У п'ятницю 13-го мільйони американців не виходять на роботу

Є декілька версій щодо походження забону стосовно п'ятниці 13-го. Одним із найпоширеніших вважається п'ятниця 13 жовтня 1307 року, коли за наказом французького короля Філіппа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів.

 

Ця версія вважається популярною міською легендою і була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображенні у літературі і популярних фільмах, таких як «Код да Вінчі».

 

Наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати не знайдено. Згідно з популярним скандинавським міфом 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з'явився незапрошений 13 злий бог Локі. Локі намовив Голдера, сліпого бога темряви вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем коли уся земля засумувала.

 

Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13. Інша версія походження забобону вказує на зв'язок між п'ятницею 13-го з місячним календарем, згдіно якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повнолуння, у свою чергу, існують інші забобони, які зокрема не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити херургічні операції, зачинати дітей. Так, за свідченням деяких статистичних даних, під час повнолуння спостерігаєтья сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій і іноді має назву «Чорної п'ятниці».

 

Найімовірнішим походженням нещасного дня у п'ятницю 13-го є загальні поєднання забобонів у багатьох культурах щодо числа 13, або «чортової дюжини» та п'ятниці. П'ятниця вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розп'ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп'яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря.

 

Таким чином, за цією версією п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю сина божого у світі запанувало зло. До того ж, саме у п'ятницю вночі за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом ніби активізувалися темні сили і починався сатанинський шабаш.

 

П'ятниця 13-го, як і інші забобони, має коріння у культурі народів, серед яких вона поширена і як правило поєднує раціональні дані з фобіями та міфічними уявленнями. Зокрема, у США за даними статистики більш як 21 мільон людей потерпають від саме цього виду фобії. У цей день люди відмовляються виходити на роботу, подорожувати літаками і навіть виходити на вулицю. Втрати від нейздіснених продажів товарів та послуг у цей день тільки у США сягають 800 - 900 мільонів доларів.

 

У Великобританії кількість ДТП та аварій саме у п'ятницю 13-го зростає на 52%. Більш раціональне пояснення таких статистичних даних вказує на те, що причиною сплеску нещасних випадків частіше є якраз нервовість та негативна налаштованість людей напередодні «чорної п'ятниці». Така фобія часто спостерігаєтья, зокрема, серед людей, які звичайно вважають себе нещасливими — таким чином, поєднання власної невпевненності та забобонів стосовно п'ятниці 13-го призводить до нервового напруження, стресу а від цього і до значної кількості статистичних нещасних випадків.

 

Поширення параскаведекатріафобії пов'язують з масовою культурою та впливом телебачення, кіно та літератури, які популярізують цей забобон. Так часта згадка п'ятниці 13-го у сучасному суспільстів пов'язуєтья з комерційним успіхом таких романів, як «Код да Вінчі» Дена Брауна та «Останній тамплієр» Раймонда Коурі.[4]


Кількість переглядів - 3958
13.05.2011 00:01
Система Orphus

Поділитись новиною:

Коментарі (0)

Додати коментар

Щоб залишити коментар вам необхідно авторизуватися через:
Статті
Останнє в блогах
Всі блоги
Душа і тіло
Україна і світ