Станіславське кохання Франка - Юзефа Дзвонковська

 

/data/blog/73742/0803cdeedca1f757b891d83202888140.jpg

 

Явилась друга — гордая княгиня, 

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,

Таємна й недоступна, мов святиня...


 

Скільки мелодійно-солодких історій кохання приховують старі, потріскані від часу й спогадів будинки, вузькі й не дуже вулички, самотні дерев’яні  лавочки, сповнені тишею й галасом сквери та парки. Одна з таких неповторних ниток кохання загубилась десь серед золотого листя осіннього Станіслава 1883 року…

 

Одноповерховий будинок Владислава Дзвонковського, приятеля Франка, - засклений ґанок посередині,  чотири пари вікон по обидва боки, до ґанку від хвіртки вела доріжка, акуратно посипана піском з річки. Перед вікнами - грядки та клумби на паризький кшталт, повно різних квітів та кущів. Трошки нижче будинку починався сад, старий і запущений. Під крислатою грушею була альтанка, вимальована в зелений колір. Саме  тут Франко знайомиться з Юзефою, сестрою Владислава. Золоте волосся, коралові вуста, очі кольору блакиті,  непересічна кмітливість і глибока мудрість взяли Франкове серце у полон. Він закохався щиро, шалено і … невзаємно.  У жовтні того ж року захоплений Франко пише лист до матері Юзефи з проханням  про руку і серце  її доньки. Антоніна Дзвонковська відповіла : «Прикро відповідати мені на Ваш лист негативно. Відомо пану, що вже саме положення моєї дочки противиться тому...» Суха лаконічність і дрібка байдужості прикро вразили почуття. Ним опанувала образа, яку виливає в рядках : «Я й забув, що ти кров благородна, що між нами безодня стара…». Франко вирішив,що причиною  холодної відмови є аристократичне походження коханої, її небажання йти однією життєвою стежкою з ним. Як же він помилявся… Душевні страждання ставали рядками на папері, Франко пише роман « Не спитавши броду», де у образі Густі Трацької сховав від сторонніх очей Її, свою Юзефу.

 

Незважаючи на відмову, він підтримує дружні стосунки з Дзвонковськими. Радить Юзефі спробувати себе у літературі, але «горда княгиня» обирає для себе долю народної вчительки й до кінця життя  викладає у школі недалеко від Станіславова, в селі Княгиничах.

 

Дещо пізніше Франко дізнається справжню причину відмови Юзефи. Вона була хвора на туберкульоз. Невиліковний діагноз на той час поставив крапку там, де могла б бути кома. Відчуваючи подих смерті у потилицю, Юзефа відмовляла всім закоханим у неї, щоб не стати тягарем для когось, щоб не бути мізерною частинкою мозаїки чийогось життя. Про хворобу не знав ніхто, свою таємницю Дзвонковська відкрила тільки Каменяреві. Він присвятив Юзефі Дзвонковській десять віршів, з яких два — польською мовою. В останньому вірші, написаному вже після її смерті, він напише: «Вона умерла! — Ні, це я умер».

 

Клаптик землі,що слугував кладовищем у Станіславові, сьогодні з усіх боків закритий високими будинками, які стоять, мов  охоронці, у непорушному мовчанні бережуть тишу тих, хто спочиває в обіймах землі. Кам’яні плити поросли травою та мохом, металеві хрести похилились додолу. Час та іржа повиїдали надписи, що зберігали пам'ять про покійників. Гілки дерев вгорі переплелись у моторошних сплетіннях. Іноді задушливу атмосферу неминучості, як кулі пробивають сонячні промені…

 

Її могилу віднайшли тут зовсім недавно. Звичайнісінька плита з пісковику, яка, мабуть, так би й залишалась непоміченою, якби не випадок. Вона понадтріскувалась і поросла мохом. Юзефі було тільки  тридцять років, коли її серце зупинилось. Тільки… Це вона друге кохання Франка, вона його загадкова дама з маками у волоссі , портрет якої висів у його робочому кабінеті. Згодом на її могилі було встановлено меморіальну плиту. Там і сьогодні чи то за дивним збігом, чи то за романтичною легендою, чи то за втручанням невідомих сил , щороку з’являється букетик свіжих та ніжних фіалок…


 

Олеся Парфан

(школа професійної журналістики)


04.04.2015 Олеся Парфан 13407 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

571
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1762 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1092 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

525
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6872 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11328 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

302

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1033

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1087

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1078
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

241
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1049
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

813
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

686
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

646
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2912
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4413
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18406
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

263
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

326
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

635
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

737