Дивні речі творяться навколо «дати Ікс» - 20 березня, коли звершується контракт з діючим директором Філармонії Андрієм Савкою.
11 березня, відбулося засідання Постійної комісії з питань національного та духовного розвитку, культури, засобів масової інформації, книговидання і свободи слова. Одне із питань, яке задекларувала комісія в своєму порядку денному, стосувалося звернень художнього керівника обласної філармонії І. Дем’янця та головного диригента симфонічного оркестру В. Олійника. Проте з ходу засідання можна зробити висновок, що питання це радше торкалося продовження (вірніше – «як би не продовжити») контракт з директором обласної Філармонії Андрієм Савкою. Відповідно до цих звернень управлінням культури ОДА була проведена перевірка. Результати її наразі невідомі, проте можна сподіватися, що вони дослівно відповідатимуть «зверненням».
Цікаво, що звернення підлеглих Андрія Савки про його «зловживання» виглядають як ланки в ланцюгу відданої «невідомим ляльководом» команди «Фас!», метою якої є знайти будь-який «компромат» напередодні завершення контракту з директором Філармонії, а якщо не вдасться знайти, то придумати...
Серед «компромату», який, як здається, знайти було дуже важко, є і таке – «директор втручається в роботу Симфонічного оркестру Філармонії»(!!!) – (питання, - а що директор на має повноважень втручатися в діяльність підлеглих йому колективів?), «директор найбільше радится з молодою командою «креативних» - (в авторів вже і «креативність» - є лайливим словом?). Пунктів звинувачень багато, але всі вони стосуються лише дрібних «виробничих» питань. Про якісь значні фінансові чи інші зловживання наразі не відомо.
Цікаво, всі звернення, очевидно, набиралися одним автором на одному й тому ж комп’ютері (той самий «стиль», пафос, помилки і лексеми, той симий шрифт, навіть дати подання двох «незалежних» заяв практично збігаються!). Тобто можна зробити висновок, що ми маємо справу з «спланованю акцією», в якій за відсутності щось таки треба «знайти».
Здавалось би місто, управління культури ОДА, керівництво ОДА мали б тільки підтримувати керівництво Філармонії, яке за останні чотири роки створило справжній прорив в мистецькій, концертній, інформаційній та просвітницькій діяльності організації. Про це говорять всі постійні відвідувачі Філармонії.
Тільки деякі показники якісного прориву в роботі Івано-Франківської обласної філармонії (можливо ці цифри і факти стануть «відкриттям» для ініціаторів інтриг в колективі та за його межами, серед яких називають, як одного із нових заступників голови ОДА та обласних управлінців «від культури», які, як виглядає, явно засиділися в своїх теплих кріслах, - аж так, що володіючи всією інформацією, навіть не намагаються перечити "замовникам"), які надали кореспондентові "Фіртки" в прес-службі Філармнії:
- За останні чотири роки практично подвоїлися як кількість концертів так і доходи Філармонії:
Кількість концертів:
- 2010 рік – 249
- 2011 рік – 246
- 2012 рік – 356
- 2013 рік – 438
- 2014 рік – 429
Дохід:
- 2010 рік – 321, 4 тис. грн.
- 2011 рік – 248, 9 тис. грн.
- 2012 рік – 450, 5 тис. грн.
- 2013 рік – 564, 1 тис. грн.
- 2014 рік – 489,8 тис. грн.
В півтора рази зросла відвідуваність концертів.
Кількість глядачів:
- 2011 рік – 39,1 тис.
- 2012 рік – 44,5 тис.
- 2013 рік – 52,4 тис.
- За 2010-2014 роки в Філармонії значно зросла кількість гастрольних концертів колективів та майстрів як з України, так і з країн Європи, США та інших країн: близько 40 творчих колективів та близько 100 солістів.
- Офіційний сайт Філармонії разом з сайтами Національної філармонієї, Харківської та Львівської входить у четвірку найвідвідуваніших сайтів філармоній України.
- З 2010 року по 2014-й кількість колективів Філармонії збільшилася з п’яти до семи.
