The Wall Street Journal (США): Українські вибори стануть перевіркою на відданість демократії

Чи складе Янукович іспит? Місцеві вибори покажуть, чи дотримується Віктор Янукович на ділі демократичних цінностей, про відданість яким постійно говорить. Громадські організації та опозиція вже сьогодні кричать про численні порушення та нерівні умови – пише Джеймс Марсон в американській The Wall Street Journal.

Українці голосуватимуть у неділю на місцевих виборах, що розглядаються як перевірка для президента Віктора Януковича на відданість демократії. Його критики вже зараз говорять про кричущі порушення.

Лідери опозиції звинувачують уряд у друкуванні фальшивих бюлетенів та у тискові на їхніх кандидатів, щоб ті не брали участі у виборах. ОПОРА, незалежна група спостерігачів, говорить про свідчення лікарів, вчителів, а також інших державних службовців з різних куточків України, яких залякували звільненням, якщо вони балотуватимуться на посади мера та депутатів місцевих рад на противагу кандидатам від Партії регіонів пана Януковича.

Юлія Тимошенко, провідний лідер опозиції, сказала, що не визнає результатів виборів у трьох із 24 областей держави, оскільки влада зареєструвала в них перебіжчиків з її партії як кандидатів, відмовивши при цьому справжнім прибічникам у можливості балотуватися.

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден розмовляв цього місяця із паном Януковичем телефоном, щоб наголосити на важливості вільних та чесних виборів у колишній радянській республіці. Близько 500 американських та європейських спостерігачів, разом із сотнями українських, збираються слідкувати за голосуванням та підрахунком бюлетенів на 15 тисячах дільниць.

Пан Янукович пообіцяв забезпечити чесні вибори. «Це мої перші вибори як президента України, і немає нікого більше зацікавленого у тому, щоб вони відбулися демократично і чесно», – сказав він журналістам. Будь-яке втручання державних посадовців, додав він, «неприпустиме».

Він заперечив звинувачення пані Тимошенко, сказавши, що її партія «намагається покласти провину на когось іншого» за свої внутрішні чвари.

Демократичні вибори в Україні беруть свій початок від Помаранчевої революції 2004-го, коли сотні тисяч вуличних протестувальників змусили анулювати нібито сфальсифіковані президентські вибори, на яких пан Янукович, відверто підтриманий Росією, був оголошений переможцем.

Пан Янукович програв у повторному голосування прозахідному кандидату. Він взяв реванш у лютому цього року, перемігши пані Тимошенко після років суперечок між нею та іншими лідерами Помаранчевої революції, що підрізало крила їхнім урядовим програмам.

Лютневе голосування, також опротестоване пані Тимошенко, було загалом визнане чесним. Втім критики пана Януковича говорять, що він намагається відновити авторитарне правління – через спрямування Служби безпеки на розслідування діяльності громадських організацій, обмеження свободи слова та кроки з посилення президентських повноважень.

«Ця кампанія була значно менш змагальною та прозорою порівняно з президентськими виборами, – сказала Ольга Айвазовська, голова ОПОРИ. – Ми не бачили таких нерівних правил гри на всіх рівнях від 2004-го».

Місцеві вибори планувалося провести у травні, але їх було відкладено через брак фінансування в умовах неприйнятого державного бюджету.

Протягом літа правляча коаліція пана Януковича підтримала новий виборчий закон, який забезпечив пропрезидентським партіям домінуючу роль у територіальних виборчих комісіях.

Опитування громадської думки, проведене цього місяця фондом «Демократичні ініціативи», показало, що 30 % виборців по всій країні збираються віддати свої голоси за партію пана Януковича, порівняно із 12 % за партію пані Тимошенко.

Це може вилитися в успіхи на виборах до місцевих рад прихильників пана Януковича по всій Україні, навіть якщо виборці залишаються географічно розділеними. Прибічників президента більше на півдні та сході країни, тоді як пані Тимошенко – на заході.

 

 ІноЗМІ


30.10.2010 3146 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

898
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2370
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2044
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2071
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6288 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2361 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

230

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1053

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1031

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1302
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

156
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

516
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1979
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26412
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

466
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10384 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

469
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

323
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

475
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

546
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1494