Активісти заявляють про зловживання у Карпатському природному парку та Національному парку «Гуцульщина» і вимагають люстрації їхнього керівництва (фото+відео)

 

 

Збережемо Карпати для нащадків… Втім, схоже, це не про нас. На Прикарпатті назріває скандал у природних заповідниках. А вся проблема у тому, що за багато років люди так і не навчилися цінувати те, що дає природа і розпоряджатися ним совісно, а не з особистою вигодою.

 

Нещодавно громадські активісти, представники «Правого сектора», Самооборони, та громадської організації «Коломия-центр» навідались до Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина».

 

Відтак, зібрали в Івано-Франківську прес-конференцію, щоб пояснити мету свого візиту.

 

 

Активісти вимагають люстрації керівників даних природних парків і розповідають про факти численних зловживань і махінацій з їхньої сторони.

 

Кажуть, що коли приходили самі, то говорити з ними посадовці від парків відмовлялися. Мовляв, хто ви такі, прийдіть з громадою і тоді поговоримо. Однак, коли до директорів парків прийшли сотні людей, то тих не виявилося на робочому місці.

 

"Ми вирушили на розмову до директора національного парку "Гуцульщина" Василя Пророчука та директора Карпатського національного парку Володимира Слободяна. Перше поїхали у Косів. З нами було понад 200 представників громади, але керівника на місці не було. Потім вирушили у Яремче. Там директора теж не застали, хоча бачили його автомобіль. Спілкувалися із заступниками", - розповів представник громадської організації «Коломия-центр» Роман Кутейніков і додав, що зустрічали їх ніби рейдерів, які їдуть "віджимати парк".

 

Вже опісля, як розповідає інший активіст Михайло Бойчук, більш відомий як «Хімік» директор НПП «Гуцульщина» на контакт таки вийшов, після чого активісти дізналися. що на них написано заяви про все теж рейдерське захоплення.

 

До відвідин парків активістів змусили численні питання, які назбиралися у мешканців гірських регіонів Прикарпаття до їхнього керівництва. Зокрема, щодо незаконного відчуження і продажу земель, незаконної вирубки лісу, корупційних діянь.

 

«Знаю точно, що з 2000 по 2015 рік там (землі Карпатського НПП – авт.) є безліч рішень про повернення відчужених земель. Це найбільша проблема, коли нормальні землі з парку передають у село, а звідти інші землі передають у парк. Тобто, нормальні землі відчужуть, передають у село і вже на підставних осіб дерибанять їх. Ви ж прекрасно розумієте, що Яремче – це ласий шмат. По цих землях є рішення про повернення їх, але нічого не зроблено», - зауважив Роман Кутейніков.

 

Кажуть, що назріває у Яремче і ще одна оборудка на мільйони. Наче б то є інформація, поки що правда не до кінця перевірена, що готується відчуження близько 1000 га земель, щоб потім її продати «своїм».

 

Аналогічна ситуація і природному парку «Гуцульщина». Активісти стверджують, що згідно із законодавством природні парки не визначені як землекористувачі, але це не перешкоджає їхньому керівництву почувати себе «царьками у своїх володіннях».

 

"Згідно із указом Президента, яким створювалися парки, від 2002 року керівництво парків повинно було виготовити документи на право користування ділянками, які увійшли до парку. Але цього не зроблено і до сьогодні. Тому, де-юре такого землекористувача як національний природний парк немає. Але це вигідно дирекції національно парку у плані дерибану землі. Йому передали ліс в охорону, але землі він немає. І юридично це доказати не можна. Громадськості стали відомі кричущі факти. Замість того, щоб дирекція парку займалася охороною, відтворенням і збереженням, вони почали відчужувати землю. Скажімо, у 2007 році Шешорській сільській раді парк передав 4,2 га землі. Пізніше на ці ділянки на підставних осіб були виготовлені земельні акти. Про це стало відомо прокуратурі, яка звернулася до суду із вимогою визнати ці акти незаконними і скасувати реєстрацію. У 2012 році реєстрацію таки скасували, але до покарання керівництва парку не дійшло. Постраждав землеупорядник сільської ради", - наводить приклад по парку "Гуцульщина" депутат Пістинської сільської ради, помічник депутата Івано-Франківської облради Петро Пліхтяк.

 

У 2013 році керівництво парку вирішило заробити ще й на дітях. Розпорядженням КМУ НПП «Гуцульщина» було виділено 116 га. землі на території Косівського району начебто для забезпечення потребі функціонування природного парку. Згодом громада дізналася, що ці землі знаходяться на території Пістинської сільської ради.

