Феномен франківського мотоспорту подібний до вибуху

Хто раз на байку отримав крила, той назавжди віддасть йому серце. Так кажуть про своє захоплення мотоспортом брати Рущаки. Траси престижних змагань скорилися франківським байкерам з першої спроби. Новачків виводив на старт легендарний мотогонщик - багаторазовий чемпіон України та Радянського Союзу, майстер спорту Юрій Мамров.


Випробування з перешкодами

Франківська команда мотогонщиків робить честь нашому місту. Останніх три роки і командою, і в особистих заліках спортсмени беруть призові місця на чемпіонатах України з крос-кантрі, ралі-рейдів та ендуро. Багатоденні екстремальні перегони гірськими та лісовими дорогами (ендуро) - їх улюблений вид гонок. Певно, дається взнаки рідний ландшафт.

Останні змагання 25-27 червня у Вижниці (Чернівецька область) принесли франківцям перше місце. Другий етап Чемпіонату України з ендуро відбувався на перевалі Німчич. Три дні на трасі 90 км змагалися у вправності і витривалості сім команд - близько півсотні спортсменів-мотоциклістів.

Специфіка ендуро в тому, що байкери долають трасу за певний час. Інтрига - лісове та гірське бездоріжжя, необхідність орієнтування на місцевості (GPS заборонено) та перепади висот. «В окремих місцях висота підйомів сягала 300 метрів. Приблизно такими ж були і спуски. Чотири-п’ять разів за день переїжджали через річки, - розповідає Руслан Рущак. - Точніше, ми їх форсували. Гонка розпочалася в дощ, стартували просто крізь стіну зливи. За хвилину вимокли наскрізь. А далі вже було легше…»

Дощ лив усі три дні ендуро. «Жорсткі були умови, - продовжує Юрій Мамров. - Увесь час треба було перемагати не так глину й воду, як себе. Підсумовуючи перший день змагань, ми обговорювали, чи варто об’їжджати бурхливу воду, чи пробивати потоки. «Та що, нам вода по пояс!» - демонстрували спортивну відвагу хлопці. «Кому по пояс, а кому - по шию! - якось розпачливо відгукнувся Міша «Лагуна». І що ви думаєте?! Пройшов ендуро з найкращим результатом».

Герої вижницьких мотогонок: Михайло Попелюк (категорія «юніори»), Михайло «Лагуна» Голинський, Іван Голинський-молодший, Ярослав Рущак, Руслан Рущак, Сергій Уржумцев. Попереду ще три етапи: 29-31 липня - у Львові, 19-21 серпня - в Коломиї та 10-11 вересня - в Сторожинці (Чернівеччина). Франківська команда, що виступає під егідою обласної Федерації мотоспорту України, має твердий намір утримати п’єдестал.

 

Франківський вибух

Феномен франківського мотоспорту подібний до вибуху. У 2008 році у великий спорт після 20-річної перерви повернувся Юрій Мамров. У своїх 55 він знову показав клас і довів, що внутрішній вогонь, помножений на пристрасть до байку, не має обмежень.

Складна травма наприкінці 1980-х, отримана під час тренерської роботи в Середній Азії, вибила гонщика з сідла. Наступний удар дістав удома, коли на початку 90-х повернувся до Франківська. Клуб, у якому займався і виступав, розвалився. Іменний мотоцикл зник. «Чи пропили, чи продали: слідів машини не знайшов і досі, - розповідає Юрій. - Подальша історія моя типова, як у більшості наших хлопців. Працював, відкрив власну справу, заробив, купив мотоцикл. Поки не сів на байк, кожної ночі снилося, що лечу на задньому колесі. Вирішив іти на багатоденні гонки - на ендуро та ралі-рейд. Пересів з Чезета на Kawasaki. Інакша, складніша машина вимагала зовсім іншого стилю їзди. Перший час тільки на зеленку й працював…»

Юрій починав відновлення з двадцяти падінь на день. Через півроку тренувань стартував в ендуро. Як «номер 13», показав другий результат, чим просто «висадив» спільноту спортсменів. Наразі найстарший в Україні мотогонщик займається і виступає разом зі своєю командою. Так за правом можна назвати молодих гонщиків, які гуртуються довкола Мамрова і вважають його своїм наставником. Їхні успішні виступи, на думку вчителя, якраз і зробили «франківський вибух» в українському мотоспорті.


