Бабайко – злий щезник чи добра казка?

 

/data/blog/68392/f5b889df66e2ab539aa188a9a2a72abe.jpg

 

Люблю читати чоловічу прозу , вона жорстка, зрозуміла, деколи брутальна, без зайвих переживань. На відміну від жіночої, в якій занадто багато емоцій, занадто багато кохання. А якщо воно є , то гарантовано у всій книжці акценти будуть поставлені саме на ньому, від чого те кохання стає якесь замордоване, затерте, засмальцьоване.

Занадто багато лірики, яка ллється аж через край, вже й книга втонула в тому занадто ліричному болоті, вже й всі чорти і бабайки звідти повтікали, а воно все лиється як з баранячого рогу. А якийсь чортик та й має бути присутнім – як редактор, який підкореговує – ніби незамітний , але знаєм , що він є, що без нього ніяк. Одним словом , занадто…

…і тікаючи від отого «занадто» я захекано влетіла в зал книгарні «Є» , де проходила презентація книжки Руслана Гуменюка «Бабайко». Здивовано огледівши аудиторію, зрозуміла, що слухачами є дві дівчини і я , а ще присутній сам автор, його літературний редактор і навіть власний фотограф. Під кінець підтягнувся ще один дядько, який йшов собі йшов і просто зайшов…на вогник.

Давно я так не сміялась. Хлопці молоді, дотепні, веселі, цікаві, ще не розбещені популярністю, говіркі і креативні. А креатив їх полягав у тому , що презентували вони книжку так , ніби з її нутрощів «повилазили» екстазі(вітамінки-аскорбінки) і шприци, які безладно валялися на столі кругом книжки , в якій відверто описувалася тема наркоманії. Хаотичний потік думок, і навіть їх упорядкованість , вилізли у відвертий сюжет про реальне життя наркомана , в якому знайшов своє місце і бабайко .

Бабайко – це зло, трансформоване в добро. І хоча воно залишило в собі всі негативні риси злого щезника (хамство ,матюки, вульгарність) та все ж, саме він , бабайко , допомагає герою пройти всі “круги пекла” , до якого той втрапив.

Роман написаний в стилі постмодерн. «Махати пальчиком і казати: но-но,не можна» насправді не є концепцією книги. Автор нічого не забороняє, не вчить як жити, не обливає брудом ті самі наркотики, не описує стан ейфорії і збудження, а показує наслідки згубної звички. Описує падіння людини нижче «соціального дна», перетворення її з особистості в маргінала з усіма викликаними наслідками , що настали в ході страшних метаморфоз. .”Все це показано так , щоб читач розчарувався в наркотиках ще до того, як вони йому зустрінуться “– пояснює Руслан.

На запитання «чи вживали ви наркотики?» Руслан почав водити очима по стелі , ніби боячись , що там вилізе відповідь у вигляді ще одної таблетки екстазі чи шприца ,що впадуть перед ним на стіл до загальної купки того наркоматського барахла. І коли стеля, слава Богу , нічого не виплюнула, знічено відповів: «ну, це дуже особисте…» . Все ж стеля бовкнула зайвого.

Щоб розпружити і врятувати становище хлопці запропонували погадати на сторінках книжки і наворожили мені аж два слова: «ми дихали», мені цього було замало і я попросилась на ще один захід , мотивуючи тим , що два слова – то занадто лаконічно. Хлопці погодились і давлячись сміхом видали мені ще одну порцію пророцтва: «кінець, трясця!». Я також пирскнула(напросилась ,називається) і зрозуміла , що більше двох слів мені не світить. Висновок : або «дихай» - тобто живи, або «кінець»- тобто смерть. Або-або. Альтернатива є . Це тішить, і надихає як мінімум дихати.

Після такого нехитрого ворожбитства Руслан вичитував уривки з «Бабайка» під супровід гітари Адама Лозинського(редактора) , що додавало

ще більшої динаміки злободенній темі. “Мені самому важко з нею порозумітися – зізнається Руслан –… Це я писав?..”

Після презентації я задумалась – хто ж все-таки той бабайко? – дно чи вершина зла? Злий щезник чи добра казка?

Пелехатий дідько чи общипаний ангел, що відробляє свої небесні гріхи, ставши опудалом на землі? Бабайко – макабричні страхи чи інфернальне зло? І чи можна приручити зло? І чи варто? Щоб бува не пригріти на своїх крижах радикуліту.

Бабайко – таке миле прізвисько і така погана репутація. Може він клишоногий, косоокий, недорікуватий каліч, який свої комплекси компенсує нашими страхами, за якими не видно його убогості.

Може ,бабайко – це випробування для людини – і хтось залишається в його лабетах назавжди, а хтось виривається з них - і тут вже хто кого. Кожному треба вирішити: полюбити його чи зненавидіти ; сміятися чи боятися ; опустити руки чи боротись до кінця; залишити його в дитинстві чи залишатися переляканою дитиною на все життя…у кожного він свій , той бабайко…

 

Оксана Федорак

школа професійної журналістики


29.01.2015 Оксана Федорак 3049 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

670
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1938 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1133 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

554
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6904 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11396 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

337

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1083

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1116

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1111
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

68
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

285
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1084
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

657
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

754
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2950
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4445
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18441
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

72
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

324
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

353
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

664