На Прикарпатті польські та українські вчені відновлюють астрономічну обсерваторію та метеостанцію (фото)

 

 

28 листопада у Варшавському університеті відбулося спільне засідання українсько-польської робочої групи з питань відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван під головуванням ректора Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника Ігоря Цепенди та уповноваженого ректора Варшавського університету Яна Маліцького.

 

Під час зустрічі сторони підсумували зроблене протягом 2014 року в рамках гранту наданого Міністерством культури і національної спадщини Республіки Польща. Йшлося про виконання будiвельних робiт щодо консервацii камiння на ротондi (вежа, в якiй знаходився телескоп), пошкодженій внаслiдок важких природно-клiматичних умов. У рамках проекту також завершено вiдновлення водовiдведення на даху головного корпусу.

 

«Будівництво обсерваторії розпочалося в 1936 році. Тоді офіційно вона підпорядковувалася Варшавському університету, - розповідає ректор Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника Ігор Цепенда. - Все обладнання, яким була оснащена обсерваторія і було пізніше віднайдено, засвідчує її науковий характер. Цікаво, що значні кошти на об’єкт ішли і також з міністерства оборони, оскільки на той час то був кордон Речі Посполитої. Поблизу знаходилася прикордонна смуга. Будувалася обсерваторія близько двох років, хоча процес цей був надзвичайно складний. Місцеве населення заробляло при цьому чималі кошти за постачання каміння. В 1938 році об’єкт було побудовано і відкрито. Але в зв’язку з початком другої світової війни пропрацювала обсерваторія недовго а після завершення війни – повністю занепала».

 

Отже, обсерваторія була таким собі військово-науковим об’єктом.

 

У Варшаві в інституті метеорології і водного господарства досі зберігаються оригінали документів – записів з метеостанції, які готували науковці з обсерваторії на Піп Івані.

 

Починаючи з 2008 року спільною ініціативою обласної влади та Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Варшавського університету було вирішено повернутися до ідеї відновлення обсерваторії і метеостанції з метою наукових досліджень. Головна мета – створення метеостанції, сейсмостанції, потужного біологічного осередку для дослідження флори і фауни. Як стверджують науковці - це все є актуальним через останні події, пов’язані з землетрусами на території сусідньої Румунії. Карпати, загалом, молоді, сейсмонебезпечні гори.

 

Розпочавши реставраційні роботи спеціалісти виявили, що обсерваторія пограбована, знищена.

 

Зараз об’єкт добре захищений від руйнування. Накрито дах будівлі і завершено споруду осередку рятувальників, роботи з відновлення кам’яної частини ротонди. Наступного року плануються роботи з заливання склобетону над частиною метеостанції.

 

Повністю завершити відновлення обсерваторії на Піп Івані планують до 2018 року, оскільки необхідно досягти того рівня оснащення який був раніше. А це і коркові стіни і сучасні опалювальні котли, які працювали на дизпаливі, тощо. Адже фахівці зазначили що і досі, протягом майже 200 років, будівля зберігає свою міцність.

 

«Тут також дуже цікава роза вітрів, що особливо цікавить науковців Європи для порівняльного аналізу карпатського та альпійського простору. Адже в цій місцині немає метеоспостереження, не дивлячись на те, що маємо метеостанцію на горі Пожежевська, - стверджує Ігор Цепенда. – Ще одна наша мета - відновлення астрономічної обсерваторії. Хоча вона не буде повноцінною, оскільки маємо лише біля 60-ти сонячних днів а астрологам для повноцінної роботи необхідно більше як 300. Такі умови є лише в південній Америці. Але і на Піп Івані може бути хороша наукова і навчальна база для студентів. Може вона стати і популярним туристичним осередком. Бо їх зацікавить ця місцевість в Карпатах з якою пов’язані цікаві бувальщини і легенди. Назва гори, насправді, не пов’язана з ім’ям священика. Йдеться про Попіван – спів вітрів. Наші археологи доводять, що тут знаходився один з найбільших в світі дохристиянських храмів. Гора є культова. Цікавою є історія, яка підтверджує те, що тут не можливо заробляти гроші. Біля підніжжя Піп Івану свого часу був завод, який виробляв олію з карликової сосни. Сталася трагедія у вітряний день споруда перевернулася – загинули люди».

 

Для безпеки туристів та науковців ініціаторам відновлення роботи обсерваторії та метеостанції на горі Піп Іван вдалося зреалізувати спільний проект з управлінням з надзвичайних ситуацій. Він забезпечує створення всіх умов для безпеки туристичного руху в районі гори. Рятувальники будуть знаходитися тут цілодобово і контролювати весь Чорногірський хребет.

 

 

 

 

 

 

Наталя Палій


03.12.2014 1125 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1268
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2561
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2130
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2192
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6591 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2473 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

367

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1177

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1303

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1436
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

302
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

164
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

600
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

66
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26532
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

566
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10480 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

63
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

94
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

422
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

569
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

637