Чемпіонка світу Ольга Балтажи. Життя у стилі шашок

 

 /data/blog/89205/0181aedae42b5c4b2ceeb0f0bb759991.jpg

 

Із шашковою королевою, багаторазовою чемпіонкою України, Європи та світу в командному заліку, призеркою світових змагань зустрічаюся в її затишній і водночас гамірній квартирі у середмісті Івано-Франківська.

 

Миловида чорнява молодичка порається по господарству.  Зараз жінці не до розмов і не до шашок, адже треба нагодувати сім’ю — чоловіка, двох доньок, папужку та рибок. Для людей у Ольги — смачні голубці, для папужки — зерно, а для рибки — спеціальний корм. Усе жінка  робить швидко та чітко. «Я звикла до дисципліни з дитинства, спочатку слід зробити все, що треба, а згодом можна й відпочивати та і язика почесати», — жартуючи, мовить Оля, та сідає до розмови.

Звертаю увагу на десятки спортивних кубків, які розставлені у шашковому порядку, а ще багато медалей, грамот. Усе це вже не вміщається на полицях кількох шаф. «Це не лише мої нагороди, але й Кості та донечок, у мене всі шашкісти,і  всі чемпіони», — з гордістю мовить жінка. До своїх високих перемог Оля Балтажи йшла з дитинства. Вона народилася у Запоріжжі, там закінчила університет, здобувши фах економіста-бухгалтера. Спортом також цікавилася з дитинства, грала у гандбол, відвідувала театральну студію, дуже багато читала, цікавилася географією, та ки перемогла любов до шашок. Цієї давньою грою у родині захоплювалися і дідусь з бабусею, і мама з татом. Привчали до цього й Олю.

«Шашки мене зачарували, бо у цій грі усе чітко і ясно: чорно-білі клітки, порядок ходів, і по суті, є рівність і справедливість, не так як у шахах — пішаки, коні, королеви, — по-філософськи розмірковує над сутністю шашок Оля. — Шашки — однакові, лише окремі можуть стати «дамками» і лише під активною та мудрою рукою спортсмена. Я також люблю у всьому рівність, чіткість та порядок». Такий недитячий світогляд привів Олю до шашкового клубу. І вже у 14 років юнка увесь свій вільний час присвячувала шашкам. Незабаром стала чемпіонкою серед дівчат на республіканських, всесоюзних і навіть світових змаганнях, стала титулованою і знаною спортсменкою.

Із майбутнім чоловіком, нині міжнародним арбітром, колишнім член директорату Всесвітньої федерації шашкістів, пані Оля познайомилася на змаганнях. Поставний чорнявий красень із Вінниці став для шашкової принцеси спочатку добрим другом. Згодом молоді люди почали зустрічатися. «Мені сподобалося у Кості те, що він умів дбати про інших, особливо як тренер вболівав за своїх вихованців,—тихо мовить, опустивши очі, молодичка. — Я подумала, що оцей хлопець міг би стати мені дбайливим чоловіком та батьком наших дітей». Через кілька місяців зустрічей на відстані молоді люди вирішили жити разом та побратися. Бурхливих емоцій, що нутрували як гірська річка, не було. Зате були любов і повага, тихе родинне щастя, що незабаром подвоїлося голосами двох донечок — Анни та Ірини.

Але головним у родині був спорт. «Коли моїй старшій доньці було лише три місяці, я залишила її на тата, і поїхала на світові змагання, де зайняла друге місце, — розповідає гросмейстерка. — Була впевнена, чоловік донечку сповиє, вчасно та ситно нагодує, побавить і погуляє з манюнею. Він дуже надійний. А що вже за донькою упадає! Із таким татком не пропадеш». А ще сестри дуже дружать. Молодша стала для старшої…улюбленою коштовною іграшкою, яку нікому не хотілося віддавати, навіть мамі з татом. Аня завжди дбала про Іринку, допоки батьки займалися шашками.

Обидві доньки Костянтина та Ольги також всерйоз займаються шашками, виступають на всеукраїнських та європейських змаганнях. Анна — кандидат в майстри спорту, призерка чемпіонату Європи, Іра — призерка численних всеукраїнських змагань. «Ми їх ні до чого не примушували, вони із перших днів життя, а також в утробі матері вже думали над партіями, — сміючись, мовить Костя. — Бувало й спали у залах, коли мама з татом грали чи судили змагання».

У 2008 році Балтажи переїхали до Івано-Франківська. Нині в титулованій родині, як і шашковій грі, панує рівність. Кожен по черзі готує їжу, мати з батьком нарівні заробляють та  дбають про дітей. Усі непорозуміння минають самі по собі. Сварок та образ у родині шашкістів дуже мало. Перед тим як сказати щось образливе чи крикнути, і батьки, і діти спочатку думають. Емоції тут на другому плані, на першому, наче в шашковій грі, — розум. Дуже самостійні й доньки. Старша — студентка Прикарпатського університету, молодша —школярка, любить шашки, музику, тварин.

Час тренування у родині Балтажи —святе. Ані чоловік, ані діти не заважають мамі, коли вона розмірковує над партією. Доньки з татусем завжди вболівають за маму, коли та у різних містах світу захищає спортивну честь України, радо зустрічають її вдома, з гордістю ставляють на шафу черговий кубок і пригощають шашкову корелеву улюбленими голубцями. Вона ж обдаровує усіх сувенірами із різних країн світу.

 

ВІКНА


14.10.2015 1279 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

619
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3210
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2108
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

421

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2272
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

270
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

769
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1266 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003