Ексклюзив "Фіртки": Юрій Луценко в Івано-Франківську про новий майдан, кандидатів у президенти і своє місце в українській політиці

 

/data/blog/40691/e69d6a5c4a18bae27f526e34737eb045.jpg

 

Минулої п'ятниці на чергове засідання івано-франківського дискусійного Клубу 17 «PRO-позиція» завітав відомий український політик Юрій Луценко.

 

Він поділився із учасниками дискусії своїм баченням майбутнього української політики, її європейського курсу, а також розповів яким має бути новий президент і як не повторити помилок Майдану 2004 року.

 

Деталі у інтерв'ю.

 

Пане Юрію, Ви тривалий час пробули у в’язниці. У Вас було достатньо часу, щоб переосмислити свою громадську та політичну діяльність і українського політикуму взагалі. Що нового Ви з’ясували для себе?

У тюрмі була можливість подивитися на українську політику без метушні. Не беручи участі в інтригах, викликах, діях. Можна подивитися на те, що відбувається і чому це відбувається. Я провів із собою велику внутрішню дискусію. Я розумію, що несу свою частину вини за те, що ми всі з вами зараз збираємося і говоримо, чому не вдалося і чому зараз така ситуація в Україні. Зараз варто зрозуміти поразки Помаранчевої революції, перед тим, як починати знову. Як на мене, то головна причина – ми голосували тоді серцем за людину, замість того, щоб голосувати розумом за програму. І перед виборами знову повторюється та сама ситуація, коли нам пропонують фігур людей, гасла, але зовсім не пропонується альтернативна програма сучасному бандитському устрою держави. Перед тим як почати творити нову спробу демократичної держави, ми маємо зрозуміти, що політика твориться не персоналіями, а планами, великими візіями того, що ми робимо.

 

Перебуваючи в тюрмі я зрозумів, що насправді Україна – це великий радянський барак, перефарбований у жовто-блакитні кольори. Будь-який ремонт і намагання очолити правильними людьми цей барак – нічого не дає. Ми мусимо почати говорити про стратегію. Ми мусимо говорити про нову систему, бо тоталітарна система не піддається демократичному ремонту.

 

Нам треба говорити про новий фундамент нової України. Саме звідси і з’явилася назва «Третя республіка» - не як назва нової партії, а як пароль для людей, які розуміють необхідність радикальної перебудови України.

 

Ми маємо почати говорити про нову Україну, а не про нового українського Президента... Ми не змінимо отой барак, допоки не закладемо відповідних законів.

 

Ви людини великої політики. Чи варто очікувати у 2015 році Юрія Луценка як кандидата у Президенти України?

Я не маю права творити сьогодні нову партію. На це є багато причини і ключова – ми маємо сьогодні ту опозицію, яку маємо, і при всіх її мінусах іншої до 2015 року не буде. І ми маємо кандидатів у Президенти від опозиції – яких маємо, інших не буде. І нам треба зробити лише так, щоб вони зробили те, що вимагає суспільство і перспектива країни.

 

Якщо хтось розраховував, що Луценко стане четвертим чи п’ятим кандидатом у Президенти – я точно ним не буду. І не тільки тому, що мені це заборонив Печерський суд, а тому, що я особисто вважаю, що сьогодні не час грати в політичні та особисті амбіції.

 

Ви згадували про «Третю республіку»? Що це за такий проект?

«Третя Українська республіка» – це не нова партія, це навіть не громадська організація, а радше збір небайдужих, не поламаних людей, які все ще хочуть змінити країну і які мають, на мою думку, три завдання.

 

Перше завдання – інтелектуальне – розробити план нової країни. Як інженер скажу, перед тим, як щось робити має бути технічне завдання. Перед тим, як приступити до виборів, давайте скажемо політикам, кандидатам – яке у вас технічне завдання, яку ви хочете бачити країну? Ми на круглих столах по всій Україні про це проговорили і сьогодні чекаємо від експертної групи цей план до кінця жовтня. Потім він стане відкритим для всієї країни і всі зможуть долучитися і зробити його кращим. Це буде відкритий для обговорення процес.

 

Друге завдання – організація активізації громадянського суспільства. Арифметика в бюлетенях 2015 року не спрацює, якщо не буде такої ж самої переможної арифметики на вулицях. Нинішня влада не збирається демократичним шляхом з неї піти. Відтак ми маємо готуватися не тільки до переможного результату опозиції на виборах, але й до захисту цього результату. Це не буде форма 2004 року Майдану. Я знаю, яким буде наступний Майдан, але поки що не скажу. Будемо готуватися. Знаю тільки одне – нам потрібна мережа людей, які готові захищати свої права на вулиці, а не в Інтернеті. Фактично ми хочемо повторити результат Народного руху України кінця 1980-х., коли маса людей, не пов’язаних політикою, громадськими організаціями зрозуміла, що так жити далі не можна, уявили собі міф про нову Україну і пішли на злам системи. Ми маємо мати глибокий план і групу людей, які повинні розуміти, що майдан має бути не тільки у Києві, але й на кожній дільниці. Отож, це мають бути з’єднані між собою мережі довіри, з’єднані фізичними і віртуальними зв’язками. І кожен член мережі має точно знати, що йому робити в цей день і наступний.