 

«Уся мова йшла ніби то про те, що ці землі підуть під розбудову комплексу Містечка Святого Миколая. Коли ми побачили документацію, то там жодного слова про маєток Святого Миколая немає. Так само як немає межівника сільської ради», - зазначають активісти.

 

Про незаконну вирубку лісу вже навіть і не згадують. Величезні площі за власним бажанням «перепрофільовують» на санітарні рубки, а на тих, хто пробує чинити якийсь спротив – жителів, активістів, депутатський корпус, - чиниться тиск.

 

А згідно чергового Проекту організації території національного природного парку «Гуцульщина», в якому зазначили новий розподіл територій, у парку недорахували ще й 25 га. землі. Куди вона поділася активісти поки що не знають.

 

За їхніми словами, громада знає далеко не усі факти зловживань у парках. Відтак, є у людей і інша – більш банальна проблема – при визначенні території парків не було враховано думки громади. Відтак, заповідна зона парків проходить через населені пункти, що обмежує життєдіяльність людей, які фактично живуть із того, що дає природа.

 

Коли створювали національний парк йшла мова про 3,5 тис. га. У процесі виготовлення документації площа, за словами активістів, збільшилася до 32 тис. га. фактично заповідник тепер займає 73% усього лісового фонду території Косівського району.

 

«Ідея створення природних парків дуже хороша, адже ми рухаємося до Європи, де один із критеріїв - це збільшення природозаповідного фонду, для того щоб зберігати унікальні місця і прмножувати їх. Такою була і ідея створення Національного природного парку "Гуцульщина". Але від самого початку почали виникати конфліктні ситуації, бо не була врахована думка громадськості, - розповідає Петро Пліхтяк - Це резервація місцевого населення. Косівський район – це унікальний район. Тут споконвіків розвивалися народні промисли. Якраз жителі виживають за рахунок обробки деревини, шкіри. Тут традиції передаються з покоління у покоління. Але це не було враховано і згідно указу Президента від 2002 року у площу заповідника ввійшли землі колишніх колгоспних лісів – фактично людські землі, де люди здійснюють господарську діяльність, розводять худобу. А тепер тут є обмеження. Зони визначили там. Де люди мають свої угіддя. А згідно закону взагалі прохід і проїзд заборонено».

 

Громади масово почали звертатися, щоб упорядкувати межі парку, але усе безрезультатно. Натомість були випадки, коли людей штрафували за те, що переганяли овець через ліс, що належить до території парку.

 

Відтак, коли вже остаточно накипіло, представники громадських організацій пішли із зверненням до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука. У нього просять допомогти вирішити дані питання і змінити керівництво парків, яке є представниками колишнього режиму. Люди переконані, що потрібно реально міняти владу на компетентних людей, а не на пристосуванців, які прикриваються Майданом і подіями на сході. На разі ж змін в жодних сферах люди не бачать.

 

Також обіцяють передати усі задокументовані факти порушень у прокуратуру та СБУ для вивчення. Попередня розмова із керівництвом профільних служб Косівського району у активістів уже відбулася.

 

 "Про мольфарське керівництво Карпатським НПП вказаного чиновника ходять цілі легенди, починаючи з організації та приховування незаконних рубок дерев на території парку, закінчуючи дерибаном та незаконними передачами земель природно заповідного фонду Карпатського НПП... Громадські організації прийшли до висновку, що на сьогоднішній день виникла необхідність негайно вжити заходів щодо збереження та відновлення природи Карпатського краю в особі Карпатського НПП та просимо вас вжити заходів до негайної зміни директора Слободяна В. Я. на спеціаліста, патріота, який буде берегти зі всіх сил природу та традиції нашого краю, а не сприяти її знищенню", - йдеться у одному із звернень.

 

 

 

"Це люди, які працювали за попередніх режимів. Ось у Косові Василь Пророчук вже 13 років обіймає посаду, хоча кожного року вона повинна переобиратися. У Яремче Володимир Слободян керує 1,5 року, але до того він був замішаний у багатьох оборудках", - зазначають представники громадськості.

 

Активісти також просять усіх не бути байдужими і, якщо комусь відомі подібні випадки або загалом є інформація про зловживання зі сторони і інших чиновників звертатися до них. Обіцяють допомогти.

 

 Відео: 3 студія

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Активісти хочуть люструвати керівників Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина» (фото)


23.01.2015 1689 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

399
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1760
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3270
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1180
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1209
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1268 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

307

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1156

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1001

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

427
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

366
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2524
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1267
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1362
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

583
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15220
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7517
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

372
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

839 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

506
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

414
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

503