За якими правилами пройдуть місцеві вибори на Прикарпатті

 

Закон України. Читаєм, думаєм, вибираєм!

 

Епопею із ухваленням Закону України «Про місцеві вибори» завершено. Документ підписаний Президентом України та опублікований, текст доступний для загального перегляду.

 

 Про «унікальність» запропонованої системи виборів та маніпуляції із кінцевим текстом законопроекту експертне середовище говорить вже не один тиждень. Чимало сказано й про парадокси, які чекають українців за результатами їхнього голосування.

В той же час, закон набрав чинності і саме за такими правилами 25 жовтня 2015 року пройдуть місцеві вибори. Отже, пропонємо до уваги основні «вижимки» із тексту та відповіді на основні запитання, які виникають стосовно майбутніх перегонів.

Система виборів

Вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами.

Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах

Вибори міських голів (у містах, де кількість виборців перевищує 90 тис.) проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості (50% + 1 голос). Якщо жоден з кандидатів не набрав більше половини голосів виборців, проводиться другий тур голосування серед двох найбільш рейтингових кандидатів.

Вибори сільських, селищних, міських голів (у містах, де кількість виборців менша 90 тис.) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості.

Прохідний бар ‘ єр для політичних партій на виборах депутатів місцевих рад складає 5%.

Право на висування

Період висування: 21-30 вересня 2015 року.

Кандидати у депутати обласних, районних та міських рад висуваються виключно через списки місцевих політичних партій. Право на самовисування мають кандидати на посаду сільських, селищних та міських голів, а також кандидати у депутати сільських та селищних рад.

Закон зазначає, що усі списки кандидатів повинен погодити центральний орган партії. За списками політичної партії балотуватися можуть тільки або її члени, або безпартійні громадяни.

У кожному територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів обласної, районної чи міської ради політична партія може висунути не більше, ніж по одному кандидату (може й не висовувати жодного кандидата, тоді виборець голосує лише за партію та зазначеного у бюлетені першого номера – лідера списку).

Кількість депутатів місцевих рад

Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:

1) до 1 тисячі виборців – 12 депутатів;
2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців – 14 депутатів;
3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців – 22 депутати;
4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців – 26 депутатів;
5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців – 34 депутати;
6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців – 36 депутатів;
7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців – 42 депутати;
8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців – 54 депутати;
9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців – 64 депутати;
10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців – 84 депутати;
11) понад 2 мільйони виборців – 120 депутатів.

Кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один (лідер списку).

При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший номер (має право гарантованого проходження у раду при подоланні партією виборчого бар’єру), інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

Можливість «паралельного» балотування

Особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше, ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше, ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Іншими словами, одна людина може одночасно балотуватися до обласної, районної/міської/сільської рад, а також бути кандидатом на посаду мера/сільського голови. Водночас, одночасне балотування, наприклад, в Київську обласну раду та Житомирську обласну раду заборонене. Також суб’єктом висування кандидата у ради різних рівнів може бути тільки одна політична партія.

Грошова застава

Грошова застава вноситься на спеціальний рахунок територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті. Станом на липень 2015 року розмір місячної мінімальної заробітної плати складає 1218 гривень.

Отже, для кандидата на посаду міського голови – з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців; для виборчого списку кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради – з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного багатомандатного виборчого округу;

Для кандидатів на посаду сільського, селищного голови, а також для кандидатів у депутати сільської, селищної ради грошова застава не передбачена.

Грошова застава повертається тим суб’єктам висування кандидатів, які подолали 5% прохідний бар’єр у відповідних радах, або перемогли на виборах міського голови.

Вигляд виборчого бюлетеня

У виборчому бюлетені спочатку йде порожній квадрат для голосування, далі великими літерами пишеться повна назва місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках ПІБ лідера списку, далі через тире великими літерами ПІБ кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом.

Черговість розташування політичних партій у бюлетені визначається ЦВК шляхом жеребкування.

Порядок формування виборчих комісій

ТВК: у кількості від 9 до 18 осіб. Парламентські фракції делегують до складу ТВК по 2 кандидатури, решту складу формується шляхом жеребкування серед кандидатур від інших політичних сил.

ДВК: у кількості від 10 до 18 осіб. Парламентські фракції делегують до складу ДВК по одній кандидатурі. Решту складу ДВК формується шляхом жеребкування серед кандидатур від інших політичних партій, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного або міського голови.

День голосування та підведення підсумків волевиявлення

Голосування проводиться з 8 до 20 години без перерви.

Голосування на окремій ДВК вважається недійсним у разі, якщо відхилення по списку виборців або кількості бюлетенів чи їх пошкодження складає більше 5% від загальної кількості. Голоси виборців на такій ДВК не враховуються.

Визначення виборчої квоти для розподілу депутатських мандатів обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, що отримали п’ять і більше відсотків голосів виборців, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому багатомандатному виборчому окрузі.

Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка подолала прохідний бар’єр, розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати. Відсоток підтримки вираховується від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в цьому окрузі (а не від загальної кількості виборців територіального округу).

Інші важливі нюанси

1) Не мають права голосу на місцевих виборах: військовослужбовці ЗСУ строкової служби; громадяни України, що проживають за кордоном; особи, визнані судом недієздатними; громадяни України, які перебувають у місцях позбавлення волі.

2) Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад має становити не менше 30% від загальної кількості кандидатів у виборчому списку. При цьому Закон не передбачає жодних санкцій за невиконання даної вимоги.

3) Участь блоків політичних партій заборонена.

4) Не можуть брати участь у виборах місцеві організації партій, які не відповідають вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.

5) Громадські та міжнародні організації мають право лише спостерігати за виборчим процесом і днем голосування (на одну виборчу дільницю організація може делегувати не більше 2 осіб).

6) Підкуп виборців заборонений.

Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує п’яти відсотків розміру мінімальної заробітної плати – близько 61 грн.) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації.

7) Особливості здійснення передвиборної агітації у формі політичної реклами на місцевих виборах встановлюється змінами до закону, який регулює питання реклами.

8) Вибори на окупованих територіях (АР Крим та неконтрольовані ділянки Донецької та Луганської областей) не проводяться.

Відкликання депутатів місцевих рад та сільських, селищних та міських голів (імперативний мандат)

«За народною ініціативою». Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради чи сілького/міського голови за народною ініціативою можна не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

Для ініціювання відкликання депутата виборці проводять збори та створюють ініціативну групу для збору підписів. Щоб ініціатива була підтримана, потрібно зібрати: для сільських/міських голів – підписи виборців одномандатного округу, більше від кількості його голосів на виборах; для депутатів обласної/районної/міської ради – більше виборчої квоти, визначеної при розподілі мандатів у виборчому окрузі.

Далі ТВК перевіряють правильність та достовірність підписів і якщо все в порядку – ухвалює рішення щодо відкликання депутатів чи голів, які були обрані шляхом самовисування. Щодо депутатів та голів, яких висували політичні партії, рішення щодо них ухвалює вищий керівний орган партії (може підтримати або відхилити дану пропозицію).


11.08.2015 825 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

677
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1941 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

557
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11399 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

338

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1084

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

73
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

286
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2951
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

75
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

325
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

355
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666