Єпископ Григорій Хомишин: вплив журналістів сильніший, як священиків і вчених…

 

Григорій Хомишин (1867-1945 рр.) – єпископ станиславівський з 1904 року

фотографія 1930 року

 

Визначальну роль преси в громадсько-політичному житті завжди визнавали видатні діячі минувшини. Ще Наполеон І Бонапарт зазначав, що преса – це світова сила. Йому ж належить вислів про те, що журналіст – це чистильник вулиць, який працює пером. Значення преси підкреслював й один із батьків-засновників США Томас Джефферсон: «Наша свобода залежить від свободи преси, і спроба обмежити пресу призведе до втрати свободи».

 

Першою і найбільшою світовою силою назвав пресу станиславівський єпископ Григорій Хомишин, який у вересні 1931 року видав «Відозву до всечесного духовенства Станиславівської єпархії о пресі як дуже важливій зброї нинішньої доби».

 

Відозва складається з двох частин. У першій частині Г. Хомишин вказував на значення преси для суспільства загалом, а в другій – на використання преси в душпастирській праці священика. Хоч Відозва написана станиславівським єписком майже сто років тому, проте думки священика залишаються цікавими для сучасного читача та актуальними для пишучої братії – журналістів.

 

Григорій Хомишин наголошує на тому, який сильний вплив на людей має преса: «Часопис – це велика школа для дорослих. А ні учні до учителя, а ні вірні до проповідника не мають такого довір’я, як читачі часописів до преси. Часопис це скорий і дуже впливовий регулятор політичної думки, суспільних рухів, духовно-релігійного життя та господарських стремлінь».

 

Отець Григорій застерігає від недооцінювання сили преси. «Вплив журналістів сильніший як священиків і вчених. Вони руйнують цілі світи думок і будують нові», – читаємо у Відозві. «Держави й уряди не зробили б нічого, якби не розпоряджалися впливовою пресою. Преса має вирішальне слово про мир і війну, про родину й суспільність, про мистецтво й літературу. Вона може виховати святих, але й злочинців; вона може успішно боронити релігію і мораль, але може й найсвятіші справи висміяти, понизити і з болотом змішати. Політична преса гіпнотизує уми … поки читач чужий погляд не буде вважати за свій власний. Лиха преса діє як алкоголь, як пошесть», – чи не актуальні твердження і для сьогодення?

 

Великою бідою для формування суспільної думки греко-католицькі достойники вважали те, що «лихі люди», які викривляють мораль і нав’язують «лженауки», радо послуговуються послугами газет, щоб розповсюджувати хибні та шкідливі погляди. Тому, на думку священиків, велика буде користь з того, коли вчені й релігійні люди почнуть писати до часописів. Тоді «будуть уступати блуди і запанує правда». Чим не сучасний заклик?

 

Папа Пій Х на початку ХХ ст. так висловився про католицьку пресу:

 

« Немає шляхетнішої місії як журналіста. Я благословляю сей символ вашого призвання. Мої попередники благословляли мечі і зброю християнських борців; я волю вимолити благословення на перо християнського журналіста..». Хоч ці слова були промовлені Папою до католицьких кореспондентів, проте вони могли би стосуватися і багатьох тисяч сумлінних та професійних світських журналістів.


Коментарі (2)

Wasyl Ryba 2015.06.08, 18:34
позволю собі доповнити Владику: оскільки у людий від Бога гроший набагато менче як у слуг Сатани, тому у війні 2 ідеологій неминуче перемагає матеріялізм (сатанізм). Що робит Бог?? Він се допускає для нашої спокуси. А потім спасає Світ погрузлий в гріхах. На сей раз заповідано нам Апокаліпсис і 2-прихід Хреста. Але вже не слабенького на Хрест, а в Силі і Славі на чолі Воїнів-ангелів. Всі нечестиві підут на ліво і будут спалені (анігіляція). В перших рядах будут сат-журналісти і ті хто їх фінансував і надихав. Бо не має гріха той, кого ведут, а той хто веде. Шо маєм робити ми і Церква - боротися, аби не дати сатані повністю (2/3=0,666) перемогти Світ і спокусити невинних овець. Церква має йти в політику, а не гратися в піддавки з сатанов - нібито Вона віділена від держави. Свобода слова = свобода дій Сатани, тому її треба під цензуру і не допускати приватників, а лиш громади і Державних.
Wasyl Ryba 2015.06.08, 19:03
написав і тогди дійшло, шо так ФІРТКА поздоровила себе і колег з ДЖ! За такий вдалий і добрий вибір -многая і благая Вам літа!! За дискусію між покоцаним лібералом і тупим соціалістом на "Невтішних новинах" - окреме ДЯКУЮ.
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1403
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2278
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3725 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4214
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3858
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2592

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

138

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

457

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

1083

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

860
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19375
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

648
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

856
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

6568
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

284
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1285 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5478
27.12.2024

Івано-Франківський драмтеатр підготував для своїх глядачів чергову прем'єру 86 театрального сезону — рок-мюзикл "Наталка Полтавка", показ якого відбудеться вже 29 грудня на Головній сцені о 14:00 та 18:00.  

565
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

441
21.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

633
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

651 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

732