Керівник Офісу Реформ на Прикарпатті: Про вибори в об’єднаних територіальних громадах, що чекати громадам з 1 січня та коли адмінтерреформа отримає логічне завершення

 

 

В Україні триває процес адміністративно-територіальної реформи. На разі КМУ затвердив перспективний план формування територіальних громад на Прикарпатті, згідно з яким в області повинно бути сформовано 53 ОТГ. У трьох з них - Верхнянській (Калуський район), Печеніжинській (Коломийський район) та Старобогородчанській (Богородчанський район)  об’єднаній територіальній громаді 25 жовтня вже відбулися вибори.

 

У зв’язку із цим «Фіртка» поспілкувалася із керівником Офісу Реформ в Івано-Франківській області Русланом Панасюком про подальші перспективи реформи, втілення на практиці законодавчих норм у нових громадах, чого очікувати ОТГ з 1 січня 2016 року та коли нововведення вийдуть на фінішну пряму.

 

Руслане Володимировичу, в Україні до виборів об’єдналося 7% громад. У нас утворено 3 громади. Що чекає інші громади? Як триватиме об’єднання далі?

- Думаю, якби до нас прислухалися у громадах (а ми керувалися методикою) на етапі формування перспективного плану, то таких ОТГ було б не три, а відсоток наближався б до загальноукраїнського.

 

Але маємо сьогодні три. Також маємо на етапі завершення утворення Білоберізьку та Бурштинську ОТГ.

 

Ми свідомо пішли шляхом пілотного об’єднання громад. Там, де були готові перші особи, керівники, там де була готова громада об’єднуватися, ми це підтримали. Далі ми відпрацюємо на цих громадах всі необхідні моменти – від процесу утворення, реєстрації, формування керівних органів у громадах до налагодження усіх необхідних сфер життєдіяльності. Добре спрацювавши на цих наших пілотних проектах, ми покажемо хороший приклад того, що процес реформи незворотній.

 

Чому не взяли до уваги методичні рекомендації? Яка аргументація?

- Були моменти політичного характеру, емоційного і нерозуміння усієї відповідальності і складності процесу. Ми на цьому наголошували, коли говорили, що процес не закінчується накресленням карти області. Потрібен був великий багаж знань, кадри. А це, як підтверджує сьогодні практика, є великою проблемою для наших громад. Але маємо добрий приклад наших трьох ОТГ – Старобогородчанської, Верхнянської та Печеніженської, де керівники на своєму місці, і вибори це підтвердили.

 

Схвалений перспективний план – ми подали на розгляд Уряду проект 63 ОТГ. Уряд запропонував, що карта області мала б складати 53 об’єднані громади.

 

А яка тоді доля тих десяти, які викреслили фактично?

- Вирішення питання цих десятьох – це спільне завдання ОДА і Офісу реформ пропрацювати план приєднання даних населених пунктів до тієї чи іншої ОТГ.

 

Ми сьогодні допомагаємо нашим громадам, що вже об’єдналися, організаційними питаннями і як вони забезпечуватимуть своє життя вже з 1 січня 2016 року.

 

Але з листопада ставимо собі завдання продовжити роботу у громадах, щоб ті ставали на шлях об’єднання. Бо, як ми бачили, процес не легкий – треба пройти погодження на 4 рівнях, досягти згоди усіх учасників процесу. Маємо два роки, щоб максимально закінчити цей перехідний період в області.

 

А взагалі за скільки років можливе остаточне втілення реформи?

- Я вірю, що ми багато зробимо. Але це буде не правильно, якщо я зараз скажу, що ми зробимо усе. Практика наших сусідів показує, що реформа у них триває близько 20 років. І вони кажуть, що далекі до того, щоб сказати, що зробили усе.

 

Ми намагатимемося шукати плюси у тому форматі об’єднання, який окреслений. Він не є сталим, а – мінливий. Сьогодні побажання кожної громади повинні бути аргументованими і економічно розрахованими. Ми готові вислуховувати і дискутувати. Але, на разі, є шаблон, якого ми дотримуватимемося.

 

Наступає 1 січня 2016 року. Нові утворені громади мали б жити за новим законодавством. У той же час, експерти кажуть, що для подальшого розвитку утворених громад потрібні ще законодавчі зміни. Як були далі? Що робити?

- У нас є відрізок від моменту обрання депутатів і голови у цих громадах до 1 січня. Він буде підготовчим для того, щоб з 1 січня 2016 року громада уособлювала собою район з тими відповідними фінансовими ресурсами і тими зобов’язаннями, які сьогодні ставить законодавець.

 

Питань, однозначно, зараз дуже багато.

 

Але, якщо усе проаналізувати, то, скажімо, на прикладі Печеніжина, маємо обраного голову і 26 депутатів. Вони володіють усією необхідною підготовчою базою, щоб приймати регламент, формувати виконком, оголошувати вибори старост. До моменту обрання старост у тих населених пунктах, які не є центром, виконувати обов’язки будуть сільські голови. Утворити треба робочу групу і пропрацювати усі моменти – від офіційної реєстрації до ліквідації сільських рад, які є у периметрі об’єднаної громади. Є сьогодні дискусія – чи простіше піти шляхом ліквідації сільських рад, чи шляхом приєднання до центру усіх сільських рад, які входять до ОТГ. Простіша процедура приєднання, оскільки є правонаступник.

 

Так, законодавчо ще не всі питання врегульовано. Для цього є проект закону, який і врегульовує ці моменти.

 

Йдемо шляхом поступовим. Є велика команда, яка над цим працює – Мінрегіон, Асоціація міст України, закордонні партнери, громадські організації, донори. Ніколи не було б таких темпів реформи, якби це не було волею громади і підтримкою донорів.

 

Наскільки об’єднання є добровільним? Адже так виглядає, що все-таки реформу спускають зверху і не завжди думка громади є вирішальною. На прикладі нашої ж області – пропонували 63 ОТГ, а КМУ затвердив 53.

- Є момент державної доцільності і державної безпеки.

 

Я б сказав, що на відміну від нашої, в жодній іншій області не було такого широкого обговорення. Потім на нашому прикладі усі інші області утворювали робочі групи тощо. Ми провели масу роботу протягом травня-червня. Ми намагалися максимально консультувати і допомагати. Не буває так, щоб усі були задоволені. Але ми намагалися максимально прислухатися до побажань і думок у громадах.

 

Чимало експертів з реформування місцевого самоврядування стверджують, що чергові місцеві вибори відбудуться через два роки. Чи означає це, що до цього моменту реформу повинно бути реалізовано?

- Ми собі зараз ставимо таке завдання, щоб на прикладі утворених громад активно працювати з тими, хто є діяльним. Таких є десять потенційних ОТГ. І ми хочемо якнайперше працювати з цим десятком щоб і вони поповнили лави об’єднаних громад.

 

Розуміємо, що коли маємо два роки перехідного періоду, то сільські голови не поспішатимуть до змін. Це може і призупинити процес. Але усе залежатиме від того наскільки разючими будуть зміни у тих громадах, що об’єдналися. Їхні зміни будуть поштовхом для усіх інших.

 

 

Розмовляла Марія Лутчин


04.11.2015 1476 1
Коментарі (1)

Євгеній Ротерман 2015.11.09, 01:51
Є надія, що новообраний склад обласної ради не допустить цієї, згубної для українського села,"децентралізації"...
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

671
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

964 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3194 3
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33653
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2554
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3735

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

124

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

583

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1447

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

894
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

439
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

353
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

724
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12025
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1312
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1101
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1196
13.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30351 1
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

194
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1095
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4109
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

652