Заповідна Царичанщина

 

Дніпропетровськ – Царичанський район Дніпропетровщини славиться своїми мальовничими краєвидами: урочища, гаї, заплави річок і навіть береги штучно створеного водного каналу «Дніпро – Донбас». Ці місцини зараз оголошені заповідниками та заказниками.

 

Доступ туристів туди дозволений, однак діють певні обмеження – на розпалювання вогню тощо. Проте показувати красу свого краю туристам у районі поки тільки вчаться: належної інфраструктури степовий край не має.
 
Коли стоїш над урочищем Лелія, неподалік райцентру Царичанка, перехоплює дух. Трьохсотлітні земляні вали Української оборонної лінії, споруджені ще запорозькими козаками на перепону кримським татарам, поросли степовими травами і перетворились на мальовничі кручі. Унизу розкинувся дубовий гай. Місцеві жителі кажуть: ця місцина, що оголошена заповідною територією, багата на червонокнижні рослини, зокрема, тут все ще збереглись рідкісні види ковили та прибережник.
 


«Стоколосний прибережник» називається, у Червону Книгу занесений. Чого стоколосний? Бо бачите, скільки колосків біля боліт, річок росте. Не тільки історично унікальне місце, а й флористи цікавляться. Ця оборонна лінія прокладалась по правому березі Орелі, приблизно на 300 кілометрів. Правий берег – це була Гетьманщина, а лівий – запорозькі землі. Переїхали зараз міст – ви вже на території Полтавського полку Гетьманщини, а переїдете назад – землі Війська Запорозького Низового. Це майже все 18-е століття. А до козацтва це у нас були землі Великого князівства Литовського», – розказує місцевий музейний працівник і краєзнавець Анатолій Білокінь.
 
Рукотворні і нерукотворні території
 
Царичанщина пишається не однією такою місциною. Під самим райцентром, посеред степу, є дивовижна гора Калитва. Кажуть, то скупчення породи, принесеної сюди здалеку потужним льодовиком мільйони років тому. Ентузіасти засадили голу гору гектарами акації, перетворивши пам’ятку природи на пам’ятник людському завзяттю.

А поблизу села Гупалівка, на берегах річечки Заплавки, розкинувся заповідний парк «Приорільський», один з найбільших в Україні. Місцеві мешканці випасають поряд худобу, але про свої туристичні родзинки знають, розказав Радіо Свобода пастух Леонід.
 


«Озера у нас гарні – Грекове, лиман… Риба є, в основному карась, щука, окунь. Ліс тут, і там далі, біля Орелі. Оцим і славиться. Приїжджають сюди багато, італійці у нас тут недалеко працюють – італійці приїжджають. І з міста приїжджають», – каже Леонід.
 
Ще одна заповідна територія Царичанщини створена не природою, а людьми – береги штучного водного каналу «Дніпро – Донбас». Стратегічний об’єкт, яким опікувались за радянських часів як водоймою з величезними запасами прісної води, за часів незалежності почав занепадати. Місцеві ентузіасти вирішили дати каналові «друге дихання» і перетворити на рекреаційну зону.

Вони його зарибнили. Мальок риби, випущений у воду, вже з’їв бруд і водорості в майже 50-кілометровій зоні. Вода знову чиста, приваблює відпочивальників і рибалок, розказує голова громадського об’єднання «Дніпровська природна інспекція» Віктор Кузора.
 
«Короп виїдає мушлі і деревину, що обліпили стіни і насосні агрегати, товстолобик очищує верхню частину, а білий амур виїдає нижню рослинність, яка росте понад очеретом, понад берегом. А сама риба, коли вона виростатиме, потраплятиме на ринок, до споживача, а щороку дозапускатиметься мальок. Екобаланс складеться тільки на п’ятий рік роботи», – зазначає ініціатор проекту зариблення каналу.
 
Золоте дно без грошей
 
Природні й рукотворні «родзинки» Царичанщини могли б приваблювати туристів, якби були більш «розкрученими», кажуть у районі. Жалкують про відсутність належної інфраструктури – доріг, готелів, кав’ярень, елементарних зручностей для відпочинку. Зараз у районі є лише одна садиба, пристосована для «зеленого» туризму, розказав Радіо Свобода краєзнавець Анатолій Білокінь.
 
«Наші місця для туристів – це золоте дно, тільки треба трішечки вкласти. Є під’їзні дороги, є історичні місця, є природа. Але ж комфорт для відпочивальників? Є у нас одна «зелена» садиба – всього чотири чи п’ять ліжок у кімнаті. А потрібен хоча б невеликий готель, щоб люди з комфортом відпочивали», – зазначає краєзнавець.
 
Місцева влада не втрачає оптимізму щодо туристичних перспектив краю. Царичанський селищний голова Геннадій Сумський розказує: зробити свій край більш пристосованим для відвідувачів розраховують за рахунок грантів – нещодавно виграли два. Як витратити гроші, вже вирішили.
 
«Будемо будувати козацьку січ і плануємо розробити туристичний маршрут. Виграли всеукраїнський конкурс – 100 тисяч і місцевий – ще 80 тисяч. Звичайно, не вистачить, треба всього 800 тисяч. Будуть ще й наші кошти. Ці об’єкти окупаються дуже довго, це ж об’єкти некомерційного призначення. Займаємось, але потрібні кошти дуже великі», – розповів Радіо Свобода селищний голова.
 
Водночас обласна влада обіцяє допомагати царичанцям з оголошенням заповідними мальовничих куточків краю. У техногенно навантаженій області загальна площа заповідників і заказників у кілька разів менша, ніж треба за європейськими нормами, визнає голова обласної ради Євген Удод.
 


«Дуже важливе питання – збереження ландшафтних парків, заповідників, створення заказників. Повітря, вода, природа – наші найдорожчі скарби. Щоб дійти до наших планових показників заказників, я підрахував, треба збільшити ще в 3,5 рази. Мета – 8% площі під заказниками», – зазначив голова обласної ради.
 
На Царичанщині мріють про створення великого національного ландшафтного парку вздовж Орелі, річки, яка колись вважалась найчистішою у Європі. Однак ця громадська ініціатива, якій вже понад десятиліття, загальмувалась у чиновницьких кабінетах у столиці.

 

Юлія Рацибарська


27.08.2014 2723 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1241
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2546
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2123
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2178
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6570 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2465 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

353

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1156

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1296

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1417
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

291
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

594
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2074
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26525
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

561
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10475 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8022
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

549
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

414
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

555
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

631
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1596