В Івано-Франківську говорили про кримінально-правовий захист особи в умовах проведення АТО (фото)

 

 

Сьогодні, 4 грудня, в Івано-Франківському університеті права імені Короля Данила Галицького провели конференцію та круглий стіл, де обговорили кримінально-правовий захист особи в умовах проведення АТО.

 

Учасниками заходу стали експерти центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники волонтерських організацій та криміналісти-науковці, передає кореспондент Фіртки.

 

Під час круглого столу експерти обговорили питання, що  стосуються правового регулювання АТО, змін до кримінального і процесуального законодавства у зв’язку із проведенням АТО та участь громадських організацій у наданні допомоги особам, права яких порушено в процесі проведення АТО.

 

Як відмітив завідувач кафедри кримінального права і процесу ІФУПКДГ Володимир Мельник, сьогоднішнє проведення АТО в правовому полі є досить суперечне та дискусійне.

 

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області Михайло Євчук порушив питання щодо скандальної справи блогера та журналіста Коцаби. За його словами особа має відповідати за дії, які вона вчинила.

 

«Сьогодні необхідно завжди виходити з того, щоб правильно кваліфікувати вчинок та відповідальність за нього. Я не знаю всіх фактів справи, але сподіваюся, що суд винесе правильне рішення, розставить всі крапки над «і».  Державна зрада – це дуже серйозна стаття», – наголосив Євчук.

 

Він відзначив, що на сьогодні центр отримав 838 доручень для захисту осіб із захистом у кримінальних провадженнях.

 

«Не завжди правові органи слідкують за змінами у законодавстві», - зауважує Михайло Євчук.

 

Також експерти торкнулися питання витрат та забезпеченням людей на окупованих територіях та в зоні АТО.

 

«Знищене майно людей в АТО, хто це буде компенсовувати – невідомо. Ці питання не піднімаються. І звичайно найболючіші проблеми люди, які отримали - інвалідство. Ці питання держава нажаль десь так поверхнево декларує. А також ми маємо довести, що Росія розпалювала агресію на території українського сходу. Росія відповідач. Але щоб вона стала відповідачем, то на підставі доказової бази міжнародні інституції повинні визнати, що Росія це агресор. І тоді потрібно притягнути до відповідальності державу-окупанта. Цю доказову базу має зібрати Україна, але влада чомусь цим не займається. Україна не послідовна в своїй політиці», - констатували експерти.

 

За словами доцента кафедри кримінального права, процесу та криміналістики ПЮІ НУ ЮОА Сергія Томина, виникають проблеми й під час мобілізаційних кампаній, коли військомат вручає повістки, але достатня кількість призваних не з’являються для відправки в зону АТО.

 

«Як виявляється органи відкривають кримінальні провадження не встановлюючи причини такої неявки. Був випадок, коли виявилось, що чоловік був на лікарняному, оскільки йому робили операцію на черевній порожнин і він фізично не міг з’явитись. В результаті його ще й оголосили в розшук, при тому, що у військкоматі були контакти, але встановлювати причину неявки не стали. Потім ми дійшли до того що його з розшуку зняли», - розповів Томин.

 

Юрист-координатор Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Івано-Франківські області Юрій Вацик підняв питання з якими часто стикаються демобілізовані.

 

«Неодноразові випадки у нашій області посттравматичного стану, внаслідок чого людина можливо десь і застосовує зброю. Проблема в тому, що в нас наукового вирішення для допомоги таким людям немає. Є американський досвід, який можливо і нам варто було б почерпнути для допомоги таким людям, бо люди які брали участь у бойових діях не завжди можуть адаптуватись. По великому рахунку наша держава не готова була до такого розвитку подій. Щодо аспектів мобілізації немає ефективної системи обліку мобілізованих, немає єдиної оперативної бази. Досить часто бувають випадки, коли колишня дружина дзвонить і каже «зі мною чоловік не живе вже 15 років а повістки його приходять». Також юристи військкоматів не завжди можуть правильно зафіксувати до прикладу поранення, щоб написати акт. А без нього немає заключення, без якого неможливо виробити посвідчення учасника бойових дій. То що робити людині, яка фізично не може поїхати у військову частину за актом? Добре якщо військова частина йде на компроміс, але трапляється що юрист військової частини не хоче надати необхідний акт. Також проблемою є недовіра людей до державних органів», - окреслив актуальні питання Юрій Вацик.

 

Координатор гуманітарної допомоги Регіонального штабу для внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківській області Юлія Кміта-Ференц відмітила, що інформованість населення, яке там перебуває чи приїжджає звідти у юридичних аспектах досить низька.

 

«Спеціальне законодавство, яке створюється під ці категорії дуже складне і це питання потребує постійного вивчення та удосконалення. Тому сьогодні важливо обговорити їх та донести до людей. Сьогодні в області перебуває 4 042 особи, найбільш проблемними для них є гуманітарні питання, оскільки не всі отримують доплати, а також юридичний супровід, з яким дуже складно. Але завдяки іноземним грантам ми зараз можемо консультувати людей та надавати їм правильну правову допомогу», - відзначила Кміта-Ференц.

 

 

 

 


04.12.2015 561 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

258
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

885
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2045
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1133
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1585 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2773

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

501

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

587

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1503

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1479
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

328
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18230
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1194
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3528
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

895
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10658
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6426
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1066
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

332
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

555
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3175
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

870