5 батальйон. Як все починалось…

 

/data/blog/56018/b0b725a19cd24ddd944e128103a0cba7.jpg

 

У безкраїх степах Донеччини, мужньо і стійко долаючи усі труднощі воєнно-польових буднів, несе свою нелегку службу 5 батальйон територіальної оборони.

 

Створене на теренах Прикарпаття і майже виключно з прикарпатців дане військове формування є певною мірою унікальним. Історія нашого краю (ну принаймні останніх кількох десятиліть і вже точно часів Незалежності) не знає іншого факту, коли б на теренах області, як то кажуть, «з нуля», створювалася нова військова частина, та ще й на 100% укомплектована штатними одиницями, озброєнням та військовою технікою.

 

Що ж воно таке є – 5 батальйон територіальної оборони і які завдання ставить перед ним держава? Певний час у суспільстві панувала хибна думка, що батальйон територіальної оборони – це таке собі військове формування, покликане виконувати бойові завдання лише на території, де його було сформовано. Вочевидь, це не є так. Насправді завдання, які покладаються на батальйон випливають із завдань територіальної оборони. Відповідно до статті 18 Закону України «Про оборону України», такими завданнями є охорона та захист державного кордону; забезпечення умов для надійного функціонування органів державної влади, органів військового управління, стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил); охорона та оборона важливих об'єктів і комунікацій; боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора та антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями; підтримання правового режиму воєнного стану. Власне, саме ці функції і виконують сьогодні хлопці з Прикарпаття у зоні проведення антитерористичної операції. Але наша стаття сьогодні не про це.

 

Сьогодні, коли батальйон вже виконує бойові завдання за призначенням у визначеному районі, напевно, настав час розповісти, як же відбувалося формування цього унікального для нашого краю військового формування, у яких муках народжувався батальйон, прозваний у народі «Прикарпаттям».

 

Офіційною датою початку формування батальйону є 11 травня. Саме в цей день до нового військового організму були призвані перші військовослужбовці – так зване організаційне ядро: керівники підрозділів і служб, військові фахівців, в тому числі перший командир батальйону підполковник Тарас Шевчук та нині, на жаль, покійний, загиблий при виконанні службових обов’язків начальник штабу батальйону майор Юрій Баран. Втім, насправді створювати частину почали значно раніше. «Якщо бути точним, - коментує з даного приводу військовий комісар Івано-Франківського обласного військового комісаріату полковник Ігор Павлюк, - то вже в перші дні березня, щойно російські війська вдерлися на територію Криму і почали недружні дії проти дислокованих там військових частини, як Івано-Франківський обласний військовий комісаріат отримав вказівку від вищого командування розпочати підготовчу роботу із створення на території області військового формування, спроможного виконувати завдання з охорони особливо важливих об’єктів, комунікацій, протидії можливій диверсійній діяльності та надання допомоги Державній прикордонній службі у забезпеченні охорони Державного кордону України».

 

Нагадаємо, тоді ще ніхто не міг спрогнозувати напрямку подальшого розвитку агресії Російської Федерації в Україні, тож існувала цілком реальна загроза, що слідом за Кримом та Південним Сходом російські диверсанти з’являться у нас.

 

Одразу ж по отриманню відповідних вказівок «згори» особовий склад обласного та районних військових комісаріатів та взявся до справи. Зі слів полковника Павлюка, робота була проведена воістину титанічна: підібрати і вивчити потенційний особовий склад, провести інструкторсько-роз’яснювальну роботу з майбутнім організаційним ядром батальйону, закласти необхідну кількість озброєнь та військової техніки, підібрати та підготувати необхідну кількість одиниць техніки національної економіки України, що її планувалося мобілізувати в разі, якщо команду на формування батальйону буде отримано, вирішити питання забезпечення військовослужбовців військовою формою, необхідним майном, засобами захисту тощо… І все це в умовах постійного виконання завдань з часткової мобілізації – доукомплектування особовим складом і технікою інших військових частин, - яких з Івано-Франківського ОВК ніхто не знімав.

