Українці - субетнос «русской націі»?

 

Офіційна Росія нині збирається захищати в Україні своїх «сограждан і соотечественніков». Хто відноситься до даної категорії людей?

 

Відповідь на дане питання частково дає монографія С.Д.Баранова і Д.В.Конова «Русская нация. Современный портрет» http://www.parlament-club.ru/articles,9,special,1,498.htm. (Сергій Баранов, - політичний соціолог, кандидат соціологічних наук, Дмитро Конов, - політолог, кандидат політичних наук), що нещодавно вийшла в світ в Росії.

 

Автори цієї книжки, яка рекламується на сайті парламентського клубу Державної Думи Росії, пропонують не використовувати слово «росіянин» в якості національності, (а застосовувати тільки на означення громадянства). Також вони закликають відмовитись від концепції російської нації як такої, що не виправдала себе на практиці та визнати провідну роль «русскіх», як етнічної нації, у стабільності та розвитку Російської Федерації. Вони хочуть відмовитись від «привнесеної практики багатонаціональності» на територіях, де домінує «русская» культура, і офіційно визнати національні інтереси «русской» нації за межами Російської Федерації в місцях компактного проживання «русскіх», в нових сусідніх державах. Очевидно, що вони є прихильниками концепції триєдиного російського народу: великоросів, українців і білорусів (третя глава так і називається «Субэтносы русской нации»).

 

В одному з інтерв’ю на питання «Кого ви вважаєте «русскімі?» http://russdom.ru/node/3857, С.Баранов відповів: «Ми вважаємо русскімі» тих людей, які включені в життя і в соціальні зв'язки нації. Роль ключового індикатора відіграє російська мова як рідна. Важливо також проживання в географічно цілісних російських спільнотах: державах або регіонах, місцевостях. Всі великороси СНД складають 75 % російської нації, або 136-137 млн. чоловік. Другий за значимістю субетнос - українці. Їх як мінімум 20-21 млн. чоловік , або 11 % всієї російської нації. Білорусів 10-11 млн. осіб або 5,5 % «русскіх». Прогноз щодо білорусів оптимістичний - повне приєднання до «русской» нації».

 

Якщо білорусів С. Баранов та Д. Конов включають майже цілком, то з українцями питання складне - беззастережно до «русскіх» вони відносять 15-20% українців, так званих «украінороссов», які вважають рідною російську мову і живуть у південно-східних регіонах України. Однак багатьох російськомовних «центральноукраінцев» автори також пропонують вважати «русскімі». Згідно з їх підрахунками «русскімі» можна вважати близько 40% етнічних українців.

 

У книзі можна прочитати таке твердження: «Якщо людина не є «русскім» за етнічним походженням, але поділяє цінності російської культури, вважає російську мову рідною, то вона може вважатися «русскім».

 

Якщо міркувати за цією логікою, але йти від протилежного, то у такому випадку, людина, етнічний українець (українець за походженням), яка не поділяє цінності української культури, не вважає українську мову рідною, але поділяє цінності російської культури, вважає російську мову рідною, вже не є українцем?

 

Справді, формально людина сама себе може вважати українцем, носити українське прізвище і мати запис у документах про те, що вона українець, але по суті…

 

На нинішній час мільйони етнічних українців назвали російську мову рідною, ще мільйони назвали рідною українську, але у повсякденні користуються російською, ще мільйони говорять суржиком, а їхні діти і внуки вже говорять чи будуть говорити чистою російською. Виходить, якщо в Україні не буде проводитися державна політика деколонізації і дерусифікації, то щоб ці зденаціоналізовані українці назвали себе етнічними росіянами потрібен тільки час…

 

Отже, кожен, хто називається українцем, повинен ним бути, а кожен хто хоче називатися повинен ним стати, пройшовши процес натуралізації. Кожен громадянин України - це передусім українець з усіма обов’язками, що випливають з цього статусу. Якщо це представник національної меншини, то в першу чергу він українець, а в другу чергу азербайджанець, росіянин чи узбек. Українець узбецького походження, українець російського походження і т.д. Те ж саме стосується етнічних українців за кордоном, - канадців українського походження чи росіян українського походження. Хто вони? - Передусім вони канадці, росіяни і т.д.

 

Припустимо, що ми, будуємо громадянське, безнаціональне українське суспільство, створили аморфну політичну українську націю. Але у цьому випадку застосувавши такий підхід по будови нації: 1). не ділимо людей за націями і мовами, - нас не цікавить і ми не беремо до уваги хто якої національності, якого етнічного походження і в кого яка рідна мова; 2). без обговорень приймаємо і виконуємо кілька універсальних постулатів, без яких, як підтверджує історичний досвід побудови і існування провідних європейських держав, не можливо побудувати успішну, міцну державу.

 

Отож, в державі Україна, за аналогією з іншими європейськими країнами (Німеччина, Франція, Італія, Польща і т.д.) не повинно бути громадян, котрі не володіють державною українською (німецькою, французькою, італійською, польською і т.д.) мовою.

 

В Україні (Німеччині, Франції, Італії, Польщі і т.д.) вживається офіційно і домінує у побуті нормативна літературна українська мова (німецька, французька, італійська, польська і т.д.). (Звичайно будуть діалекти, але не може бути штучної мішанини мов – суржика).

 

В Україні (Німеччині, Франції, Італії, Польщі і т.д.) є пріоритетною і домінує українська (німецька, французька, італійська, польська і т.д.) культура.

 

Україна (Німеччина, Франція, Італія, Польща і т.д.) формує і захищає свій український (німецький, французький, італійський, польський і т.д.) національний освітній і інформаційний простір, національний погляд на історичні події та їх головних персонажів…

В Росії нині пропонують скасувати національні республіки, відмовитися від формулювання багатонаціональності і зарахувати до етнічних «русскіх» усіх кого вдалося зрусифікувати, незалежно від раси, національного походження, віросповідання. А ядром «русской» нації повинні стати великороси з субетносами українців і білорусів, які рухаються до повного приєднання до «русской» нації.

 

Чи буде формуватися українська політична нація за європейським зразком, чи може ми побудуємо в Україні Росію №2 і повністю приєднаємося до «велікой русской націі»? Вибір за нами…

 

Стефанко С.


20.03.2014 Сергій СТЕФАНКО 1186 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

254
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

530
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1300
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2235 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1107
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3033

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

868

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1015

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1442

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2050
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26342 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

737
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

935
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2974
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1223
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

920
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1181
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1188
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

391
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4226
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1048
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1620