Сьогодні, 24 липня, відбулась містобудівна рада по садибі Гриневичів.
За словами голови франківського осередку «Союзу Українок» Раїси Романюк, вони мають намір зберегти музей родини Гриневичів, передає Фіртка.
Нагадаємо, згідно документів частина будинку 12% перебуває у власності «Союзу українок», а частина - 88% - у приватній власності. Також у власності "Союзу українок" є дві ділянки землі 2 і 6 соток, а у співвласника будівлі 3 сотки.
Союзянка розповіла, що протягом останніх 20 років звертались до влади за допомогою, однак відповідей не було.
«Там почало все псуватись. Ми боялись, що зіпсуються експонати, меблі, посуд і забрали їх, зберігаємо в іншому місці. Але хочемо, щоб там був музей. Тепер знайшлися інвестори, які готові за це взятись. Забудівник погодився відновити садибу з колонами та виділити у новому будинку кімнати під «Музей родини Гриневичів», - пояснила Романюк.
Також союзянка зазначила, що інший будинок побудований впритул до музею, мовляв «куди дивився департамент архітектури, коли він будувався».
В ході наради вияснилось, що статусу музей немає, але намір зробити у новобудові музей Гриневичів у союзянок є. Відтак, за словами Романюк, планують подавати документи на присвоєння статусу музею, але коли вже все буде збудовано.
Під музей, як повідомив співвласник будівель, представник фірми «ВД Груп» Дмитро Сіреджук віддають 150 м2 «під ключ».
«Це не просто комерційний проект, це певним чином соціальний проект. У договорі вказано, що ми віддаємо цю площу під ключ, щоб зробити там музей», - каже Сіреджук.
У присутніх архітекторів виникли питання, щодо розташування будинку, поверховості та розміщення самого планованого музею.
«Варіант проекту відрізняється від попереднього лише тим, що на попередньому вхід до музею був з вулиці Богунської», - відзначив архітектор Володимир Ідак.
Також, архітектор Володимир Ідак наголосив, що через дорогу росте унікальне реліктове дерево гінкго. А там планується будівництво підвалу, що може зашкодити дереву. Крім того, він зауважив, що аварійність садиби Гриневичів треба довести.
«Я не вірю всім цим актам, які написали ваші «ручні» експерти. Нам потрібно залучити сюди кваліфіковану організацію, яка думаю також дасть висновок, що ця будівля не підлягає реставрації, але вона й надасть інші варіанти збереження цієї пам’ятки», – сказав він.
Свої зауваження мав і начальник відділу захисту культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин. Він зазначив, що після будівництва садиба Гриневичів перестане бути пам’яткою.
«Цей будинок цінний не лише фасадом, а наметовим дахом, пропорціями, фактурою. Коли залишиться тільки фасад, цінність зникне, не буде такого образу. Це останній такий будинок в Івано-Франківську. Сумніваюся, що його можна буде відтворити. Але це ті речі, які називаються автентикою, їх треба берегти. Нам треба намагатись зберегти вінтажність», – сказав Панчишин.
У присутніх архітекторів виникли сумніви, що у проекті дотримані державні будівельні норми (ДБН).
«Будівельні норми ніхто не скасовував. Навіть якщо робите добру справу, робіть її в законний спосіб. Потрібно провести чіткі розрахунки у відповідності до ДБН: протипожежні розриви, інсоляція, дитячі майданчики», – відмітив головний архітектор міста Володимир Гайдар.
Крім цього, він звернув увагу на те, що на теперішньому генплані Івано-Франківська ця ділянка входить до зони, яка позначена як «існуюча малоповерхова забудова» і «проектна житлова забудова». А згідно з проектом змін до генплану, ця територія має стати «зоною садибної забудови». Тоді на ній не можна буде будувати багатоповерхівку.
Проте коригований генплан ще має бути затверджений на сесії міської ради.
Відтак, проектанту порадили витримати існуючу лінію забудови, рекомендували зменшити поверховість хоча б до 5 поверхів. А обов’язковою умовою, відзначив Володимир Гайдар, має бути робочий проект, який пройде повну комплексну експертизу.
«Ми не видамо містобудівні умови й обмеження, якщо будівництво не відповідатиме нормам», – підсумував Гайдар.
Шляхом голосування члени містобудівної ради прийняли всі висловлені зауваження одноголосно.
Довідково: Камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді центр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.
Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева -- відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член «Пласту»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Франківська громада просить не руйнувати садибу Гриневичів (документ)
В Івано-Франківську садибу Гриневичів пропонують перебудувати на багатоповерхівку (фото)
Музей, що вмирає. Замість пам'ятки архітектури у Франківську хочуть збудувати черговий будинок?