Внутрішній вогонь

Брати Руслан (38 років) і Ярослав (34 роки) Рущаки прийшли в спорт три роки тому з легкої «подачі» Юрія Мамрова. Він переконав гарячих уболівальників з 20-річним досвідом любительського водіння байків вийти на трасу крос-кантрі. Перша спроба принесла братам 5-те і 7-ме місця. За підсумками ЧУ-2009 Рущаки увійшли в трійку лідерів. З минулого року вони виступають за команду області. В 2010-му команда завоювала першість України в кантрі-кросі та ендуро. А Руслан і Ярослав заробили очки для звання кандидатів у майстри спорту.

«Раніше ми трюкачили на спортбайках, - розказує Руслан. - Витиснеш так 300 км/год по трасі - король! Вийшли тренуватися в ендуро. Швидкість - в чотири рази менша. А заледве виїхав на гірку, впав. Це мене заїло. А тут ще зверху легенько так на китайському скутері чоловік з жінкою з’їжджає. Потім знову їде наверх… Ото стимул був!» А ще було бажання їздити горами, підхоплює брат. «На спортивних мотоциклах у нас фактично немає де «зарядити», - пояснює Ярослав. - А 80 км/год на ендуро по Карпатах дають більше адреналіну, ніж асфальтних 280. Плюс атмосфера змагань, можливість поділитися азартом, поспілкуватися з однодумцями».

Брати Рущаки - цей той випадок, де мрія займатися мотоспортом, плекана з дитинства, підкріплена харизмою гонщиків. Її роблять, за словами Юрія Мамрова, особисті якості Руслана і Ярослава. Це миттєва реакція, природне відчуття швидкості, безстрашність, витривалість, наполегливість, кмітливість і, звісно, технічна грамотність.

Вітчизняний мотоспорт передбачає, що спортсмен має бути на всю голову гонщик і на всі руки майстер. Хлопці самі обслуговують своїх «коней»: готують до змагань, перевзувають і дотягають на трасі, перебирають опісля. Такі розкоші, як механіки й «технічка», а також лікар, масажери, кухарі тощо - не українського мотоспорту ознаки. «Ми все робимо самі, - каже Руслан. - Часто живемо в наметах. Готуємо на плитці. Економимо, де можемо. Доводиться багато вкладати, щоби реалізувати потребу їхати».


Потреба їхати разом

На сьогоднішній день спортсмени утримують себе самотужки. Щоби змагатись, потрібен не тільки відповідний байк (вартістю до $15 тисяч) та екіпіровка (близько $1 тисячі). А ще й ліцензія, страховка, витратні матеріали під час гонки (пальне, зміна покришок після кожного кола, гальмівних колодок тощо). Здебільшого все це оплачується власним коштом гонщиків. «Призові» нагороди? Смішні. Наприклад, у Вижниці учасники ендуро отримали 350 грн. за перше місце, 250 - за друге і 150 - за третє.

Мотокрос - не футбол, «даху» не має, жартує Юрій Мамров. Реально: в Україні нема жодної державної школи з мотоспорту. Приватна - одна, в Дніпропетровську. Чомусь не показує результату. Тож мотоспорт «живе» в тих областях, де є або добрі місцеві менеджери, або затяті його прихильники.

Останніх у Франківську - кілька десятків. На «покатушки» гірськими дорогами в околицях Яремче й Микуличина регулярно збирається компанія з більше десятка байкерів. «П’ятнадцять франківців мають швидкісні спортивні мотоцикли, - каже Ярослав Рущак. - Ще є хлопці на квадроциклах. Всі вони легкі на підйом і мають бажання їздити. Добра новина: хто катається в кросі, зробили за свої гроші трасу в Тисмениці. Подали заявку, щоби приймати на ній регіональні змагання з мотокросу…»

З огляду на рух, зауважує Юрій Мамров, виникла ідея створити міський клуб. «Івано-Франківський мотоциклетний клуб» має базуватися на колишньому Лисецькому полігоні - там є відповідна траса. Ідея - на стадії втілення. Мотоклуб вітатимемо восени.


11.07.2011 2676 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1229
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2539
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2121
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2174
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6564 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2459 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

351

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1154

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1293

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1415
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

285
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

590
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2071
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26521
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

559
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10472 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8019
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

545
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

410
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

552
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

628
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1590