До 1 липня франківці мають вибрати управителя своїх будинків, інакше ними керуватиме ЄРЦ

 

/data/blog/94840/c1093519913cba3251a1dd8e8240cbf0.jpg?48c69a

 

Словосполучення «управляти будинком» для українців досі звучить формально та незрозуміло. Зрозуміло, що у власних квартирах та особняках ми газдуємо самі, а от хто має управляти будинком, в якому розташовані ці квартири і що це означає «управляти»?

 

Хочемо чи ні, але задуматись над цим доведеться всім українцям, і франківцям в тому числі вже сьогодні, інакше нашими будинками управляти будемо не ми, а нав’язана владою структура. В Івано-Франківську, швидше за все, це буде ЄРЦ.

 

1 липня 2015 року вступив у дію закон, ухвалений Верховною Радою 14 травня «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Багатоквартирні – це будинки, у яких більше 1-ї квартири. В Україні понад 50% людей мешкають саме у таких будинках.

 

Як управляти багатоквартирним будинком і що це означає? За законом, крім того, що ми є власниками квартири, ми є співвласниками усього майна, яке є в будинку і несемо спільну відповідальність за свій будинок. Умовну частку спільного майна можна вирахувати як співвідношення площі вашої квартири до площі усіх квартир в будинку. Закон не визначає конкретно, чи ви володієте часткою ліфта, чи скажімо, кількома сходинками чи частиною стіни, але це й не потрібно.

 

Якщо ми є співвласниками усього, що є в будинку, логічно, що саме ми й повинні вирішувати, що робити зі своїм майном, коли його потрібно ремонтувати, як та за які кошти, в якої фірми замовляти метало пластикові вікна, та чи потрібні нам, до прикладу, дашки на під’їзди. На жаль, чи на щастя, поширена у пострадянському просторі думка, що долею будинку має розпоряджатися влада чи комунальні служби, вже відходить у небуття. Все просто: якщо у будинку всі квартири у приватній власності – будинок належить не міській раді, не ЖЕКу, а самим мешканцям. Тому самі люди мають вирішувати, як вони хочуть жити у своєму будинку, а також, хто повинен їм допомогти зробити життя в будинку комфортнішим – на цьому етапі можна залучати до допомоги комунальні структури чи гроші з міських програм.

 

«Усі рішення, які стосуються спільного майна у багатоквартирному будинку приймаються на загальних зборах співвласників. Якщо більшість прийняла рішення, що будинок буде ремонтуватися, то він буде ремонтуватися, навіть якщо хтось був проти чи не був присутній на зборах. Якщо на зборах рішення не було прийняте більшістю голосів, закон дає додаткову можливість впродовж 15 днів провести письмове опитування серед тих, хто був відсутній. Ці голоси додаються до зібраних на зборах. До цього закону будь-які рішення в багатоквартирних будинках приймалися за 100% згоди усіх мешканців, що було практично неможливо здійснити», - розповідає Зоя Гопцій, радник з правових питань Проекту IFC Енергоефективність у житловому секторі України.

 

На таких зборах мешканці багатоквартирних будинків Івано-Франківська, у яких ще не створено ОСББ, повинні до 1 липня 2016 року визначити, хто буде управителем у їхньому будинку. Сьогодні закон передбачає лише 2 альтернативи, каже Зоя Гопцій – або самим брати управління у свої руки, або нічого не робити і чекати, що за людей все вирішить влада.

 

Багатоквартирний будинок – це складний технічний об’єкт, який потребує постійного догляду та уваги. Просто залишити його напризволяще не можна. Тому законодавець передбачив таку умову: до 1 липня 2016 року тим будинкам, які не змогли вирішити, яка ж форма управління їм більше підходить, управителя на конкурсній основі вибере міська влада.

 

«Якщо люди у будинку свідомі і не хочуть пасивно чекати «подарунків» від влади, вони мають кілька варіантів. Самостійне управління будинком – «це складно, підходить для будинків з невеликою кількістю співвласників. Тоді можна залучати на допомогу якісь організації, заключати договори. В помічники можна брати управлінську компанію», - каже Зоя Гопцій.

 

Другий варіант – створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), яке є юридичною особою, має свій банківський рахунок і може або самостійно управляти будинком, наймаючи на договірній основі різних підрядників або ж найняти для цього професійного управителя - організацію, яка буде допомагати їм впроваджувати в життя ті рішення, які були прийняті на загальних зборах, до прикладу ЄРЦ.

 

Якщо ви не задоволені послугами, які сьогодні надає ЄРЦ вашому будинку, вам доведеться зібратися на збори і найняти іншого управителя, замість того, щоб писати скарги на послуги комунального підприємства. У Франківську, крім ЄРЦ, послуги управителя також надає комунальне підприємство «Дирекція замовника» та приватні ЖЕО.

 

Прийняття вищезгаданого закону значно пожвавить ринок комунальних послуг і до 1 липня очікується збільшення кількості компаній, адже раніше мешканці не мали права самостійно обирати собі управителя (крім будинків, де є ОСББ та будинкові комітети), відтак не було й конкуренції.

 

Що робити, якщо у конкурсі для обслуговування вашого будинку перемогла компанія, яка надаватиме неякісні послуги, або відносинами з якої мешканці будуть незадоволені? Збирати збори і вирішити: нам не подобається компанія «А», давайте оберем компанію «Б». Розірвати договір зі старим управителем і обрати нового можна буде в будь-який момент.

 

«Всі відносини з управителем, незалежно від того чи він обраний співвласниками будинку чи міської владою, ґрунтуються на договірній основі. Ціна, яку виставляє управитель за послуги – договірна. Або мешканці будинку самі домовляються з управителем або ціну визначають на конкурсі, який проводить влада. Це буде типовий договір строком на 1 рік. Якщо людей все задовольняє, договір автоматично пролонговується ще на рік. Якщо мешканцям не подобається, як організація виконує умови договору, на загальних зборах можна прийняти рішення розірвати з нею договір і знайти іншу компанію. За місяць треба повідомити управителя, що договір із ним буде розірвано», - наголошує Зоя Гопцій.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Навіщо франківським мешканцям багатоповерхівок створювати ОСББ?


18.12.2015 535 1
Коментарі (1)

Гапуніч Сергій 2015.12.18, 18:59
Багатоквартирний будинок-це будинок, у якому ТРИ і більше квартир. У вашій статті сказано, що одна квартира.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1888
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

919
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

955
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2060
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3545
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2469 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

781

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

684

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

653

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

666
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10319
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1169
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5250
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

985
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2782
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1167
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

379
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

695
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

599
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

647
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

997 2