«На нашу область впала ганебна пляма!» – Саме такими словами розпочав роботу виїзної групи депутатів Івано-Франківської обласної ради керуючий справами голови Івано-Франківської облради Іван Данів.
Нагадаємо, що нещодавно в засобах масової інформації було поширено низку матеріалів про нібито небажання бійців з 5-го «Прикарпатського» батальйону територіальної оборони виконувати поставлені перед ними завдання з підтримки сил АТО.
Мовляв хлопці не укомплектовані, не мають засобів захисту тощо. Ініціаторами такого резонансу були кілька депутатів облради, що на черговій сесії виступили з гнівними промовами. Як результат: сльози матерів перед телевізійними камерами на КПП частини, перекриття доріг тощо…
Тоді батальйон було вирішено залишити для доукомплектування. Минув час. І Івано-Франківські депутати вирішили подивитись на реальний стан справ в «Прикарпатському» батальйоні територіальної оборони завітавши безпосередньо в розташування підрозділу. Крім представників області в роботі групи взяли участь Івано-Франківський обласний військовий комісар полковник Ігор Павлюк, та голова Надвірнянської райради Василь Попович.
На початку роботи групи депутатам доповів заступник Івано-Франківського обласного військового комісара полковник Юрій Верановський. Він без прикрас розповів про реальний стан підготовки та укомплектування солдатів батальйону.
Зокрема він наголосив, що останнім часом дуже багато чути обіцянок від різних владних комісій, однак реальна допомога іде від простих людей. Офіцер розповів, що вже одинадцять днів лежить заявка на запасні частини до автобусів, проте справа далі паперів не рухається.
Прості громадяни, у свою чергу, закупили для «Прикарпатського» батальйону кілька нічних прицілів, тепловізорів, бронежилетів, та іншого майна, — наголосив полковник Юрій Верановський. – Командування військового комісаріата вирішило питання про заміну неякісних берців, що протягом перших тижнів носки просто розлізлись. Крім цього всі солдати забезпеченні спальними мішками, каріматами та спеціальними наплічниками.
Також офіцер розвіяв міф про те, що все майно, яке приносять активісти, в батальйоні розкрадається.
— Це цілковита брехня! – наголосив він. – Все, що приносять до нас люди обов’язково обліковується, і якщо є потреба, ми можемо відзвітувати за будь-яку річ.
Окремо полковник Юрій Верановський подякував голові Надвірнянської райради Василю Поповичу за оперативну допомогу у розв’язанні нагальних проблем. Адже завдяки турботі цього посадовця, на потреби батальйону Надвірнянський район перерахував до обласного фонду оборони 632 тисячі гривень, ще 700 тисяч гривень зібрали підприємці району, крім цього на 80 тисяч пересічні городяни закупили для військових акумулятори, колючий дріт, радіостанції тощо.
— Ми готові й надалі допомагати військовим, — зазначив голова Надвірнянської райради Василь Попович. – Нам стало відомо, що військовим потрібні будуть дошки для обладнання своїх спальних місць та блокпостів. Ми чекаємо заявку від офіцерів, яку відразу виконаємо у необхідному обсязі.
Багато суперечок викликали кошти, зібрані людьми до спеціального фонду оборони області, який був створений депутатами Івано-Франківської обласної ради.
Виявилось, що загалом прикарпатці зібрали понад 6 мільйонів гривень (!) для потреб батальйону територіальної оборони. Однак всі ці кошти просто заблоковані казначейством, бо для їх використання потрібно виконати чималу кількість застарілих, а подекуди відверто корупційних схем-тендерів.
— З цими грошима ми зайшли в глухий кут, — зізнався депутат Івано-Франківської обласної ради від партії «Свобода» Василь Попович. – З одного боку гроші є, з іншого казначейство блокує їхнє використання. Тепер депутати шукають рішення щодо їхнього розблокування та реалізації на потреби батальйону.
До речі, подібну проблему передбачав начальник Івано-Франківського військового гарнізону Івано-Франківський обласний військовий комісар полковник Ігор Павлюк.
Ще на початку заходів формування батальйону він запропонував створити звичайний фонд, який контролюють депутати обласної ради. Адже звідти можна оперативно, за рішенням сесії облради, брати кошти на потреби військовослужбовців. Проте тоді, до військового керівника не дослухались. Більш того, деякі з депутатів кулуарно, за спинами, розпускаючи плітки, спробували звинуватити офіцера у спробі хабарництва та привласнення коштів. Тепер, коли проблема набула катастрофічних масштабів, адже люди починають питати у влади, де їхні кошти, і чому вони досі не витрачені на солдатів? Народні обранці тепер оперативно шукають відповіді на ці злободенні запитання.
Також представники Івано-Франківського обласного військового комісаріату доповіли, що ніхто не збирався і не збирається кидати прикарпатців у «гарячі точки» АТО.
Завданням військовослужбовців було б прикриття глибоких тилів та формувань, несення служби на блокпостах у спокійних областях, таких як Харків. Крім цього на початках, їм допомагатимуть нести службу військові, що вже мають досвід служби в тих районах.
Після закінчення виїзного засідання депутати вирішили побачитись з самими військовослужбовцями «Прикарпатського» батальйону територіальної оборони.
— З нас зробили якихось боягузів! Це ганебно! – Такими словами зустріли народних обранців воїни 1-ї роти «Прикарпатського» батальйону територіальної оборони. – Ми готові захищати Батьківщину! Ми патріоти держави! Ми розуміємо, що там зараз наші українські хлопці, яких потрібно змінити і прикрити їм спини! А нас тримають тут. І ще кажуть, що ми боїмося! Це – неправда!
Доречно зауважити, що кілька чоловік з батальйону і справді не бажали їхати на схід. Всіх їх було звільнено. Ніхто нікого за примусом тут не тримав.
— Коли ми оголосили про вакансії в «Прикарпатському» батальйоні, то до нас звернулось чимало людей, — доповів полковник Юрій Верановський. – Конкурс на одне місце складав до шести чоловік. Отже я можу з упевненістю казати, що на Прикарпатті живуть патріоти України.