За що дякувати Богові

Головне – не об‘єктивні обставини. А те, як ми до них ставимося. Так учить Церква. Історія Церкви це підтверджує. До несприятливих обставин є два позитивні підходи: християнський, і не дуже, але теж ефективний. Перший – дякувати Господові за те, що маємо. Другий: філософічно та ідеологічно пояснити, чому ми чогось не маємо.

 

Класичний приклад другого підходу – життя в СРСР. Так, побутових зручностей ніяких. Дефіцит усього. Зате ми будуємо соціалізм. Заради ідеалів можна пожертвувати. Проте, антилюдські ідеології в минулому. Майже. А «філософія відмови від благ» поширюється. Найвідоміший приклад сьогодення  – дауншифтінг. Я довгий час вважала, що сенс дауншифтінгу полягає у втечі від цивілізації. Виявляється, ні. Головна фішка – у тому, щоб не працювати. Не ходити на роботу. При цьому можна поїхати жити в село (дауншифтінг із зеленим ухилом). Але можна й залишатися в місті. Головне – не працювати. Об‘єктивність: безробітна людина. Для переважної більшості безробіття – величезне зло. Навіть якщо зарплатню не платять місяцями. Чи роками. Хоча насправді це робота – зло. А дауншифтінг – єдиний прийнятний спосіб існування. І «я - дауншифтер»  звучить гордо саме тому, що за цим стоїть філософія. А не просто безробіття.

 

Процвітають також різноманітні «зелені» проекти. Об‘єктивність: сім‘я переїздить із міста до села. Сортир на вулиці, вода – у криниці, у магазині – лише горілка, лікар – за сорок кілометрів, світло вимикається після кожного дощу і не вмикається потім тижнями, єдиний зв‘язок зі світом – радіо. Але ж переїжджі пояснюють усе зовсім з іншої точки зору. Краща екологія, натуральна їжа, менші витрати на оплату життя, люди доброзичливі. Лайно на черевиках – то таке. Головне – радість від того, що живеш так, як вважаєш за потрібне.

 

А нещодавно дізналася про таких собі фріганів. Людей, що харчуються зі смітників. Це гірше за дауншифтінг і зелене життя разом узяті. Подумати тільки – харчуватися зі смітника! Але фрігани загалом – не злидарі. У переважної більшості з них є нормальна робота, будинки, машини. Просто їжу збирають на смітниках. Філософія, наскільки розумію, така: у США (рух зародився і шириться там) надлишок їжі. А в Африці люди голодують! Не уявляю, як збирання їжі по смітниках Америки допомагає голодним Африки. Як на мене, фріганам просто подобається така движуха. Свого роду заперечення інуючого ладу. Гра проти правил. Об‘єктивність: люди їдять зі смітників. Капець повний. А насправді, вони з цього тащаться.

 

Правда, такий підхід має нюанс. Філософією може займатись лише той, хто свідомо відмовляється від благ. Людина, змушена харчуватися на смітниках, навряд чи буде в захваті від цього. Людина, змушена продати квартиру та перебратися до села, скоріш за все, зіп’ється. Якось воно так виходить, якщо нестандартні умови життя не обрані добровільно. В принципі, логічно. Одна справа, якщо людина роздає свій маєток і йде до монастиря. Інша – якщо їй нема де жити, і вона прибивається до монастиря, там потім і лишається. Це різні подвиги. Але для тих, хто опинився у певних обставинах не з власної волі, є інший позитивний підхід. Під кодовою назвою «Слава Богу за все!»

 

Про нього вже безліч усього написано з часів Іова. Мене ж вразила одна деталь, підглянута в американському реалті-шоу «Обмін дружинами».  Багата дама, опинившись у надзвичайно бідній родині, була вражена тим, як діти з батьком моляться перед сном. «Вони дякують Богові, - шепотіла вона на камері, - але не уявляю, за що тут дякувати». Так, родина живе у старому дерев‘яному будиночку без електрики на околиці якогось села. Так, вони одягаються на секонді. Так, заробляють тим, що співають пісні кантрі увечері. Скільки слухачі дадуть – на те й живуть. Їхній щорічний дохід менший від суми, яку вищезгадана дама витрачає щотижня на косметику та шмотки. Їм нема за що дякувати Богові? Але ж дама має усе, а Богові не дякує! Принаймні, коли показували її сім’ю, нічого подібного не згадувалося.

Усе залежить від людини. Від її пристрастей і вміння чи невміння їх приборкувати. Об‘єктивні обставини – ні до чого.

 

Надія Моклюк,

Братство


17.03.2011 2020 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1259
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2553
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2127
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2183
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6581 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2468 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

359

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1170

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1299

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1425
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

295
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

147
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

598
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

58
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26528
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

564
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10478 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

51
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

63
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

419
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

567
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

634