Аналітична група «Фіртка-Магус»: Реальність небезпеки розколу України

 

 

 

Можна було б і не звертати уваги на крики Інни Богословської про здійснення сценарію «розколу України», звично рахуючи меседжі вже колишньої регіонали за політичну істерику. Проте, певні факти та тенденції вказують на існування такого кризового сценарію (або ж кількох сценаріїв), у яких війна українських політичних еліт перетвориться на протистояння регіонів.

 

Провокаційне загострення ситуації ніч з 29 на 30 листопада не вписується у рамки звичайної політичної логіки. Чи є логіка в жорстокому розгоні залишків Євромайдану після того, коли всі опозиційні лідери давали зрозуміти – Майдан закриваємо, переходимо до роботи у Верховній Раді та …підготовки до майбутніх майданів…

 

Проте, якщо дивитись на цю подію з точки зору перетворення Києва на «розгінний реактор» громадянської війни з територіально-позиціональним підтекстом, то логіка все ж таки простежується. В програмі «Свобода слова» на ICTV ввечері 2 грудня 39% аудиторії погодилось з тим, що революційні події після розгону Євромайдану можуть привести до розколу України принаймні на дві частини. Відсоток чималий, враховуючи, що перед голосуванням політики в студії на всі голоси переконували глядачів у тому, що ніколи не допустять такого сценарію.

 

Можна окреслити основні причини наявного занепокоєння:

 

1) В світі існують сили, зацікавлені в тому, щоби на території теперішньої України виникло щось на кшталт однієї або й кількох Придністровських Молдавських республік;

2) Аморальність, егоїстична мотивованість, низька компетентність та тотальна корумпованість переважаючої більшості українських політиків та чиновників не дає змоги надіятись, що вони зможуть гарантувати цілісність і соборність держави;

3) Революційна ситуація, немов вир, втягує до політичного протистояння широкі маси соціальних маргіналів, готових мобілізуватись під радикальними гаслами;

4) Світоглядно-цивілізаційна тріщина поміж Сходом і Заходом нашої держави ширшає;

5) Країна поступово занурюється в адміністративний та фінансовий хаос, у якому «неможливе та умоглядне» об’єктивно стає досяжним;

6) Відбувається територіальне подрібнення та кланове позиціонування українських політичних еліт. Вони стають все більш провінційними та все більш заангажованими на свої вузькорегіональні інтереси;

7) Такий атрибут державної консолідації, як армія, практично деградував і навряд чи, у випадку чого, зможе виконати ті свої функції, котрі передбачені Конституцією;

8) Відбувається регіоналізація великого українського бізнесу. Аграрний сектори та сектор нерухомості консолідується на Заході і в Центрі, а промисловий та енергетичний – на Сході.

 

Відповідно, сторонні спостерігачі поспішають накреслити картинки майбутнього, нарочита апокаліптичність котрих могла б викликати посмішку, проте сміятись чомусь не хочеться.

Ось цитата з прогнозів російського, скажімо так, спостерігача (щоби незаслужено не давати блогерові з розвинутою фантазією звання аналітика) Валерія Пантєлєєва: «Так или иначе, власть Януковича сломают и установят правительство под руководством Арсения Яценюка. О том, что будет именно он, уже недвусмысленно дают понять западные СМИ. И судьба самого Януковича представляется в тонах довольно мрачных.

А вот его ближайшему окружению не останется ничего другого как попытаться организовать противостояние в своем базовом регионе – на юго-востоке. Все равно их счета в западных банках будут к тому времени уже давно заблокированы (вероятно, это случится уже на днях). Новое правительство в Киеве под руководством Арсения Яценюка, конечно, попытается вытеснить их оттуда с помощью имеющихся в распоряжении воинских подразделений, прежде всего, 80 отдельного аэромобильного полка (Львов) и 95-й отдельной аэромобильной бригады (Житомир). На юго-востоке же попытаются собрать свою армию на базе Южного оперативного командования, костяк которого, вероятно, составит 6-й гвардейский армейский корпус.

 На сторону западных сил за американские деньги хлынут толпы наемников, совсем недавно оставшихся без работы из-за одного упертого офтальмолога. Россия, возможно, тоже будет оказывать скрытую военную помощь юго-востоку, в основном, техникой и инструкторами». 

 

Поки що жодний калібровий український політик не виступив із прямими закликами до сепарації певної української території. Але мусимо пам’ятати сумної пам'яті «ПіСУАР», який намагались проголосити рівно 9 років тому у Сєверодонецьку і не проголосили лише завдяки твердій позиції тодішнього Президента Леоніда Кучми. Багато з тих політиків, які сиділи у тому біло-голубому залі, де творився ПіСУАР, і слухали виступ Євгена Кушнарьова, тепер успішно перебувають на посадах нардепів, голів облдержадміністрацій і міських голів.

 

Ми можемо лише здогадуватись, на що здатна загнана в глухий кут і поставлена перед фактом втрати владних і бізнесових преференцій консолідована провінційна еліта.

