The Globe And Mail (Канада): Стівен Гарпер робить наголос на свободі в Україні

 

Канада прагне дружби з Україною – але та повинна захищати права людини. Візит прем’єр-міністра Канади був щедрим на критику чинної української влади за невизнання Голодомору геноцидом, а також за тиск на журналістів та істориків. Невідомо, чи матимуть ці заяви вплив на ситуацію в Україні, але канадці українського походження задоволені – відзначає Джон Іббітсон у канадській The Globe and Mail.

Прем’єр-міністр хоче зміцнити зв’язки, але не за рахунок боротьби за права людини.

Послання до українського президента було безсумнівним: Канада хоче ближчих відносин з Україною, та лише якщо в Україні буде свобода.

Візит прем’єр-міністра Стівена Гарпера до Києва у понеділок мав деяке практичне значення, але значно більше тут було символічного. Між рядків ішлося про болісні випробування, яких зазнає молода українська демократія від рук нинішнього президента.

Найгостріший момент настав, коли пан Гарпер ушановував жертв Голодомору біля меморіалу, збудованого на згадку про мільйони українців, яких заморив до смерті голодом Йосиф Сталін у 1932-33 роках. Пан Гарпер із сумним обличчям поклав глечика з зерном до «Дівчинки з колосками» – пам’ятника виснаженій голодом дитині.

Він уже був прем’єр-міністром тоді, коли Канада серед перших за кордоном визнала цей голод актом геноциду.

«Це один з найбільших злочинів в історії, – сказав пан Гарпер пізніше. – Я сподіваюся, що він завжди нагадуватиме українському народові про важливість його свободи, демократії й незалежності та про потребу завжди бути насторожі проти таких речей».

Поруч із прем’єр-міністром сидів пан Янукович. В’ялі президентські вибори в лютому призвели до кінця Помаранчевої революції, що загрузла в корупції, некомпетентності та безладі.

Економіка почувається краще під його керівництвом, але свобода слова під тиском. Опозиційні партії звинувачують уряд у намаганні фальсифікувати місцеві вибори, що скоро відбудуться. Президент, етнічний росіянин [так у тексті. – Прим. перекл.], заперечує проти того, щоб визнати голод актом геноциду, аргументуючи, що інші частини колишнього Радянського Союзу теж потерпали. «Це був злочин проти нашого народу», – сказав він на прес-конференції.

Два лідери домовилися дати поштовх переговорам щодо вільної торгівлі, що розпочалися в травні. Поновити їх планують у грудні. Також було підписано договір про пересування молоді, який полегшить молодим українцям і канадцям доступ до подорожей та роботи у країнах одне одного.

Але пан Гарпер постійно повертався до питання про права людини в Україні, натякаючи на загрозу їх втрати.

«Канада й далі підтримуватиме Україну зажди, коли вона рухатиметься вбік свободи, демократії та справедливості», – заявив він.

Найгострішим нагадуванням про невдоволеність Канади небезпечною ситуацією із політичними свободами в Україні за правління пана Януковича має бути зустріч прем’єр-міністра у вівторок у Львові з Русланом Забілим. Той є директором нової музею «Тюрми на Лонцького», дослідницького центру та меморіалу, присвяченого політичним в’язням, які страждали у сумнозвісній тюрмі.

Цей музей вирішив створити попередній уряд. Минулого місяця нинішній уряд заарештував пана Забілого за звинуваченням у розголошенні державних таємниць.

Незважаючи на те, що його відпустили, директорові музею повідомили, що проти нього готується кримінальна справа. Рішення пана Гарпера зустрітися з паном Забілим під час офіційного візиту – це чітке попередження панові Януковичу, що Канада бачить його вчинки і вони їй не подобаються.

Лідери канадської спільноти українців задоволені заявами пана Гарпера.

«Маршрут дуже добре продуманий, – сказала Ліза Шимко, директор Канадсько-українського парламентського центру. – Він вказує на те, що прем’єр-міністр приїхав не зі звичайним робочим візитом до України».

Того ж дня пан Гарпер поклав вінок до військового меморіалу. Він також відвідав Бабин Яр, де нацистські війська замордували більш ніж 33 000 євреїв за два дні у вересні 1941-го.

Питання, чи хвилюють пана Януковича заяви пана Гарпера, є відкритим. Але вони хвилюють українських канадців, а це важлива частина виборців у провінціях Центральної Канади.

 

Джон Іббітсон, The Globe And Mail (Канада)

ІноЗМІ


27.10.2010 3092 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1179
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2506
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2103
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2156
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6517 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2444 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

327

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1134

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1269

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1387
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

264
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

578
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2054
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26503
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

544
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10451 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8000
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

527
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

390
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

537
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

614
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1567