В Україні продовжують демонтувати сліди радянщини – пам'ятники Леніну, яких тодішня влада повстановлювала скрізь. Нещодавно, 28 вересня, змусили впасти з п’єдесталу найбільшого в Україні Ілліча.
Відбулося це ввечері на харківській площі Свободи під часмітингуза єдність України. Кілька сотень прихильників соборності змусили комуністичного ідола впасти і розтрощили його. Мабуть, це була відповідь свідомих харків’ян на «Марш миру», організований комуністами.
Відзначимо, що цей пам'ятнику Харкові вважався найбільшим в Україні. Його встановили 1963 року. Загальна висота монумента – 20,2 метра, висота бронзової фігури Леніна – 8,5 м.
Та повернімося до історії... Перша хвиля повалення пам'ятників Ленінові прокотилася Західною Україною у 1990 – 1991 роках. І саме Коломия була однією з перших, хто звільнив місто від ознак епохи, рисами якої були репресії і страх.
Ідея демонтажу пам’ятника Ленінусаме у Коломиї зародилася у товариства «Меморіал» приблизно за три місяці до його знесення. Це було після того, як члени товариства закінчили розкопки «Яблунівських криниць» у селищі Яблунові. «Ми набралися духу, заручилися підтримкою і довірою людей, які знали, що ми якщо беремося за справу, то не словом, а ділом. Ми знали, що маємо довіру від людей, і вони нас підтримають», – зазначив один із активістів товариства «Меморіал» Юрій Тимошенко, який разом з Ярославом Кушнірчуком відбійним молотком власноруч від'єднали пам’ятник від постаменту.
17 серпня 1990 року на сесії міської ради народних депутатів розглядалося питання про впорядкування Коломиї до відзначення 750-ліття першої писемної згадки про місто. 70 депутатів із 76 проголосувало за демонтаж пам’ятника Леніну, шестеро комуністів були «проти», серед них і депутат Богдан Гдичинський.
Після прийняття рішення сесії громада та активісти рушили на місце знаменної події. Вже вечоріло, коли почали зносити Леніна. Того самого дня центральну площу Коломиї таки очистили від «небажаної декорації».
Люди без сумніву надавали цьому символічного значення, адже тепер вождь тотального пролетаріату не споглядатиме мовчки з висоти.
Найбільша хвиля обурення вихлюпнула наступного дня, коли побачили, що пам'ятник Леніну стояв на складених велетенських плитах, демонтованих з єврейського кладовища.
На площі, яка сьогодні іменується Шевченковою, 22 серпня 1993 року відбулося офіційне відкриття пам'ятника Великому Кобзареві. Коломийська громада встановила славного українця-пророка замість ненависного ідола, який майже півстоліття оскверняв столицю Покуття.
1987 року в Україні «стояло» і «сиділо» 5015 Леніних – у вигляді монументальних постатей, погрудь, складових скульптурних композицій тощо. І вже сьогодні унезалежнення України призводить до скорочення меморіальних комплексів ленінізму.
Комуністичний геноцид – це трагедія для всього українського народу, яка забрала життя десятків мільйонів українців. Кожен з нас пам'ятає кривавого ката, який поставив нашу націю на коліна. Та українці не скорилися, а йшли на катування, і навіть на смерть, з гордо піднятою головою.
Марина СЛАСТІНА, «ДК»