СТРАТЕГІЯ НЕНАВИСТІ

В принципі, будь-яке почуття можна перетворити на інструмент маніпулювання людьми. Чим воно простіше, тим легше стає основою для технологій контролю й керування. Любов, вдячність, родинна прихильність, тяжіння до краси – все підійде для створення так званої «програмуючої ситуації», коли потрібно відволікти народ від головного та спрямувати його увагу на другорядні речі.

 

В Україні за останнє десятиліття було введено в дію безліч подібних «інструментальних розробок». Їх випробовували на локальних групах і в масштабі цілої країни. Їх використовували для впровадження торгових марок, для розкрутки різноманітних шоу, для створення та руйнування політичних репутацій. На цій дорозі було вимазано грязюкою безліч понять, образів і символів. Скажімо, такі словосполучення як «руки, які нічого не крали», «покращання вже сьогодні», «голосуй за нормальних» тепер вже сприймаються виключно в пародійному контексті.

 

Народ вже не реагує на ті чуттєві й символічні «подразники», які ще донедавна викликали щире захоплення. Спробуйте зараз завести мову про побудову громадянського суспільства. У кращому випадку вам пояснять, що таке суспільство будується спільнотою людей, які не мають генетичного страху перед начальником і не намагаються вкрасти все, що погано лежить. В гіршому – пошлють за відомою адресою. В українському соціумі з року в рік зростають байдужість і нечутливість до будь-яких послань, маніфестацій і закликів.

 

Тому для програмування ситуації щоразу застосовуються подразники сильніші та гостріші. Іронія вже не спрацьовує, в обіцянки вже ніхто не вірить, «ікони» політичних лідерів потемніли, з глибин благих телеобразів виступили і стали зримими потворні морди властолюбних і безпринципних жлобів і жлобих. В арсеналі політичних стратегів залишилося, по суті, лише два наймогутніших інструменти – заздрість і ненависть. Колись на заздрості і ненависті бідної більшості до багатств меншості комуністи збудували цілу світову імперію. В теперішніх українських політиків амбіції значно скромніші. Їм потрібно вибудувати таку систему, яка б дозволила безперешкодно контролювати фінансові потоки та розподіл залишків не розграбованого багатства. І все.

 

Відповідно, ЗМІ вкупі з блогосферою та «фейсбуківщиною» потроху перетворюються на інкубатори ненависті. Тобто не самі перетворюються. Їх перетворюють. В телешоу вже не кричать, а б’ють одне одного і рвуть сорочки. Ведучий шоу з кривуватою посмішкою дивиться на ці бійки і не зупиняє. Інтелектуали натягують на обличчя суворо-агресивні вирази і обіцяють, що виконають заповіт Шевченка та окроплять кров’ю сподівану волю. Прокурорський меч літає над Україною, як сталінський сокіл. З вицвілих газет і пожовтілих антикварних брошур витягують ресурси застарілої ненависті та лакують її заздрістю, показуючи людям, які скуповуються на «секондах» і варять супи з кісток, «Розкішне життя» на «1+1», «Козирне життя» на ICTV та подібні їм «передачі-подразники».

 

Для чого це все? А щоб змантачити ще одну «революцію без наслідків». Після цього наступить «розрядка напруги», кілька покараних хуліганів і чиновників на кілька років сядуть у комфортні камери, а різнокольорові «дресировані радикали» остаточно закріпляться біля малих корит на місцевому рівні. Вся увага перекинеться на «відновлення стабільності і порядку». Тим часом священні русла головних фінансових потоків залишаться у благословенному спокої. Шоумени ж підіб’ють підсумки. У блогах розмістять красиві картинки. І приємне покращання зійде таки на наші ниви.

 

Репортер


Коментарі (4)

qwerty 2011.03.22, 09:33
Ви так і не відповіли: "це шо ж получається, ота ваша сусідка по блогах, Мар"яна Варьців не вар"ятка, а шурупка в складному механізмі генерації ненависти?"
Cіренький 2011.03.22, 11:31
Дуже влучно про "дресированих радикалів". А от байдужість не зростає, вона залишилась від "совка"
Zak 2011.03.24, 12:29
Хороша стаття. Цікава ідея, але сумнівна істина. Теперішні "фільтри корита" не зацікавлені в революції, адже якщо і відбудеться, то їх замінять інші "фільтри". Але ж повсюдно давлять того українця підштовхують його до повстання! Розумію кроки суперників влади-про яких говорите, але ж окрім інформаційного зомбування, відбувається матеріальний тиск на громадян: подорожчання цін буквально на все,а зарплати не підвищуюють. Давлять людей, перетворюють у ще більших рабів, а результат буде очевидний. Але чи принесе він користь? Мабуть тільки візуальну.
Jozef 2011.03.30, 16:18
Якщо припустити,що фіртка то корито,а блоґери коритарі,що його наповнюють за певні кошти від утримувачів корита,то виходит пацани,що ми з вами і є фільтрами того корита.Бо щось одному сподобалось,щось іншому,але стриже капусту той хто тримає корито.Такі во печальні "ітогі".
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

627
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2243
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1992
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2016
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6026 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2295 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

172

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

985

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

987

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1235
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

467
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1922
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3824
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26337
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

419
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10332 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7873
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

424
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

424
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

507
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1436
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

1027