 

«Звісно, не обходилося без проблем, - додає І.Павлюк, - через недостатнє фінансування не все необхідне майно вдавалося придбати коштом Державного бюджету, далеко не вся військова техніка, яка надходила нам зі складів НЗ, була у належному стані, а придбання запчастин для доведення її до ладу – це додаткові незаплановані витрати. Крім того, не всі керівники організацій, підприємств, установ до кінця усвідомлювали важливість мобілізації у тих складних умовах і не без проблем передавали Збройним Силам таку необхідну їм техніку».

 

Втім, більшість керівників організацій, підприємців та простих людей в нашому краї – люди свідомі. Розуміючи сутність старого перевіреного постулату: «народ, який не бажає годувати свою армію, годуватиме чужу», вони з розумінням відгукувались на прохання військових про допомогу і сприяння: чи то наданням необхідної техніки для мобілізації чи то необхідним майном чи то перерахуванням коштів на спеціально створені цільові рахунки.

 

Значну допомогу, в тому числі у питаннях формування батальйону територіальної оборони, прикарпатські військові отримали від Ради оборони Івано-Франківської області, Надвірнянської районної ради ПАТ «Прикарпаттяобленерго», ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», виробничого об’єднання «Карпати» багатьох інших трудових колективів, об’єднань громадян тощо.

 

«Особливо хочеться відзначити наших енергетиків, - розповідає обласний військовий комісар, - з найперших днів кризового періоду керівництво та працівники ПАТ «Прикарпаттяобленерго» були з нами. Допомагали усім: почнемо з того, що чимало їхніх працівників сьогодні призвано до Збройних Сил України; вони також дуже допомогли нам з транспортом: як під час формування батальйону і мобілізації загалом, так і надавали необхідний транспорт для доставки різного роду вантажів (питної води, продуктів харчування, засобів захисту, запчастин, сигарет, передач військовослужбовцям від рідних) у район виконання батальйоном завдань за призначенням. Завжди – що б ми їх не попросили – вони завжди йшли нам на зустріч».

 

Команда на початок формування 5 батальйону територіальної оборони надійшла у Івано-Франківський обласний військовий комісаріат на початку травня. Ще раніше, в якості місця формування і пункту постійної дислокації нового військового формування було обрано військове містечко, що у селищі міського типу Делятин, Надвірнянського району. Розташована там військова частина А 1807 люб’язно надала для цих цілей частину своєї території, спальні та технічні приміщення, солдатську їдальню.

 

Туди, починаючи з 11 травня, і потягнулися перші автомобільні колони з новопризваними військовослужбовцями. Кожен з військовиків попередньо пройшов медичне обстеження спочатку у районному (міському), а потім і обласному військових комісаріатах, психофізіологічне обстеження, співбесіду з командуванням батальйону та представниками мобілізаційного відділу Івано-Франківського ОВК. «Перевага при формуванні батальйону, - говорить заступник Івано-Франківського обласного військового комісара по роботі з особовим складом – начальник відділу по роботі з особовим складом і громадськістю підполковник Любомир Демчук, - віддавалася особам, які добровільно виявили бажання проходити військову службу у Збройних Силах України під час кризового періоду. Разом з тим, відповідно до вказівки вищого командування усіх військовозобов’язаних було призвано до батальйону на підставі мобілізації». Слід зазначити, що процес відбору військовослужбовців до батальйону продовжувався і безпосередньо у частині. «Адже важливо було, щоб кожен військовослужбовець, не залежно від тієї військово-облікової спеціальності, що написана у нього у військовому квитку, - розповідає І.Павлюк, - знайшов саме своє місце у батальйоні, виконував саме ту роботу, яку він робить найкраще і яка йому до душі. Тому командири дуже прискіпливо придивлялись до кожного свого підлеглого, проводили з ними безліч співбесід - так, щоб можливості кожного військовослужбовця було використано з максимальною ефективністю».

