Сьогодні у світі відзначають католицьке Різдво

 

/data/blog/66023/3e2d39b305259b82628c21ad477c99a2.jpg

 

У ніч з 24 на 25 грудня католики — жителі Західної Європи, Північної та Південної Америки, Австралії, країн Африки та Азії — відзначають Різдво Христове.

 

Перші згадки про святкування Різдва датуються 4 століттям. Свято є символом народження Ісуса Христа у Віфлеємі.

 

Свято Різдва відзначають не тільки католицька і протестантська церкви, але й пов'язані з ними релігійні напрямки — ті, хто дотримується церковної хронології за григоріанським календарем. Так, разом із католиками Різдво святкують лютерани, англіканська церква і частина протестантських конфесій. У кожній країні це свято має свої традиції.

 

Різдво – найурочистіше свято у католицизмі з трьома церковними богослужіннями, що здійснюються опівночі, на світанку і вдень.

 

З 1978 року, після обрання Папою Іоана Павла II, у Ватикані після великої перерви були відновлені нічні різдвяні меси. Вони були прийняті християнською церквою з V століття, проте з XVIII століття традиції у Західній Європіне дотримуються, однак такі нічні різдвяні служби існують у Польщі. Папа Іоан Павло II, поляк за національністю, повернув нічну різдвяну службу в Ватикан, а потім цю традицію продовжив його наступник — Бенедикт XVI.

 

Різдво католики святкують вісім днів, з 25 грудня по 1 січня, присвячуючи кожен день комусь із святих або важливій події.

 

24 грудня у переддень Різдва Христового католики дотримуються особливо суворого посту, що отримав назву Святвечір, оскільки в цей день вживається в їжу сочиво — зварені з медом пшеничні або ячмінні зерна. За традицією, піст святвечора закінчується з появою на небі першої вечірньої зорі, після чого у всіх католицьких і протестантських храмах по всьому світу відбуваються урочисті різдвяні богослужіння, присутність на яких для католиків обов'язкова.

 

Ще за чотири тижні до цієї події у католиків починається Адвент: священики надягають фіолетові сутани — ця забарвлення символізує покаяння. Кожне Богослужіння чотирьох неділь Адвенту тематичне: перше присвячене пришестю Христа в кінці часів; друге і третє відображають перехід від Старого до Нового Завіту, в третю неділю згадується Іоанн Хреститель, який передбачив прихід Христа; четверте присвячене євангельським подіям, які безпосередньо передували Різдву.

 

У святвечір у католиків починається вігілія — нічна служба. У деяких країнах Європи ці три меси іменуються ангельською, пастирською і царською — за євангельськими читаннями, які оповідають про поклоніння Немовляті відповідно ангелів, пастухів і царів.

 

У більш ніж 140 країнах це державне свято, під час якого більшість населення не працює.

 

Головні символи Різдва

Жодне Різдво не проходить без подарунків, і Санта-Клауса. Образ доброго дідуся став популярним після того, як американський художник Томас Наст у 1863 році використав цей персонаж для своїх політичних карикатур. Пізніше художник створив безліч малюнків, які призначалися для дітей. Поступово образ Санти доповнювався різними деталями. Так, мішок із подарунками у Санти з'явився до наступного Різдва. Потім у нього з'явилася звичка пробиратися в будинок через димар, щоб залишити дітям подарунки. З малюнків випливало, що Санта живе на Північному полюсі, і веде спеціальну книгу, куди записує вчинки хороших і поганих дітей.

 

Прообразом Санта-Клауса є Святий Ніколас. З цим святим пов'язана ще одна невід'ємна традиція Різдва — розвішувати у будинку панчохи для подарунків. Згідно з легендою, Ніколас, проїжджаючи повз будинок збіднілого дворянина, побачив повішені біля каміна на просушування панчохи його дочок, і кинув у димохід маленькі мішечки із золотом, які, впавши прямо в панчохи, стали приданим дівчат.

 

Традиція наряджати святкове дерево з'явилася у німецьких народів, в обрядовості яких ялина — вічнозелена рослина — була символом життя і родючості. З поширенням християнства серед народів Центральної та Північної Європи прикрашена різнокольоровими кульками ялина знаходить нову символіку: її почали встановлювати в будинках 24 грудня, коли за західною традицією відзначається день Адама і Єви, як символ райського древа з рясними плодами.

 

У кінці XIX століття, завдяки німецьким переселенцям ця традиція з'явилася і в Америці. Як прикраси для святкового дерева в давні часи використовувалися кольоровий папір, цукерки і яблука, які символізують райські сади Едему. Вважається, що використовувати свічки для прикраси ялинок запропонував засновник протестантської церкви Мартін Лютер, щоб спробувати так відтворити світло зірок крізь гілки ялин, яке вразило його своєю красою.

 

Ще однією різдвяною рослиною є омела. З омелою пов'язано безліч прикмет. І в кожного народу вони відрізняються. Наприклад, у Скандинавії омела була символом миру. Представники різних народів вірили, що омела здатна оберігати будинок від грому і блискавки, загоювати рани або відлякувати злих духів. З Різдвом пов'язана найпоширеніша традиція — англійський звичай цілуватися під гілкою омели.

 

Святкування Різдва завершується 1 січня, коли з особливою урочистістю відзначається День Пресвятої Богородиці.


25.12.2014 761 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

469
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4644
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1397
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1284
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2534
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3930

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

326

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1158

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1001

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

930
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

240
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10611
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

313
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

577
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5633
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1389
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

258
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

170
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

557 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

986
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

859