Франківська громада просить не руйнувати садибу Гриневичів (документ)

 

 

/data/blog/82420/4c584bf15e7cbc5dd222711bae8b2db4.jpg

 

Активісти та громадські організації міста звернулися до міського голови Івано-Франківська щодо щодо збереження Гриневичів.

 

Наводимо текст звернення та копії фотодокументів:

 

Міському голові Івано-Франківська
Анушкевичусу В.А
Головному архітектору Івано-Франківська
Гайдару В.Г.

 

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Вікторе Андрюсовичу, у зв’язку з інформацією, оприлюдненою у ЗМІ, про наміри забудівника зруйнувати кам’яницю Гриневичів, що розташована за адресою вул.Василіянок, 52, Богунська, 1 та збудувати на її місці багатоповерхівку, та враховуючи її величезну історичну, культурну, архітекту ну цінність, просимо Вас:

Зобов’язати відповідні структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради звернутися до управління культури, національностей та релігій ОДА, в Міністерство культури України з вимогою провести експертизу садиби Гриневичів і надати відповідні висновки для належної реставрації (відновлення, пристосування, консервації, тощо) споруди та подальшого внесення її до реєстру пам’яток історії, культури та архітектури.

Зобов’язати департамент архітектури та містобудування міськвиконкому при видачі відповідних вихідних даних та дозвільних документів щодо цього об’єкту врахувати висновки відповідних органів державної та місцевої влади, обґрунтувань істориків, краєзнавців та мистецтвознавців міста Івано-Франківська.

Враховуючи високий суспільний резонанс, до отримання відповідних висновків та рекомендацій вищезазначених органів д ржавної влади призупинити видачу вихідних даних для проектування та дозвільної документації щодо садиби Гриневичів.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді ентр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.

Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева -- відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член «Пласту». Приїжджаючи до родини зі Львова, К тря Гриневичева часто гостювала у кам'яниці на Василіянок, 52. У 80-их роках будинок слугував явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук'яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

Перед смертю Ірина Гриневич заповіла половину будинку зі сторони фасаду "Союзу українок" з єдиною умовою – що в ньому облаштують родинний музей Гриневичів. Облаштувати музей саме у цій сади і – було волею її власниці. Музей працював у садибі з 2001 по 2012 рік.

Вважаємо, що намір зруйнувати автентичну садибу Гриневичів - це неповага до історії Івано-Франківська та до пам’яті про його видатних мешканців. Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з «елементами» колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою, яка назавжди унеможливить гідне вшанування пам’яті родини Гриневичів. Переносити музей родини Грине ичів у нове приміщення в багатоповерхівці буде абсурдом, якщо при цьому цілком знищать родинну кам’яницю, адже саме кам’яниця є найважливішим експонатом цього музею. Вона зберігає атмосферу, в якій жила родина та є частиною міської історії.

Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно. Звертаємо Вашу увагу на те, що члени містобудівної ради при департаменті архітектури а містобудування міськвиконкому позитивно оцінили шанси на реставрацію садиби Гриневичів.

Підписали:
ГО «Моє місто»
Спілка краєзнавців Прикарпаття
Громадська ініціатива «Збережи старий Івано-Франківськ»
ГО «Поступовий гурт франківців»
Спілка архітекторів
Спілка письменників
ПЛАСТ НСОУ
ГО "Інститут розвитку міста"
ГО "Стимул"
ГО "Нова країна"
Центр громадських ініціатив "Конкорд"
ГО "Народний контроль"
Громадський інститут аналітики
Центр сучасного мистецтва

 

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

 

Нагадаємо, що в лютому, 2015 року, звертались до начальника КП “Муніципальна інспекція з благоустрою” п. С. Кукули з проханням перевірити ділянку на вул. Богунська, 1, – Василіянок, 52, та зобов’язати відповідальних привести її до належного стану.

 

Тому, що будинок, розташований там, в аварійному стані й було помітно, що сміття на території біля нього не прибирали вже кілька місяців.

 

Завдяки зусиллям громадських активістів, незадовго прибудинкову територію все ж прибрали та привели її до належного санітарного стану. Залишилось одне питання, яке умовно розділило громадськість на два табори: реставрувати чи знести будинок, який є історичною пам’яткою?

 

Як відомо, територія за вищевказаною адресою належить Івано-Франківському міському осередку “Союз Українок”. Архітектура в центрі міста має дуже цікаву історію та є унікальним явищем для Франківська.

 

Раніше в цьому будинку був також “Музей родини Гриневичів”.

 

На його місці планують звести сучасну багатоповерхівку з мансардою. На щастя, містобудівна рада цього тижня, 20 травня, не підтримала ідею будівництва восьмиповерхового будинку з імітацією столітньої садиби Гриневичів.

 

Восьмиповерхова споруда на Богунській-Василіянок мала б виглядати так: на першому поверсі – громадські приміщення, на останньому – офісні, на інших – житло.

 

Проте, на чинному генплані Івано-Франківська ця територія взагалі позначена як зона малоповерхової житлової забудови. Було заплановано історичний будинок разом з давнішою прибудовою знести, а потім відбудувати імітацію садиби Гриневичів, повернувши входом до вулиці Богунської. Обриси самої столітньої садиби на генплані ділянки архітектор не наніс.

 

Підсумовуючи, на містобудівній раді прозвучало, що будинок все ж варто залишити на місці, де він зараз стоїть, укріпити його фундамент і аж після цього думати про якусь добудову.

 

Інвестор будівництва та власники музею “Союз Українок” на містобудівній раді не з’явились. Розмову все ж не завершено, її продовжуватимуть.

 

/data/blog/82420/67ecc5e6ee98657b14274be1381e1d59.jpg

 

/data/blog/82420/6923a863282efd6e729e2e829ad78f0b.jpg

 

план


24.07.2015 841 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2072

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2