10 порад для туриста-новачка

 

/data/blog/86732/2c3654244d2fc55c643fbab4643cd3a0.jpg

 

Мандрувати горами для мене завжди було бажаною справою. Особливо я загорівся Карпатами, коли прочитав серію містичних книг, про магію індіанських племен Карлоса Кастанеди, де основні події відбувалися в мексиканських горах.

 

Проте, серед косівчан цей тип відпочинку не є популярний, а лазити хребтами самому – було якось сумно і небезпечно.

 

В 2010 році, я нарешті знайшов хорошу компанію цікавих людей, які теж фанатіли від цього виду активного відпочинку і ось вже три роки ми частенько ходимо в походи. За цей час, методом спроб та помилок, ми здобули певний досвід, що дозволив сформувати короткий набір з правил та порад, який може бути корисний і читачам mapakosiv.if.ua

 

  1. НЕ ходіть в гори зимою! А зима в Карпатах починається з кінця листопада (з першим снігом) і закінчується в середині квітня – коли сніг майже повністю розтанув, окрім високих вершин. Шквальний вітер, хуртовини, триметровий сніг, туман – цього краще уникати навіть досвідченим туристам, не те що новачкам. Якщо ви все-таки не можете всидіти на місці довгою зимою, то варто вибирати легкі маршрути поблизу вашого дому.
  2. НЕ ходіть в гори самостійно! Потрібно йти в невідомі маршрути разом з досвідченим провідником. Та й навіть відомі вам маршрути можуть стати фатальними, якщо не мати на підмозі хорошого друга. Також не мандруйте в компанії незнайомих людей – вони можуть вас покинути у складній ситуації, та й гори на людей впливають по різному – можлива неадекватна реакція через стрес.
  3. Враховуйте «гірський фактор» погоди! Не вірте прогнозам погоди для гірської місцевості, адже на висоті, – особливий тип клімату. Найгірша можлива погода в горах, – це дощ та туман. Також варто ходити Карпатами «разом із сонцем» – вставати в 5 годині на світанку і не ходити горами вночі, в темряві.
  4. Купуйте якісне спорядження для гір! В першу чергу мова йде про міцне та зручне взуття. Одяг має бути легкий та непромокаючий (бажано 2 комплекти), адже погода в горах мінлива. Також варто брати в похід: якісний рюкзак, сірники та запальничку, ліхтарик, ніж, аптечку, залізну кружку, казанок, хороші сонцезахисні окуляри і при бажанні – фотоапарат. Якщо ж це довгостроковий похід, то + палатку, спальник і карімат (найвищої якості та міцності). Бажано, щоб вага цих речей була мінімальна, адже кожен лишній грам, – це додаткова біль для спини.
  5. Не забувайте про воду! Вода в горах – це основне, особливо, якщо ви йдете в серйозний довготривалий похід. Їжа теж важлива, але без води в горах, ви не протягнете і дня, особливо в спеку. Запитуйте місцевих людей, де можна поповнити запаси протягом маршруту, а також економте вашу воду, адже невідомо коли буде наступне джерело (якщо воно взагалі буде).
  6. Готуйтеся до походу – займайтесь спортом! Варто постійно тренуватись, адже фізичні навантаження в горах для «звичайної» людини значні. Потрібно бігати чи просто багато ходити, займатись з різноманітними спортивними снярядами. Адже без належної підготовки, піший похід на вершину, з повним 80-літровим рюкзаком, може легко перетворитись з веселої прогулянки на жахливе випробування для туриста, як в емоційному, так і в фізичному плані.
  7. Завжди беріть із собою в похід карту та gps-навігатор! Також часто уточнюйте ваш маршрут із місцевими жителями, якщо ти точно не знаєте дороги. Проте тут варто врахувати специфіку спілкування з горянами. Якщо для гуцулів: «та то близько, пів години йти, десь 5 кілометрів», то на практиці, часто для туриста, – це зовсім не близько, 2-3 години в швидкому темпі і 10-15 кілометрів шляху, як наслідок. Все це тому, що місцеві жителі часто мають набагато кращу фізичну форму ніж туристи, – в міру складних умов їхнього місця проживання. Отож, в таких випадках не варто розслаблятися, зупинятися чи зменшувати темп, а часто – навпаки краще його наростити!
  8. Налаштовуйтесь на похід психологічно, особливо на складні маршрути! Це може здатися дивним, але мені завжди допомагало. Якщо ви йдете на гору вперше, то варто перед початком мандрівки розпитати лідера групи чи провідника, як довго триватиме подорож і загалом про її складність, адже вийти на гору Михалків раз в рік, це далеко не те саме, що мандрувати по Мармароському масиву три дні. Кожен маршрут має свої певні особливості і варто їх знати ще до початку подорожі та добре підготуватися до них!
  9. Новачок чи найслабший в групі завжди попереду! Таке важливе і невід’ємне правило всіх походів в гори. Це робиться для безпеки всіх учасників мандрівки. Адже діти, жінки, хворобливі чи просто погано підготовлені люди, з часом, починають відставати і можуть заблукати в горах. Щоб цього не трапилось, досвідчені і сильніші учасники походу не дозволять слабшим відстати, а також постійно підганяють їх, щоб вони не робили занадто довгих привалів і не затримували інших.
  10. НЕ вживати алкоголь в горах! По-перше тому, що п’яна людина втрачає концентрацію і може травмувати себе чи інших, а по-друге алкоголь виганяє з організму воду і дуже скоро може початися обезводнення, адже води в горах обмаль. Найкращий час, коли ви можете без проблем вживати алкоголь, – це коли вся група благополучно завершила маршрут і залишилось лише випити теплого домашнього вина на ніч і щасливо заснути!

 

Ну і на завершення! Найбільш придатна їжа для гір, – це шоколад, фрукти, сухофрукти, печення, сухарі, хліб, жарене м’ясо, «мівіна» чи мюслі. Хороший запас грошей теж не завадить (не менше 500 грн.), адже в горах постійні проблеми з транспортом і часто єдиний спосіб добратися додому – це дороговартісне таксі.


15.09.2015 1566 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1122
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2481
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2088
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2137
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6459 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2421 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

293

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1118

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1143

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1359
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

243
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

563
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2028
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26480
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

527
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10429 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7972
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

508
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

372
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

522
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

596
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1545