 

20 травня процес формування 5 батальйону ТрО було офіційно завершено і новостворений військовий організм розпочав бойове злагодження. Бойове злагодження – дуже важкий і копіткий процес. Сам по собі кожен солдат, сержант чи офіцер може бути професіоналом неабиякого класу, проте якщо його підрозділ не діє, як одна команда, гріш – ціна такому професіоналізму.

 

Бойове злагодження батальйону відбувалося на полігоні «Прибан», що у містечку Сторожинець, на Буковині. Щоб дістатись до полігону, батальйон своїми силами здійснив 26 травня марш на дистанцію 186 кілометрів. Це виявилось першим серйозним випробуванням для частини, з якого вона вийшла з честю. Усі понад півсотні одиниць техніки з понад 400 осіб особового складу у встановлені терміни дісталися до полігону, виконавши поставлене завдання.

 

Подальші три з половиною тижні особовий склад батальйону активно займався бойовою підготовкою: щоденні стрільби із штатної стрілецької зброї, в тому числі із ручних протитанкових гранатометів та автоматичних станкових гранатометів, метання бойових гранат, заняття з тактики, інженерної підготовки, ротні тактичні навчання – сумувати бійцям у цей період, як то кажуть, не доводилося.

 

Були й проблемні питання. Читач, напевно, добре пам’ятає, якого суспільного резонансу набула звістка про незабезпеченість військовослужбовців частини бронежилетами. Не будемо вдаватися у подробиці, хто тут правий, а хто винний, але було і таке. Тоді наші громадяни довели усім, що український народ і Українське військо – єдині. Люди, цілі організації і трудові колективі радо відгукнулись на заклик обласного військового комісара, обласної влади, депутатів та громадських активістів і взялися допомагати військовикам у придбанні необхідного захисного спорядження: хто пересилав кошти для придбання захисного спорядження на рахунок фірми «ТЕМП-3000» - єдиної компанії, яка виробляє сертифіковані бронежилети для потреб Збройних Сил, - що дозволило зібрати понад 300 тисяч гривень і придбати на ці кошти майже сотню бронежилетів; хто купляв захисні жилети самотужки і приносив до батальйону. Долучилось до цього процесу і Міністерство оборони. Як наслідок, сьогодні, зі слів обласного військового комісара Ігоря Павлюка, особовий склад 5 батальйону територіальної оборони забезпечений бронежилетами на 100%.

 

Сьогодні батальйон мужньо несе службу у зоні проведення антитерористичної операції. Як оповідають численні очевидці, бойовий дух військовиків високий, адже вони знають, що від їхньої щоденної бойової роботи залежать мир і спокій на нашій землі, а ще вони постійно відчувають плече земляків.

 

По кілька разів на тиждень небайдужі прикарпатці відправляють батальйону вантажівки з усім необхідним для життєдіяльності у чужій місцині: від питної води і сигарет до генераторів автономного живлення, від бронежилетів і кевларових касок до шанцевого інструменту і харчів, а отже хлопці знають: Прикарпаття піклується про свій батальйон і чекає усіх наших хлопців живими і здоровими додому.

 

Сергій Білий, відділ по роботі з особовим складом та громадськістю Івано-Франківського обласного військового комісаріату


23.07.2014 Сергій Білий 1468 1
Коментарі (1)

Igor Igor 2014.07.24, 22:46
Добровільно-примусовий батальйон. Тих хто хотів йти служити добровільно відправили додому а набрали непридатних одружених та тих хто не хотів щоб відпускати за викуп додому. І ще засіб для піару місцевих патрійотів-політиків
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1984
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1872
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1869
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5546 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2162 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1521

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

754

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

819

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1021

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1011
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1786
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3691
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10270
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26161
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10196 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7723
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

910
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

234
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

273
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

394
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1291
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

897