 

Відомо, що втрата, або ж загроза втрати широкої легітимності часто-густо провокує політиків на пошуки її вужчих варіантів. Тим більше, що можна конвертувати сумнівну легітимність вищого рівня у безсумнівну нижчого. Легітимний лідер (або ж легітимна правляча політична сила) великої країни, у випадку безповоротного руйнування її державної цілісності, без значних перешкод здобуває владу над частиною або ж фрагментом країни. За новітніх часів маємо відповідні приклади в Югославії, Судані та Сомалі.

 

Фронтальний «відступ» донецької правлячої еліти на Схід на сьогодні уявляється лише як втрата провідних адміністративних та фінансово-економічних позицій. Є сумніви, що для формалізації цивілізаційного розколу як державного, в цієї еліти достатньо волі, цинізму та бажання піти під зовнішнє керування. Якщо ці сумніви виявляться безпідставними, картина вимальовується невтішна.

 

В принципі, для того, щоби у майбутньому довгий час контролювати ситуацію на території, яку тепер займає держава Україна, достатньо «відрізати» від її суверенного простору шматок розміром як одна-дві області та створити на їхній території формально незалежне (або ж умовно автономне) державне утворення. Особлива увага зовнішніх акторів у цьому аспекті спрямована на крайній схід держави та на Кримську АР.

 

Було б однобічним не назвати також ті причини, які додають нам оптимізму і дозволяють сподіватись, що розколу все ж таки не відбудеться:

 

1) Об’єктивне існування тої господарської та адміністративної цілісності, що визначає державність України, єдиної фінансової системи, єдиної валюти та єдиного соціального, правового, освітнього, культурного та комунально-договірного поля;

2) Визначеність легітимних державних кордонів України у системі міжнародних договорів, що гарантують суверенітет та цілісність нашої держави;

3) Історичне прагнення до соборності української держави, закріплене в гуманітарній традиції, культурі, мистецтві та народній міфології;

4) Центробіжні економічні, соціальні та господарські тенденції, пов’язані з несуперечливим столичним статусом Києву;

5) Наявність силових структур, спрямованих на передбачену законом профілактику та придушення сепаратизму;

6) Демографічне домінування титульної нації на всій території України, окрім Криму;

7) Інерція мислення широких верств народу.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


03.12.2013 846 6
Коментарі (6)

Тупе Муму 2013.12.03, 16:25
Розкол міг би відбутись, якби триголове Ющенко-2 змогло розхитати владну баржу. Але ж всі бачать отих вожденків та чують їхнє смішне белькотіння. Правильно робили студенти, що непускади триголовчиків на площу. Тепер все потоне в г.
НИК 2013.12.03, 21:28
СЕ ВАША СИЛЬНА РОЗРОБКА. АЛЕ Ё І НЕДОРОБКИ (НАВМИСНІ?) 1. МЕНЕ ШЕ ТРИВОЖИТ НЕЗВИЧНА АКТИВНІСТЬ УМОВНО ПРОПОЛЬСКИХ СИЛ (КАНАЛ-24, Садовий і наш анчоус, Возьняк і др. Митуси). Вони ще недавно оспівували відкол Галичини від ДаунБасу. А се і ё сей план - Даунів РФ, ЗУЗ-під ляхів, решта - як вийде. 2. НЕ ВИДІТ ВПРИТУЛ РОЛІ КИТАЮ ДЛЯ СПАСУ УКР. Тому так Яц гавкає, аби Яник не їхав у Китай, а говорив з імпотентнов опозицієв. І ЄС бурчит, що їго не буде на нараді МЗС. ЗМІ Москви тупо мовчєт - значит і їм се не подобаєсі. Цілком випадково у Пекіні буде і Байден. Там наші долє. бо лиш Китаю зараз треба єдину і стабільну Україну між Москвов і ЄС. Тому може відти Янук вернесі не проросійским, а проукр.. 3. Бог не видаст і свиня Майдан не ззіст
slava 2013.12.03, 22:23
А чому "аналітична" фіртка не дає оцінки діям Корчинського, якого жваво залучає як дописувача, встидно стало за нього (за себе), чи кишка тонка?Мені видається ця тема актуальною для вас і для читачів поготів.
Трезор 2013.12.04, 15:20
Корчинський класний провокатор (це мінус, бо він провокує в проектах влади) і суперовий літератор-есеїст, інтелектуал, аналітик (це плюс). За друге ним можна лише захоплюватися.... Корчинського давайте і далі, хоча про перше всі вже знають і будуть враховувати! Фіртка молодці.
Станіславів 2013.12.04, 16:39
Фіртка-Магус-Колгосп-Дойрка НАПИСАЛА Щось мудре. Клас !!!
фахівець 2013.12.06, 14:26
Нічого нового не дізнався, непрофесійна аналітика. Тема розколу- далеко не нове слово щодо майбутнього України. Наразі це питання знову набуває своєї актуальності але його реалізація, з огляду на безліч складних обставин, виглядає на сьогодні малоймовірним.
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1932
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1372
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1688
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5291 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3796
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

8018 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

577

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

803

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1293

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

857
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

490
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14210
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

850
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

340
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4674 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1462
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

9268 4
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

564
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

168
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

375
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

477 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

599