 

Третій блок роботи – найважчий, найнеприємніший, але і найважливіший. Необхідно зараз працювати із кандидатами від опозиції у президенти, яких є троє на волі і одна в тюрмі, щоб був один кандидат.

 

Я знаю, що це тема контраверсійна. Дехто говорить, що не потрібно єдиного кандидата у першому турі, а достатньо чесної конкуренції з тим, щоб об’єднатися у другому турі. Я ж глибоко переконаний. Що він має бути, бо перемогти монолітну і ще більш потужну, ніж у 2004 році, силу нам не вдасться. Я не маю монополії на істину і можу помилятися. Але я собі ніколи не прощу, якщо не буду говорити. Вважаю, що нам треба максимально зменшити, якщо не звести до єдиного, кандидатів у президенти. І крім цього – нам треба не просто єдиного кандидата, а кандидата, у якого є доступна, зрозуміла людям програма і команда. Щоб знову не було як із Ющенком.

 

Я все це продумував у камері і коли вернуся додому, то переглянув відео з Майдану 2004 року. Ющенко тоді нам нічого не обіцяв. Насправді, у нього не було ні програми, ні команди. Я в цьому пересвідчився вже у 2005 році. І щоб цього не повторилося, ми мусимо вимагати це на старті і питати в політиків не те, за яку мову, патріархат чи сторінку історії вони виступають, але питати – покажіть нам план першого року президенства, покажіть команду виконавців цього плану… У нас розумні кандидати, але вони звикли, що суспільство питає у них примітивні речі. Ми самі їм даємо можливість говорити на такій мові. Потрібно питати системні речі.

 

І хтось із потенційних кандидатів уже має таку програму, на вашу думку?

Я зустрічаюся із Віталієм Кличком, Арсенієм Яценюком, Олегом Тягнибоком, переписуюся із Юлею Тимошенко. Мені вони всі симпатичні. І перемога кожного із них буде моєю особистою перемогою. Вони мене всі агітують, щоб я став їхнім VIP-агітатором. Алея  їх питаю у кожного із них – скажи хто твій прем'єр, хто твій міністр закордонних справ, міністр освіти, хто твій ген прокурор? І тоді я розумітиму, що ти будеш робити, які будуть твої перші кроки. І скажу чесно, на сьогодні ніхто із них не відповідає на це запитання. От тільки Яценюк знає, хто у  нього прем’єр – Юля Володимирівна. Ну і Тимошенко також знає, хто у неї прем’єр – Арсеній Петрович. Нам єдиний кандидат потрібен для того, щоб ми на старті Мали хоча б 30% .У Януковича є 20% і вони на жаль не падають. І не впадуть, бо це 20% людей, які, на жаль, ненавидять Україну як незалежну державу. І намалюють вони щонайменше ще 10%. І того у Януковича 30% також. А тепер запитання – хто із усіх кандидатів із позиції може набрати цих 30%? А тепер уявімо, якщо у першому колі буде три результати по 12%-16%. Це переможний результат? Це абсурд, з моєї точки зору… Я не розумію, чому сьогодні для всіх трьох світ клином зійшовся на цій посаді. Я їм кажу  - сядьте і домовтеся.

 

Несподівано для багатьох Віктор Янукович розвернув Україну на шлях реальної інтеграції із Європою та вступив в гострий конфлікт з Кремлем. Яким, на Вашу думку, буде результат України на листопадовому самміті ЄС у Вільнюсі?

Зараз багато хто говорить, що у нас йде війна із Кремлем і нам треба встояти до Вільнюса. І це дуже правильно. Єдине, що я б хотів сказати – війна з Кремлем, Путіним, Медведчуком – нам не так страшна. Вона не є небезпечною. Звичайно, що Путін робив і буде робити все, щоб результат самміту у Вільнюсі був негативним для України. Зараз змінилися сигнали із Британії, яка говорить що Україна у ЗВТ має вступити колись потім, а не після підписання угоди про Асоціацію. І це зовсім новий сигнал. Є й інші тенденції, які показують дії «російської машини». Звичайно, є яскрава п’ята колона в Україні. Але все це не страшно. На даний момент ми маємо позитив у Вільнюсі і до того моменту Янукович наш попутчик. Як тільки висохнуть чорнила і підпис буде правильним, ми маємо оголосити його ворогом №1 і в 2015 змусити його піти. Бо якщо Янукович залишиться президентом, то весь європейський вибір стане просто фіговим листком. Думаю, що зараз Європа витягує нас до себе за Юлину косу. У 2015 році ми маємо поставити Президента, який почне євроремонт у країні. У протилежному випадку програємо 2017 рік.

