На що пішли депутати заради грошей МВФ

 

Верховна Рада все-таки змогла продавити бюджетні законопроекти, які повинні дати зелене світло для отримання траншу МВФ

Вечірнє засідання, яке два рази переносилось на годину, все більше обростало емоціями. "Каменем спотикання" для нардепів став пенсійний законопроект, який передбачає скасування спецпенсій, і обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам. 

За чотири години вмовлянь, криків, ультиматумів основа коаліції знайшла аргументи для депутатів-популістів, які відпрацьовували образ захисників простого народу.

З п’ятого разу Рада знайшла достатню кількість голосів для пенсійного закону. Причому попередні чотири рази голосів для повторного внесення законопроекту було з запасом, а на голосування не вистачало.

Серед найбільших соціально-популістично спрямованих фракцій ("Опозиційний блок" не рахуємо) все-таки здалася і проголосувала майже вся Радикальна партія Ляшка, "Батьківщина" так і не відступила від своїх електоральних гасел.

Еспресо.TV вирішили розібратися, як Рада змінила українське законодавство, щоб виконати новий бюджет і вгодити основному українському кредитору – МВФ.

 

Бюджет

Рада підтримала оновлений урядовий держбюджет-2015 (273 "за").

Парламент збільшив доходи бюджету-2015 на 22 млрд гривень (на 4,6%) до 498 млрд грн і видатки на 35 млрд (на 6,6%) до 563 млрд гривень.

Граничний обсяг дефіциту держбюджету встановлено на півні 76,3 млрд грн, що на 19,8% (або на 12 млрд 630,4 млн грн) більше суми, зазначеної у чинному бюджеті на 2015 рік.

Верховна Рада також затвердила прогноз зниження ВВП у 2015 на 5,5% та інфляцію на рівні 26,5%.

Але прогнозний обсяг номінального ВВП збільшено на 129,4 млрд гривень до 1 850,020 млрд, через зростання споживчих цін на 26,7% у 2014 році.

У змінах до держбюджету передбачене збільшення видатків на субсидії для компенсації збільшення тарифів на енергоносії на 12,5 млрд гривень, на 2,9 млрд гривень на допомогу переселенцям із зони АТО, а також виділення 300 млн гривень на компенсацію відсотків за кредитами аграріїв.

Підвищення ренти

Також у Верховній Раді прийняли (290 "за") урядовий законопроект про підвищення рентної плати за користування надрами держкомпанії "Укргазвидобування" та компанії "Укрнафта" з держчасткою 50% + 1 акція.

Документ передбачає збільшення ставки рентної плати за користування надрами при видобутку природного газу для потреб населення для покладів газу до 5 км з нинішніх 20% до 70%.

В уряді розраховують, що збільшення ренти дозволить отримати в бюджет близько 9 млрд. гривень.

Пенсії

Потім з п’ятої спроби Рада підтримала (238 за) зміни до пенсійного законодавства, правда з деякими змінами.

Зокрема, пенсії працюючим пенсіонерам будуть виплачувати у розмірі 85%, але не менше 1423 грн (в першій версії 949 грн) і ця норма діятиме тільки до 1 січня 2016 року.

Затверджено  поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок та збільшення страхового стажу для осіб, які мають право на пільгову пенсію та поетапне підвищення на 5 років страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років.

Також законом визначено, що для обчислення пенсії застосовуватимуть середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки.

Спецпенсії нардепам, держслужбовцям, суддям та прокурорам все-таки скасували. Але уряд зобов’язався до 1 червня подати в Раду законопроект, що скасовує взагалі поняття спеціальних пенсій, а замість цього вводить єдине правило нарахування всіх пенсій. Якщо такий законопроект не буде прийнято, то із 1 червня спецпенсії просто буде автоматично скасовано.

Також парламент скасував пенсії працюючим депутатам, митникам і податківцям.

Пенсії військовим, інвалідам 1-3 групи, учасникам АТО, членам загиблих учасників бойових дій скорочуватися не будуть. Прем’єр Яценюк особливо наголосив, що підняття пенсійного віку із 60 до 65 років не відбувається і піднімається спецстаж для працівників шкідливих сфер.

