Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

 

 

Захисну функцію держави іноді розуміють лише як функцію правоохоронних органів. Хоча, як на мене, соціальний захист людей, котрі з тих чи інших причин не можуть конкурувати зі середньостатистичним робітником, є на порядок важливішою функцією державної системи.

 

Люди старшого віку, діти-сироти і напівсироти, інваліди, малозабезпечені та люди з обмеженими функціями є громадянами України з тими самими конституційними правами, як і решта. Захист всіх категорій соціально потребуючих, на мою думку, є найпершою турботою державної влади. Тим більше тепер, коли Україна входить у період політичної та економічної «турбулентності», коли ресурси держави обмежені, а громадянське суспільство лише починає усвідомлювати своє призначення.

 

Тут виникає історично обумовлена дилема співвідношення традиції соціальної справедливості та рамок соціального законодавства.

 

В українському суспільстві соціальна справедливість історично була піднесена ледь не до сакрального рівню. Громада (а тепер держава) брала і повинна надалі брати на себе забов’язання слідкувати за соціальною справедливістю. Ця традиція, так би мовити вмонтована в пам'ять нації, в її ментальні основи.

 

Проте, в останні десятиліття зміцнився прикрий суспільний дисонанс: обумовлене традицією священне забов’язання перед малоімущими, людьми з інвалідністю представники влади занедбали і відставили на далеке узбіччя. Зробили вони це на догоду невеликій групі корумпованих політиків, зрощених з кримінальним бізнесом. Адже нормальний бізнес не потребує грабування малозабезпечених і розповсюдження бідності. Нормальний бізнес прагне того, щоби люди багатіли і ставали повноцінними споживачами. Бізнес кримінальний, який квітнув в Україні останні чверть століття, навпаки, зацікавлений не стільки у споживачах, скільки в рабах, яких можна змусити працювати за копійки.

 

Тепер нашим завданням є перехід з примітивної та дискредитованої пострадянської системи соціального захисту до захисту малозабезпечених нового типу. Саме її я планую розробити на законодавчому рівні.

 

Принципи нової системи:

 

1) Вона має бути АДРЕСНОЮ. Соціальну допомогу повинні отримувати справжні потребуючі, а не «блатні» та аферисти. Адресна система передбачає посилення громадського контролю над соціальними виплатами;

 

2) Вона має бути СПРАВЕДЛИВОЮ. Розмір пенсій не може вар’юватись від тисячі до двадцяти тисяч гривень. Різниця не повинна перевищувати 3-4 рази (але ніяк не 20!). Головним критерієм розміру пенсії має стати трудовий стаж, додатковим – специфіка роботи (служби). Надмірні пенсійні привілеї високих кабінетних чиновників повинні залишитись у минулому;

 

3) Вона має бути ДЕВЕРСИФІКОВАНОЮ. В Україні мають одночасно діяти декілька систем соціальної допомоги. Це мають бути і централізовані виплати з державного Пенсійного фонду і місцеві фонди допомоги потребуючим і консолідовані корпоративні системі соціального забезпечення і страхування. Соціальний пакет має включати в себе кілька ліній виплат та нарахувань.

 

4) Особливий акцент має бути зроблений на ОХОРОНІ ДІТЕЙ ТА МАТЕРИНСТВА. Відступати від тих стандартів допомоги матерям, яких Україна досягла у 2005-2007 роках, ми не можемо. Це було б злочином проти майбутнього української нації.

 

5) На особливому обліку та під особливою опікою повинні бути люди з інвалідністю. Щодо них система соціального захисту повинна працювати щиро та безвідмовно.

 

Система соціального захисту – це проблема не лише правова чи законодавча, але й моральна, духовна.

 

Хочу зазначити, що ТК «Буковель» вже не один рік впроваджує різного роду соціальні проекти. Ми працюємо і з пенсіонерами, і з дітьми з малозабезпечених сімей. За останні роки тисячі дітей з різних регіонів України отримали можливість відвідати Буковель та навчитися кататися на лижах.

 

Ми надали вагому допомогу освітнім, дошкільним та медичним закладам. В даний час ТК «Буковель» допомагає нашим героям Майдану, які проходять в нас курс оздоровлення та реабілітації після поранень. Також ми надаємо допомогу біженцям зі сходу та Криму.

 

Намагаємося надавати і адресну допомогу тим, хто її найбільше потребує. Проте масштаб проблеми соціального захисту потребує спеціальної державної політики та пріоритетів.

 

Ми повинні зрозуміти, що ніхто не прийде рятувати наше майбутнє, якщо ми самі не докладемо зусиль для його порятунку. Історія знову робить крутий поворот, випробовуючи нас на міцність. І в цьому випробуванні ми не повинні розглядати соціальну сферу як щось другорядне. Ми не повинні заради сьогодення забувати про фундаментальні основи українського громадянського суспільства.

 

Зі свого боку я обіцяю докласти максимальних зусиль для того, щоби малозабезпечені на Прикарпатті не відчули на собі кризу, до якої потрапила державна система України. Я не допущу, щоби нове в нашій країні будувалось знову на людських бідах і злиднях. Маю тверде переконання: політика, яка нехтує людьми, не має права на існування.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК «Буковель»


14.05.2014 1240 0
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1597 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1694
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2090

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

894
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

487
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

780
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2476 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

519
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

886
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4927
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

746
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

667
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

600
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

408
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

898 2