
Круглий стіл під назвою «Місцеві вибори: нові правила гри» зібрав громадські організації, депутатів та експертів для обговорення нового законопроекту відносно місцевих виборів.
Позитивною стороною законопроекту є вибори міського голови в будь-якому місті в два тури, бо коли 30% кандидат виграє, а 70% голосів не враховується, то це є абсолютно неправильним, повідомляє кореспондент Фіртки.
«В той же час мова йде про зменшення кількості депутатів на 50%. Це не є надто правильним, тому що треба дати можливість суспільству бути при владі, контролювати владу і створити механізми для контролю. Щодо зменшення депутатів у Верховній Раді я згідний, але не на місцевому рівні», - вважає нардеп Богдан Матківський.
Цього року грошова застава для кандидатів визначається від кількості турів виборів. Наприклад, в Івано-Франківську вона становитиме 1300 гривень, а в обласну раду – близько 24 000 гривень. Таким чином законодавець обмежує участь в голосуванні людей, які не мають серйозних намірів приймати участь.
Фінансування виборчої агітації з державного бюджету в будь-який спосіб скасовується.
«Ви кажете, що зменшення депутатів є неправильним, а з другого боку при наявності в місті 60-ти депутатів працювати приходять не більше сорока. Тобто ці 20 депутатів не виконують свої обов’язки , то можливо вони взагалі не потрібні», - висловив свої спостереження очільник ГО «Стимул» Андрій Корнієнко.
«Скорочення депутатського корпусу веде до скорочення суміжних видатків. В 21 століття вони друкують дві тонни паперу, щоб ознайомити депутатів з проектами рішень, що можна елементарно прислати на електронну пошту. А ще існують помічники- консультанти, які роблять більше роботи ніж самі депутати, бо вони готують всі документи для них, а депутат вже в силу свого мандату піднімає руку й голосує. Тому, якщо ми навіть скоротимо чисельність депутатів, але використаємо сповна інструмент помічників, людей, які фахово знаються в певних питаннях, то ми абсолютно не втратимо в демократії і в самоврядуванні», - зазначив представник Комітету виборців Ігор Ткач.
А відносно виборів у два тури Ігор Ткач вважає, що прихильники кандидата, який не пройшов у другий тур, не прийдуть на вибори вдруге. А оскільки буде понижена явка, то буде зручніше скуповувати ті голоси.
Також за круглим столом обговорювали ефективність і прозорість самої виборчої комісії. Адже в багатьох селах в комісії сидять цілі родини, відповідно це зумовлює великий процент фальсифікації. Пропонувалося, що держава мала би виділяти кошти на навчання членів комісії. Шість годин навчання, дві години тестування, а вже потім видача сертифікатів, які підтвердять певну кваліфікацію членів комісії. Що вагомо зменшить «політичне заробітчанство».
Даним законопроектом також передбачено заборону політичної реклами.