 

Ви називаєте ряд дат, які, як прогнозують експерти, є ключовими для України у найближчий час. Яка ж ваша стратегія для країни?

Нам потрібен колосальний успіх реформ, щоб підтвердити європейський вибір країни. А тому 2013 рік – Вільнюс, 2015 рік – новий Президент. 2017 рік – демократична більшість, яка втримає європейський вибір. От цим я б пропонував займатися. 

 

 

Якщо Ви не висуватиметеся на пост глави держави, то тоді за кого ви б проголосували, якщо б вибори були вже завтра?

За того, хто сьогодні покаже мені план першого року президентства із конкретними його виконавцями. Якщо ніхто з них не покаже, то закличу йти голосувати, але не закличу за кого.

 

Якщо все ж таки не буде погоджено єдиного кандидата. У чий штаб ви б пішли працювати?

За того, який запропонує план розвитку країни. Поки що немає жодного такого комплексного плану, який відповідає на базові питання. І у мене немає кандидата на цей момент. У мене сьогодні є місія змусити кандидатів домовитися між собою і дати суспільству відповідь на наявність плану і команди. Бо без цього ми знову вступаємо у 2004 рік із усіма наслідками. У нас тоді не було ні команди, ні плану, ні розуміння, що ми робимо. Так не можна повторятися. Ми ж розуміємо, у який депресняк це завело суспільство. Якщо ж до кінця цього року кандидати не зможуть домовитися між собою, а у мене таке відчуття є, хоча, на Різдво чудо буває, то потрібно, щоб це рішення прийняло суспільство. 

 

Яку ж тоді ви собі відводите роль у сучасній українській політиці?

Я відчуваю колосальну відповідальність за ту ступінь підтримки, яку мені надало суспільство під час мого перебування у в’язниці. Чесно, для мене – це фактично остання спроба у політиці. На цей момент після усіх моїх поразок, помилок, я розумію, що це мій останній крок у політиці і я хочу, щоб він був переможним. Я хочу, щоб у країні був не просто президент, а щоб він почав будувати нову Україну.

 

Я маю півтора року. Я хочу і говорю із громадянами по всій країні – тисніть кандидатів від опозиції, щоб вони максимально зменшили кількість кандидатів, щоб вони дали план і виконавців першого року своєї діяльності. І це буде відповідь на уроки майдану 2004 року. Інакше, хто ж ми такі, якщо не вміємо вчитися...

 

 

Читайте також:

Юрій Луценко в Івано-Франківську: У президенти йти не хочу (фото)

Юрій Луценко знає яким буде новий майдан і стверджує, що у день виборів опозиціонерів збираються залишити без інтернету і мобільного зв'язку


16.09.2013 998 6
Коментарі (6)

Я 2013.09.16, 11:24
Зараз навалиться купка критиканів без жодного слова пропозиції, як має бути зроблено краще. Тому усім притомним людям раджу абстрагуватись від особи Ю. Луценка і вдуматись у саму суть того, що говориться. Іншого варіанту врятуватись від долі бананової країни НЕМАЄ!
123 2013.09.16, 12:12
А в чому ексклюзивність? Це його промова, виголошена для всіх присутніх, в тому числі і журналістів))) А взагалі - дядько цілком адекватний, говорить правильні корисні речі.
321 2013.09.16, 16:52
Виходить що лише після "буцигарні" у нас може бути гарний політик і керманич чи навіть Президент. От дивіться, усі думали що в Європу нас заведе Віктор Андрійович все ж таки такий рівень довіри мав і підтримку у світі, не кажучи вже про діаспору, а реально прийдемо в Єавропу з Віктором Федоровичем, от так.
Я 2013.09.16, 23:28
Не обманюйтесь, з Януковощем якраз реально в Європу не прийдемо. Цей довготривалий процес підготовки почався ще при Ющенко, а на сьогодні підходить час чергового етапу - підписання. А ще треба, щоб усі країни ратифікували угоду, а цього не буде, бо Янек не вионає усіх умов. Йому потрібно лише захистити свої володіння зараз від росіян. А якщо будувати Європу в Україні, то таким узурпаторам тут місця немає. Виконувати угоду Янек точно не буде! Це Європа можливо підпише зараз угоду на численні просьби опозиції, щоб не переривати процес європеїзації України та не віддати нас під Москву.
Я 2013.09.19, 15:27
Переваги в ЄС, просто, в картинках: http://europe.3republic.org.ua/why
Текля 2013.09.22, 16:06
Щоб підтвердити європейський вибір нам треба легалізувати проституцію, наркотики, одностатеві шлюби, узаконити інші види шлюбів, з худобою, з мертвим, мами з сином, батька з донькою, і тоді сміло можемо марширувати в Європу
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2009
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1447
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1772
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5367 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3887
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

8099 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

655

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

870

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1374

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

913
14.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

640
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

538
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14288
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5682
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

409
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4843 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1485
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

625
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

251
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

438
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

537 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

648