За твором Карпенка-Карого…

 

 

Чомусь так люди дивно створені, що завжди нам здається, наче в нашому житті щось не так, постійно потрібно старатись скочити вище себе, показати з себе того, ким ти не являєшся, проте хочеш здаватись таким для людей.

 

Мабуть, саме це Іван Карпенко-Карий хотів показати у своїй трагікомедії "Мартин Боруля", головний герой якої - заможний селянин, проте цього йому мало, і він щосили намагається показати, що не позбавлений дворянської крові. Мартин намагається перескочити себе, і це виходить в нього дуже смішно і награно.

 

Він навіть своїх дітей вчить говорити "по-дворянському" : "Марисю, скілько раз я вже тобі приказував, не кажи так по-мужичи: мамо, тато. А ти все по-своєму... Ти цими словами, мов батогом, по уху мене хльоскаєш. - Ну, а як же? Я забуваю. - Он, як Степан каже: папінька, мамінька..." Хоча Мартин Боруля щосили рвався в вищий світ, його діти - заможні, проте просто - щиро не могли зрозуміти, що ж це трапилось з батьком: "І що ж це з батьком сталось, все переіначує! Папінька... Мамінька... Аж чудно! Папаша... Мамаша... Ще чудніше! Ха-ха-ха! Не можу я так балакать."

 

Мартин Боруля також людина, і образи пам'ятає. Слова Красовського, які зачепили і принизили його гідність, кардинально поміняли селянина, змусили його говорити пихаті слова: "От як трісну тебе в пику твою репану, то ти не тілько Степана Мартиновича будеш паничем величать, та й мене не хазяїном, а паном зватимеш." та "Наш панич, Степан Мартинович! Степан Мартинович - такий самий панич!".

 

Дивакуватись новий світогляд Мартина в п'єсі ми спостерігаємо майже в кожній його фразі, в його поведінці, в речах, які раніше були для нього нормальними: "Повезеш у город канцелярського - і в постолах!" , "Не базікай! Надінь, кажу тобі, чоботи!".

 

Потрохи з простих кумедних ситуацій це вже переходить в те, що Боруля приймає жорстокі рішення по відношенню до своєї доньки через нові придумані упередження: "Дочка моя дворянка... а твій син... ні дворянин, ні чиновник... так не приходиться дворянці йти за простого хлібороба, я тепер на такій лінії".

 

Зрештою, навіть його товариші і оточення починають розуміти, наскільки помінявся головний герой і звичайно ж сприймають це негативно.

 

Мартин Боруля - не жадібна та розумна людина. Ситуація, яка трапилась з ним, мабуть, в подальшому житті зробила його чуйним, навчила цінувати і любити те, що в нього є. Манія дворянства перейшла, а сім'я і вірні товариші залишись.

 

Ми всі просто люди, і кожен з нас чинив в житті чимало помилок, на які ми маємо повне право. Зрештою, Боруля дає своє батьківське благословення на одруження доньки з хліборобом Миколою: "Ідіть, діти, сюди. Нехай вас Бог благословить, та вчіть, вчіть дітей своїх, щоб мої онуки були дворянами".

 

Мартин усвідомив свої помилки - адже вони роблять нас кращими, міняють нас. Цей життєвий урок, я впевнена, дворянин запам'ятав надовго: "Чую, як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала".

 

Туся Луцик

Школа професійної журналістики


16.02.2015 Туся Луцик 44393 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1879
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1817
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1814
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5352 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2112 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1476

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

681

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

739

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

930

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

968
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1717
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3632
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10212
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26086
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10138 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7676
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

858
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1360
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

347
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1234
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

831
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1039