"Нафтогаз"

Далі Верховна Рада прийняла за основу законопроект, який дає "Нафтогазу" більше інструментів для стягнення боргів з підприємства-боржників. Цим законопроектом НАКу надається право обмежувати газопостачання підприємствам-теплокомуненерго до рівня технологічної безпеки.

До таких заходів компанія зможе вдаватися у разі порушення умов оплати за поставлений газ та при перевищенні виділених лімітів газу.

Крім цього, пропонується зупинити з 1 липня 2015 року дію мораторію на виконавче провадження та примусове стягнення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відповідальність банкірів

Також парламент законодавчо посилив відповідальність банкірів і пов'язаних з банками осіб. Змінами, зокрема, вводиться кримінальна відповідальність пов'язаних з банком осіб, керівника банку, контролера, іншого власника істотної частки в банку за вчинення дій, що призвели до неплатоспроможності банку.

Під кримінальну відповідальність такі особи потрапляють в тому випадку, якщо їхні дії завдали істотної матеріальної шкоди державі чи кредитору.

Як пояснив у своєму виступі лідер фракції БПП Юрій Луценко, ціна документу - 110 мільярдів гривень неповерненого рефінансування, яке було виділено банкам минулою владою.

Єдиний соціальний внесок

Нардепи спростили умови, за яких можна застосувати знижувальний коефіцієнт 0,4 до ставки єдиного соціального внеску. Раніше прийнята норма по зниженню ЄСВ не дала належного ефекту, бо бізнесу було майже неможливо виконати умови, які б дозволили їм платити менше податку. Очікується, що завдяки цьому "з тіні" вийде близько 20% заробітних плат.

Також раніше для зниження ЄСВ вимагали, щоб середній платіж податку с однієї особи після застосування понижуючого коефіцієнту складав не менше 700 грн. В новій версії цей платіж повинен бути не менше середнього платежу за 2014 рік.

Нардепи також скасували норму згідно якої, середня зарплата по підприємству повинна бути не менше 3-х мінімальних.

Додалась нова норма згідно якої, кількість застрахованих осіб на підприємстві не може перевищувати 200% в порівнянні з середнім показником за 2014 роком.

Сам понижуючий коефіцієнт розраховується як відношення середньої зарплати в 2014 році до зарплати на поточний місяць, при цьому, якщо отримане співвідношення менше 0,4, застосовується коефіцієнт 0,4.

Захист прав інвесторів

Також Рада в першому читанні підтримала законопроект про захист прав інвесторів.

Зокрема документом передбачається підвищити рівень захисту прав інвесторів через:

- запровадження похідного позову (право міноритарного акціонера подати позов в інтересах товариства про відшкодування збитків);

- впровадження відповідальності посадових осіб господарських товариств у випадку завдання шкоди товариству їхніми неправомірними діями;

- встановлення порядку визнання правочину, вчиненого посадовою особою, недійсним та повернення прибутку, отриманого за результатами такого правочину;

- надання права позивачу на отримання відшкодування від товариства своїх витрат у зв’язку з судовим розглядом справи за позовом до посадової особи товариства про відшкодування завданих товариству збитків – у межах фактично одержаних товариством сум;

- створення умов для переходу квазі-публічних акціонерних товариств у приватну форму;

- введення інституту "незалежних директорів", які будуть представляти інтереси міноритарних акціонерів у публічних акціонерних товариствах;

Соцдопомога малозабезпеченим сім'ям

І насамкінець Рада проголосувала за продовження доплати на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпечених сімей віком до 13 та від 13 до 18 років, у розмірі 250 гривень та 500 гривень відповідно.

 

Віктор Кіщак


03.03.2015 413 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1293
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2591
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2146
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2209
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6635 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2491 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

381

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1191

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1321

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1450
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

317
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

190
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

614
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

95
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26552
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

578
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10498 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

97
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

125
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

437
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

581
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

653