайден Євген Богданович – завідуючий  фізіотерапевтичного відділення Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації;

2. Семенів Ігор Петрович – головний лікар Івано-Франківської обласної клінічної лікарні (1998-2008 рр), головний лікар клінічної лікарні "Феофанія" Державного управління справами (2008- теперішній час);

3. Клекот Олена Анатоліївна – юрисконсульт Івано-Франківської обласної клінічної лікарні.

У 2008 року посаду головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної лікарні обійняв Остап Грищук. У місті він відомий вдалим одруженням – його тестем є Зіновій Митник, заступник міністра (2008-2010) та міністр охорони здоров’я (2010 р.). Колись він також очолював обласну клінічну лікарню (1996-1998) та лікарню «Феофанія» Державного управління справами (2003-2008).

Як повідомляє місцевий сайт kurs.if.ua, близько 80% прикарпатських аптек контролюються родиною Митника. За час його роботи в МОЗ на Франківщині з’явилося кілька крупних приватних медичних клінік, власником яких є сам Зіновій Митник та члени його сім’ї. Також Митнику належить великий готель зі СПА та медкомплексом у Карпатах.

На околицях обласного центру розташоване урочище Дем’янів Лаз, яке називають місцевою «Рубльовкою» – саме там сконцентрована найбільша кількість заможних іванофранківців, –  повідомляє портал «Репортер».

Свої домівки там збудували Остап Грищук та його тесть – міністр Зіновій Митник. Їхні сусіди – колишні очільник УМВС, головні архітектори міста та області, а також головний лікар клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами Ігор Семенів.

Ми дізналися ще одну цікаву річ про діяльність фонду, заснованого колишніми та діючими працівниками Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Юридична адреса «Фонду захисту медико-соціальних інтересів працівників і сприяння діяльності установ охорони здоров’я» повністю збігається із адресою лікарні, а особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори – Остап Грищук. Виходить, що документи між фондом та обласною лікарнею він підписує сам з собою.

Звітність про отриману благодійну допомогу від фондів пацієнтам недоступна – на стендах у лікарні така інформація відсутня. Зі слів головного бухгалтера Лілії Суканець, ми виявилися першими, хто підняв це питання.

 

Довідка

Згідно з дослідженням, проведеним Інститутом аналітики та адвокації, у 2014 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я Івано-Франківська, становив 24,2 млн грн. Найбільша частина з них припала саме на обласну клінічну лікарню19 млн грн.

Для порівняння, у сусідніх Чернівцях у 2014 році всі заклади охорони здоров’я зібрали в сумі лише 7,5 млн грн благодійних надходжень, а в Тернополі – 5,6 млн грн.

Тим часом у ЗМІ шириться інформація про те, що франківські медики на межі страйку.

Як повідомляє stanislavske.tv, згідно з затвердженим Івано-Франківською обласною радою бюджетом на 2016 рік, на медикаменти виділили удвічі менше коштів, ніж у попередньому році.

Якщо у грудні 2015 року на медикаменти на 1 дитину в 1 день було (разом з благодійними внесками) 26 грн, то тепер буде 9 грн. 

Значно скоротили видатки на медикаменти, зарплату медичним працівникам теж урізали на 1,5 млн грн. Індексації заробітної плати не буде, бо немає на це коштів. Лікарі попереджають, що вони вже на межі і готові до страйків.

ВИСНОВКИ

Як повідомили нам мешканці Івано-Франківська, найбільші побори мають місце в обласній клінічній лікарні. І дійсно, тут майже за кожну послугу треба платити «благодійні внески». Ми переконалися на власному досвіді, що гроші за аналізи можна сплатити як у касу, так і в руки лікарю.

Кількість зібраних обласною клінічною лікарнею  благодійних коштів у 2014 році (19 млн грн) вражає – це абсолютний рекорд з-поміж усіх лікарень України, де ми побували під час своєї мандрівки.

Цікаво, що всі гроші спрямовуються у благодійний фонд, юридична адреса якого повністю збігається із адресою лікарні, і засновниками якого є працівники цієї ж лікарні. Більше того, головний лікар Остап Грищук – зять екс-міністра охорони здоров’я – одночасно є підписантом у даному фонді. Чи присутній тут конфлікт інтересів чи ні – повинні з’ясовувати правоохоронні органи.

 

 

Автори: Людмила Гудзь і Анатолій Мележик. Розслідування проведене спільно з Інститутом аналітики та адвокації. При підготовці матеріалу були використані можливості ресурсу "YouControl"


24.01.2016 2374 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

593
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11111 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1862
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1762
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2759
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4619

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

368

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1058

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1469

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1338
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1717
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1528
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1243
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

611
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

690
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1881
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2154 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20380
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

360
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

711 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

744
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1093