Чарівна Лапландія: не лише гостини в Санта-Клауса

 

Для повної гарантії "справжньої зими" сезонні свята варто зустрічати північніше – в Лапландії, в гостях у головного Санта-Клауса.

Щоправда, планувати такий відпочинок варто заздалегідь. Адже Рованіємі, де розташована офіційна резиденція Санта-Клауса, - друге за відвідуваністю місто Фінляндії після столичного Гельсінкі. Крім того, це одне з найпопулярніших у світі місць для сімейного відпочинку.

Звісно, більшість туристів їдуть сюди саме в грудні-січні. В цей період готелі міста з населенням 58 тисяч осіб переповнені. Тож якщо завбачливо не забронювати житло раніше, ночувати доведеться на вулиці. А морози тут кусючі…

null

Зате й сніг лежить в середньому 180 днів на рік, так що зиму в столиці Лапландії можна застати і в жовтні, і у квітні.

null

Резиденцію діда в червоному кожушку, який щороку розвозить по всьому світу різдвяні гостинці, також можна відвідати не лише взимку, а й протягом усього року. Але, на відміну від різдвяно-новорічного періоду, в таких випадках про зустріч із Санта-Клаусом (він же фінський Йоулупуккі) доведеться домовлятися ще до візиту. Інакше можна його в резиденції й не зустріти.

null

Потік охочих побачитися з казковим дідусем став масовим у 1950 році, коли із Санта-Клаусом мала рандеву тоді перша леді США Елеонора Рузвельт. А відколи в 1980-х роках до фінської ляні (губернії) Лапландія проклали повітряні траси, шукачів казки тут побільшало в рази. Нині місцеве населення задіяне у сфері туризму, на фабриках із виробництва снігоходів та дитячих ігрових майданчиків, які популярні в усьому світі.

Як зазначають місцеві організатори турів до Санта-Клаусової резиденції, головне під час відвідин Лапландії – щиро вірити в диво. І тоді святковий настрій гарантовано. Адже створюють його живісінькі персонажі з казки, яких можна помацати руками: і сам Санта, і його помічники-ельфи, і літаючі олені на чолі з Рудольфом Червоним Носом.

null

Серед додаткових атракцій Селища Санта-Клауса, що за 8 км від Рованіємі, – чітко позначена лінія Північного полярного кола, яка проходить через цей тематичний парк, олені, всілякі снігові й крижані фігури, ресторани, сувенірні крамниці тощо.

Ну й, звісно ж, головпоштамт Санта-Клауса. Це повноцінна фінська поштова установа, підлаштована під сотні тисяч листів, які приходять на адресу різдвяного діда з усіх куточків світу. Звідси можна послати листа зі спеціальним "полярним" штемпелем та маркою Санти.

А от замовити привітального листа від фінського Йоулупуккі, не їдучи до Фінляндії, можливо за окрему платню – 7,90 євро. Це теж слід робити завчасно, адже охочих отримати таку послугу для своїх дітлахів ну дуже багато. Шкода, що серед 13 мов, якими пишуть листи Санта та його помічники, немає української. Наразі це фінська, шведська, англійська, німецька, японська, китайська, французька, іспанська, російська, італійська, голландська, польська та португальська.

Але не самим лише Санта-Клаусом цікава Лапландія. Рованіємі лежить на південь від міста Кіттіля, де розташований найближчий аеропорт. Саме до нього треба шукати квитки на чартерні рейси з України, коли збираєтеся в ці краї. Або ж прямувати зі стиковкою в Гельсінкі.

А на північ від Кіттіля розташована Сааріселка – найбільший північний лижний курорт Європи, на 260 км вищий від Полярного кола. Це справжня мекка для любителів активного зимового спорту й відпочинку.

null

До того ж у Сааріселка — один із найвідоміших у регіоні спа-центрів. Сюди полюбляють їздити для оздоровчого релаксу не лише фіни, а й їхні найближчі сусіди з Норвегії та Росії, кордон якої всього за 50 км. Кількість українських туристів також щороку зростає (чи принаймні зростала до нещодавніх пертурбацій із курсами валют).

Для найбільших любителів екстриму турфірми в фінській губернії Лаппі (Лапландія) придумали ще одну розвагу: купання в Північному Льодовитому океані. На таке наважиться не кожен, зате потім можна втерти носа будь-якому українському "моржу", який північніше Дніпра ніколи не плавав.

null

Оскільки сама Фінляндія виходу до океану не має, організовують такі запливи трохи північніше – в норвезьких рибальських селищах району Східний Фіннмарк. Сюди, на берег суворого Баренцового моря, з Рованіємі пропонують спеціальні "купально-рибні" екскурсії.

null

Тим, хто не ризикує моржувати без підготовки, зануритися в крижану воду допомагають сауни, яких із цією метою набудували на березі чимало. Прогрівся до кісток – а там уже й Льодовитий океан по коліно!

Власне, Лапландія (народна самоназва – Сампі) – не лише північ Фінляндії. Цей культурно-етнічний регіон охоплює значну частину Норвегії, Швеції, а також Кольського півострова Росії. Але, завдяки насамперед Санта-Клаусу, більшість туристів прямують до фінської Лаппі. Якраз тут є найбільше нагод ознайомитися з побутом лапландців – саамів, корінних мешканців краю.

null

В традиційних наметах саамів ("лавву") туристам подають страви місцевої кухні — запеченого в різні способи лосося, картопляне пюре з грибами-лисичками під брусничним соусом, пироги з рибною начинкою, желе з морошки. І, звісно, оленину, адже саами залишаються спадковими оленярами. І, до речі, пропонують цікаві екскурсії на свої оленярські ферми.

null

Також туристів катають на собачих упряжках. Хоча за місцевими традиціями в сани запрягали оленів, а їздові собаки більш характерні для сусідньої Норвегії.

null

Загалом, головна принада Лапландії – це незаймана природа Півночі. І якщо вже ви опинитеся в цьому краї з листопада по квітень, не знехтуйте нагоду помилуватися одним із найчарівніших природних явищ – північним сяйвом.

null

Трапляється воно не щодня, але дуже часто. А найкращий час для спостереження – навіть не зима, а березень. Тож якщо на Новий рік-2016 бронювати готелі в Лапландії вже запізно й доведеться почекати наступного новорічного сезону, то на весняне північне сяйво – саме час.

null

Фото: Visitrovaniemi.fi, Lonelyplanet.com, Laplandthemagazine.com, Santaclauslive.com

Еспресо


02.01.2016 5026 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

458
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580