- За цей час значно урізноманітнена жанровість Філармонії, зокрема вперше в Івано-Франківську була поставлена опера («Весілля Фігаро»), що було позитивно сприйнято слухачами. ("Заявники", до речі і першу в місті постановку опери ставлять у вину директору Філармонії - мовляв, опера - це "непрофільна" діяльність!).
- Івано-Франківська обласна філармонія є одним з ініціаторів об’єднавчого процесу філармонічного руху України, що почав налагодження тісної співпраці між філармоніями країни.
- Керівництвом Філаромонії в співпраці з Опікунською радою та рядом громадських ініціатив, зокрема ГО «Тепле місто», ініційований амбітний проект «Подаруй місту рояль».
- Розпочато та реалізовано проекти «Відкрита філармонія», "Зелена філармонія", «Юні віртуози», «Молоді таланти», «День вуличної музики», «Івано-Франківськ – місто мистецтва».
- Проводяться щорічні фестивалі Фестивалі: «Прикарпатська весна», «JazzBez», «Karpaty-Art».
- Та багато іншого.
Під час розгляду комісією питанна щодо Філапрмонії, голова комісії Ольга Бабій наголосила, що є працівники Філармонії, які підтримують Андрія Савку, проте є й такі, що вимагають звільнити його з посади. До честі голови депутатської комісії Ольги Бабій, як виглядає, вона відмовилася «грати в ігри» «ляльководів від культури» з ОДА.
Вона наголосила також, що це питання повинно прийматися не на емоційному рівні, а якщо є зауваження до роботи директора, то вони мають бути чітко прописані та обґрунтовані. За її словами, продовжувати контракт з директором філармонії чи ні, повинні вирішувати в управлінні культури.
«Ми маємо багато звернень як за, так і проти. Ми з Вами приймали рішення, ми з Вами просили зробити все можливе, щоб мікроклімат у філармонії налагодити. Особисто я переконана, що ці питання лежать далеко не в такій площині, щоб їх можна було вирішувати підняттям рук... Судячи з того, що ми на сьогодні маємо – це питання, яке полягає у насамперед юридичному та адміністративному рішенні за яке відповідає управління культури. Я думаю, що вирішення цього питання у зв’язку з закінченням контракту є тією функцією, яку має виконати управління культури», - сказала Ольга Бабій. Управлінню культури в цій ситуації не позаздриш, адже воно попри зовнішній шум і тріск володіє реальною ситуацією в Філармонії... А щось "робити" треба, щоб "задовольнити" вище керівництво, яке напевне має апетити на місце керівника Філармонії...
Цікавим є факт, який додатково свідчить про замовний сценарій подій на «наперед визначеність» майбутніх висновків, що на засідання комісії не пустили керівника Філармонії Андрія Савку (навіть «знамениті» НКВД-шні розстрільні «трійки» хоча б для вигляду надавали слово звинуваченим!), та намагалися не пустити представника Опікунської ради Філармонії (!!), відомого мецената та підприємця Віктора Вінтоняка.
Пізніше представника Опікунської ради все-таки пустили, проте слова не надали. Віктор Вінтоняк розповів кореспондентові «Фіртки», що Опікунська рада, до складу якої входять близько 40 постійних відвідувачів філармонії, – а це – ректори університетів, меценати, підприємці, викладачі, журналісти, керівники підприємств та установ, академіки, мистецтвознавці, громадські діячі, готує відкрите звернення до народних депутатів та керівників області з своїм баченням подій навколо Івано-Франківської обласної Філармонії, яке буде оприлюднене днями.
Як видається, сьогодні Івано-Франківськ та область проходять ще один пост-майданний мікро-екзамен на «вшивість». Чи вдасться інтригам кількох осіб в колективі та за його межами привести до розвалу започаткованої в останні роки роботи та до культурницького розчарування громади міста Івано-Франківська та Івано-Франківської області, стане відомо незабаром.
Лілія Горковенко
Про історію інтриг, боротьби і бруду навколо Філармонії ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ в попередніх матеріалах "ФІРТКИ":
В Івано-Франківській філармонії симфонічний оркестр грав лицарську музику (фото)
Брудні провокації проти Івано-Франківської філармонії продовжуються
Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії
Сцена Івано-Франківської філармонії знову стала місцем уможливлення музичного дива (ФОТО)