В Івано-Франківську говорили про кримінально-правовий захист особи в умовах проведення АТО (фото)

 

 

Сьогодні, 4 грудня, в Івано-Франківському університеті права імені Короля Данила Галицького провели конференцію та круглий стіл, де обговорили кримінально-правовий захист особи в умовах проведення АТО.

 

Учасниками заходу стали експерти центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники волонтерських організацій та криміналісти-науковці, передає кореспондент Фіртки.

 

Під час круглого столу експерти обговорили питання, що  стосуються правового регулювання АТО, змін до кримінального і процесуального законодавства у зв’язку із проведенням АТО та участь громадських організацій у наданні допомоги особам, права яких порушено в процесі проведення АТО.

 

Як відмітив завідувач кафедри кримінального права і процесу ІФУПКДГ Володимир Мельник, сьогоднішнє проведення АТО в правовому полі є досить суперечне та дискусійне.

 

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області Михайло Євчук порушив питання щодо скандальної справи блогера та журналіста Коцаби. За його словами особа має відповідати за дії, які вона вчинила.

 

«Сьогодні необхідно завжди виходити з того, щоб правильно кваліфікувати вчинок та відповідальність за нього. Я не знаю всіх фактів справи, але сподіваюся, що суд винесе правильне рішення, розставить всі крапки над «і».  Державна зрада – це дуже серйозна стаття», – наголосив Євчук.

 

Він відзначив, що на сьогодні центр отримав 838 доручень для захисту осіб із захистом у кримінальних провадженнях.

 

«Не завжди правові органи слідкують за змінами у законодавстві», - зауважує Михайло Євчук.

 

Також експерти торкнулися питання витрат та забезпеченням людей на окупованих територіях та в зоні АТО.

 

«Знищене майно людей в АТО, хто це буде компенсовувати – невідомо. Ці питання не піднімаються. І звичайно найболючіші проблеми люди, які отримали - інвалідство. Ці питання держава нажаль десь так поверхнево декларує. А також ми маємо довести, що Росія розпалювала агресію на території українського сходу. Росія відповідач. Але щоб вона стала відповідачем, то на підставі доказової бази міжнародні інституції повинні визнати, що Росія це агресор. І тоді потрібно притягнути до відповідальності державу-окупанта. Цю доказову базу має зібрати Україна, але влада чомусь цим не займається. Україна не послідовна в своїй політиці», - констатували експерти.

 

За словами доцента кафедри кримінального права, процесу та криміналістики ПЮІ НУ ЮОА Сергія Томина, виникають проблеми й під час мобілізаційних кампаній, коли військомат вручає повістки, але достатня кількість призваних не з’являються для відправки в зону АТО.

 

«Як виявляється органи відкривають кримінальні провадження не встановлюючи причини такої неявки. Був випадок, коли виявилось, що чоловік був на лікарняному, оскільки йому робили операцію на черевній порожнин і він фізично не міг з’явитись. В результаті його ще й оголосили в розшук, при тому, що у військкоматі були контакти, але встановлювати причину неявки не стали. Потім ми дійшли до того що його з розшуку зняли», - розповів Томин.

 

Юрист-координатор Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Івано-Франківські області Юрій Вацик підняв питання з якими часто стикаються демобілізовані.

 

«Неодноразові випадки у нашій області посттравматичного стану, внаслідок чого людина можливо десь і застосовує зброю. Проблема в тому, що в нас наукового вирішення для допомоги таким людям немає. Є американський досвід, який можливо і нам варто було б почерпнути для допомоги таким людям, бо люди які брали участь у бойових діях не завжди можуть адаптуватись. По великому рахунку наша держава не готова була до такого розвитку подій. Щодо аспектів мобілізації немає ефективної системи обліку мобілізованих, немає єдиної оперативної бази. Досить часто бувають випадки, коли колишня дружина дзвонить і каже «зі мною чоловік не живе вже 15 років а повістки його приходять». Також юристи військкоматів не завжди можуть правильно зафіксувати до прикладу поранення, щоб написати акт. А без нього немає заключення, без якого неможливо виробити посвідчення учасника бойових дій. То що робити людині, яка фізично не може поїхати у військову частину за актом? Добре якщо військова частина йде на компроміс, але трапляється що юрист військової частини не хоче надати необхідний акт. Також проблемою є недовіра людей до державних органів», - окреслив актуальні питання Юрій Вацик.

 

Координатор гуманітарної допомоги Регіонального штабу для внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківській області Юлія Кміта-Ференц відмітила, що інформованість населення, яке там перебуває чи приїжджає звідти у юридичних аспектах досить низька.

 

«Спеціальне законодавство, яке створюється під ці категорії дуже складне і це питання потребує постійного вивчення та удосконалення. Тому сьогодні важливо обговорити їх та донести до людей. Сьогодні в області перебуває 4 042 особи, найбільш проблемними для них є гуманітарні питання, оскільки не всі отримують доплати, а також юридичний супровід, з яким дуже складно. Але завдяки іноземним грантам ми зараз можемо консультувати людей та надавати їм правильну правову допомогу», - відзначила Кміта-Ференц.

 

 

 

 


04.12.2015 596 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7577 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1131
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

626
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5645
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1529
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

471

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1289

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1120

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1021
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

357
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

414
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1356
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

432
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

700
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5741
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

316
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

653 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1097
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

953