Делегація громадської ради Коломиї побувала у селі Пшеничниках

Делегація громадської ради при міському голові Коломиї з ініціативи Володимира Янкевича, голови Коломийської міської організації Конґресу українських націоналістів, побували у селі Пшеничниках Тисменицького району, де відновили розкопки масових поховань жертв тоталітарних режимів СРСР і Німеччини.

 

«Ми почули цю жахливу новину про знайдене поховання майже таке, як у Дем’яновому лазі і вочевидь переконалися про ті жахіття, які чинили після війни енкаведисти», – сказав В. Янкевич.

За попередніми даними, до Пшеничників звозили людей з усієї Івано-Франківщини, в т. ч. й з Коломийщини. Уже відкопано понад 400 жертв, але пошуки тривають і невідомо ще остаточного числа закатованих.

Доки ми перебували біля місця розкопок, які веде меморіал, дослідники знайшли ще три людські скелети – дитину, що пригорнулася до матері, а поруч, напевне, тато. Найжахливіше те, що людей знищували, на думку істориків, лише через майно і статки, адже у 1939-1940 роках треба було виконати місію економічну і соціальну так званих «визволителів», які прийшли у «золотому вересні». Грубо сказати, це була зачистка корінного населення, яке мало освіту й майно.

Пан Янкевич запропонував громадській раді подумати над останніми подіями, які мали місце в Коломиї 9 травня і почати діяти, виконуючи місію просвітителів, задля майбутнього громади. «Нещодавно на круглому столі комуніст Григорович сказав, що ветерани пройшли до Берліна пішки і протягом п’яти років поневірялися в окопах, мерзли… В цьому є правда, бо люди, які справді пережили жах тієї війни, бачили чимало страхіть. Але вони не знали, що в той час робилося за їх спиною на рідній землі, що чинили комуністи і енкаведисти у них вдома. Важливо було би 22 червня справжнім воякам, які, можливо, несвідомо, можливо, їх змушували (по-різному було) воювали в лавах Радянської армії, показати те, що чинили радянські війська на теренах України. Ми будемо пропонувати оргкомітетові з відзначення 22 червня запланувати поїздку громадськості і найперше учасників Другої світової війни до Пшеничників. Щоб вони побачили своїми очима, що чинили за їхніми спинами енкаведисти, Червона армія, звільняючи від фашизму Європу» – сказав В. Янкевич.

Голова Конґресу української інтеліґенції Ольга Руданець наголосила, що коломийська спільнота готова допомагати. «Ми домовилися, що якщо знадобиться допомога в організації розкопок, то ми зможемо допомогти. Ми плануємо спільно з інформаційним центром розробити екскурсійні тури по місцях національно-визвольної боротьби. Звичайно, це дуже гнітюча екскурсія по місцях масових захоронень, але без цього ми не знатимемо нашої історії. Намагатися масово відкрити правду про події 1939-1940 років, а не воювати з представниками кагебістської машини, які нещодавно під червоними прапорами демонстрували свою міць. Нам треба працювати з молоддю, щоб вона бачила якою кров’ю, якими жертвами здобута наша незалежність та щоб дорожила нею. Щоб молодь не продавалася за мідяки, за тимчасові вигоди, щоб вона працювала на свою державу, щоб оберігала українську націю і нарешті утвердила її правду на своїй землі», – сказала О. Руданець.

Пошуки тіл закатованих українців ведуться, але, на жаль, нема жодних допоміжних приладів, крім екскаватора і лопати.

«Ще один страшний факт трагічної історії катування наших людей вже відкрито. З цього ми можемо лише сумувати і правду донести до всіх народів, які живуть в Україні. Необхідно усвідомити як жити далі, адже не можна повертатись до тих людоненависницьких процесів, які практикував Радянський Союз. Наші пошуки робимо наосліп, а в світі вже відомі прилади, якими можна знайти під землею будь-що. Такий прилад коштує 30 тисяч американських доларів. Лише відкопавши могили усіх, хто поліг від рук загарбників, ми зможемо виконати християнську місію і поховати за церковними канонами невинно убієнних», – сказав голова обласної організації КУН Богдан Борович.

 

Оксана Островська,

Коломийські ВІСТИ


10.06.2011 2451 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1035
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2427
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2063
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2098
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6385 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2393 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

263

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1081

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1121

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1330
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

205
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

543
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2001
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26443
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

499
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10403 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7944
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

487
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

347
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

502
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

572
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1519