Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

 

 

Захисну функцію держави іноді розуміють лише як функцію правоохоронних органів. Хоча, як на мене, соціальний захист людей, котрі з тих чи інших причин не можуть конкурувати зі середньостатистичним робітником, є на порядок важливішою функцією державної системи.

 

Люди старшого віку, діти-сироти і напівсироти, інваліди, малозабезпечені та люди з обмеженими функціями є громадянами України з тими самими конституційними правами, як і решта. Захист всіх категорій соціально потребуючих, на мою думку, є найпершою турботою державної влади. Тим більше тепер, коли Україна входить у період політичної та економічної «турбулентності», коли ресурси держави обмежені, а громадянське суспільство лише починає усвідомлювати своє призначення.

 

Тут виникає історично обумовлена дилема співвідношення традиції соціальної справедливості та рамок соціального законодавства.

 

В українському суспільстві соціальна справедливість історично була піднесена ледь не до сакрального рівню. Громада (а тепер держава) брала і повинна надалі брати на себе забов’язання слідкувати за соціальною справедливістю. Ця традиція, так би мовити вмонтована в пам'ять нації, в її ментальні основи.

 

Проте, в останні десятиліття зміцнився прикрий суспільний дисонанс: обумовлене традицією священне забов’язання перед малоімущими, людьми з інвалідністю представники влади занедбали і відставили на далеке узбіччя. Зробили вони це на догоду невеликій групі корумпованих політиків, зрощених з кримінальним бізнесом. Адже нормальний бізнес не потребує грабування малозабезпечених і розповсюдження бідності. Нормальний бізнес прагне того, щоби люди багатіли і ставали повноцінними споживачами. Бізнес кримінальний, який квітнув в Україні останні чверть століття, навпаки, зацікавлений не стільки у споживачах, скільки в рабах, яких можна змусити працювати за копійки.

 

Тепер нашим завданням є перехід з примітивної та дискредитованої пострадянської системи соціального захисту до захисту малозабезпечених нового типу. Саме її я планую розробити на законодавчому рівні.

 

Принципи нової системи:

 

1) Вона має бути АДРЕСНОЮ. Соціальну допомогу повинні отримувати справжні потребуючі, а не «блатні» та аферисти. Адресна система передбачає посилення громадського контролю над соціальними виплатами;

 

2) Вона має бути СПРАВЕДЛИВОЮ. Розмір пенсій не може вар’юватись від тисячі до двадцяти тисяч гривень. Різниця не повинна перевищувати 3-4 рази (але ніяк не 20!). Головним критерієм розміру пенсії має стати трудовий стаж, додатковим – специфіка роботи (служби). Надмірні пенсійні привілеї високих кабінетних чиновників повинні залишитись у минулому;

 

3) Вона має бути ДЕВЕРСИФІКОВАНОЮ. В Україні мають одночасно діяти декілька систем соціальної допомоги. Це мають бути і централізовані виплати з державного Пенсійного фонду і місцеві фонди допомоги потребуючим і консолідовані корпоративні системі соціального забезпечення і страхування. Соціальний пакет має включати в себе кілька ліній виплат та нарахувань.

 

4) Особливий акцент має бути зроблений на ОХОРОНІ ДІТЕЙ ТА МАТЕРИНСТВА. Відступати від тих стандартів допомоги матерям, яких Україна досягла у 2005-2007 роках, ми не можемо. Це було б злочином проти майбутнього української нації.

 

5) На особливому обліку та під особливою опікою повинні бути люди з інвалідністю. Щодо них система соціального захисту повинна працювати щиро та безвідмовно.

 

Система соціального захисту – це проблема не лише правова чи законодавча, але й моральна, духовна.

 

Хочу зазначити, що ТК «Буковель» вже не один рік впроваджує різного роду соціальні проекти. Ми працюємо і з пенсіонерами, і з дітьми з малозабезпечених сімей. За останні роки тисячі дітей з різних регіонів України отримали можливість відвідати Буковель та навчитися кататися на лижах.

 

Ми надали вагому допомогу освітнім, дошкільним та медичним закладам. В даний час ТК «Буковель» допомагає нашим героям Майдану, які проходять в нас курс оздоровлення та реабілітації після поранень. Також ми надаємо допомогу біженцям зі сходу та Криму.

 

Намагаємося надавати і адресну допомогу тим, хто її найбільше потребує. Проте масштаб проблеми соціального захисту потребує спеціальної державної політики та пріоритетів.

 

Ми повинні зрозуміти, що ніхто не прийде рятувати наше майбутнє, якщо ми самі не докладемо зусиль для його порятунку. Історія знову робить крутий поворот, випробовуючи нас на міцність. І в цьому випробуванні ми не повинні розглядати соціальну сферу як щось другорядне. Ми не повинні заради сьогодення забувати про фундаментальні основи українського громадянського суспільства.

 

Зі свого боку я обіцяю докласти максимальних зусиль для того, щоби малозабезпечені на Прикарпатті не відчули на собі кризу, до якої потрапила державна система України. Я не допущу, щоби нове в нашій країні будувалось знову на людських бідах і злиднях. Маю тверде переконання: політика, яка нехтує людьми, не має права на існування.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК «Буковель»


14.05.2014 1168 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

699
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

987 1
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2544
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1845
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2139
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5735 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

188

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

327

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1270

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1267
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1004
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

833
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14673
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

700
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10489
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6192
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

719
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

768
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2958
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

669
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

736
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

648