Оновлення залізничного вокзалу в Татарові «Укрзалізниця» обіцяє в 2014-му

 

/data/blog/39609/3a6da2d1f6d083f597bfcf1df022c27b.jpg

 

Вокзал у Татарові на Яремчанщині нині на межі повного занепаду. Будівля, зведена ще за часів Австро-Угорщини, переживає свої найгірші часи.

 

Місцеві жителі та яремчанська мерія роками намагалися домовитися із залізничниками про ремонт споруди. У відчаї люди звернулися за сприянням до народного депутата України Юрія Дерев’янка.

 

Результатом його численних звернень стало те, що «Укрзалізниця» таки пообіцяла виділити кошти на ремонт цієї пам’ятки архітектури, пише Галичина.

 

Ситуація з вокзальним приміщенням у селі Татарові нагадує замкнене коло. «Укрзалізниця», на балансі якої перебуває споруда, роками не звертає на неї уваги, мотивуючи це своїм скрутним фінансовим становищем. Підприємці з Татарова зголосилися власними силами відновити приміщення вокзалу, однак для цього потрібно передати його у власність громади.

 

«Ми готові вкласти власні гроші у ремонт вокзалу, — наголошує підприємець Юрій Дмитрук з Татарова. —  Місцеві жителі хочуть відновити його таким, як у найкращі часи, щоб вокзал знову став візитівкою нашого села. Адже у нас бувають туристи з усієї України та іноземці. і перше, що вони бачать, виходячи із поїзда, — це розвалюху, на яку перетворили татарівський вокзал».

 

Це підтверджує і сільський голова Татарова іван Микитюк. Але залізничники на таку пропозицію не пристали.

 

Підтримати ініціативу зголосилася Яремчанська міська рада, на території якої розташований Татарів. Мерія направила звернення до «Укрзалізниці» з проханням відремонтувати споруду вокзалу або ж передати її у власність громади. У зверненні до залізничників депутати Яремчанської міськради написали: «У попередні роки «Укрзалізниця» багато робила для покращення інфраструктури міста Яремча... За вагомий внесок у соціально-економічний розвиток Яремчанщини начальнику Львівської залізниці Піху Б. П. присвоїли звання «почесного громадянина міста Яремча». Однак така тісна співпраця ніяк не вплинула на ситуацію зі станцією у Татарові».
Місцеві жителі не опускали рук і звернулися за сприянням до представника від Яремчанщини у парламенті Юрія Дерев’янка. Він почав один за другим направляти запити та звернення до обласної влади та залізничників. Зреагували і ті, й другі.

 

Спершу з’ясувалось, що залізничний вокзал у Татарові таки занесено до списку пам’яток історії та культури івано-Франківської області під охоронним №469. А це означає, що відповідно до ст. 39 Закону України «Про охорону культурної спадщини» «власник пам’ятки або уповноважений ним орган, особа, яка набула прав володіння, користування чи управління нею, забезпечує збереження, утримання в належному стані, консервацію, реставрацію... та ремонт за власні кошти». Про це йдеться у листі-відповіді облдержадміністрації за підписом Михайла Вишиванюка від 30 травня цього року на звернення Юрія Дерев’янка. А ще у листі вказано, що питання щодо ситуації довкола вокзалу в Татарові перебуває на постійному контролі залізничників. Вони навіть підрахували: щоб відремонтувати станцію, потрібно не менше 3 млн. грн. Ці гроші обіцяють виділити наступного фінансового року.

 

«Щоб зрушити проблему з місця, потрібно щонайменше постійно нагадувати про неї тим людям та структурам, які здатні вплинути на її вирішення. Депутатові Верховної Ради не під силу відремонтувати вокзал, проте він може «проштовхувати» питання, звертаючись до місцевої влади та залізничників. Як результат, «Укрзалізниця» таки відповіла. У цьому велика заслуга місцевої громади, яка наполегливо стукала у всі двері», — підкреслив Ю. Дерев’янко.

 

Історія вокзалу в Татарові розпочалася далекого 1894 року, коли було зведено саму споруду. Його багато хто вважає одним із найкращих залізничних архітектурних проектів кінця ХIX — початку ХХ століть навіть у всій Україні. «Вокзал був дуже красивий. Територія довкола — доглянута, чиста, її прикрашали різнокольорові клумби, — таким його у першій половині ХХ ст. пригадує старожил із Татарова Дмитро Кіндрачук. — Малим хлопцем часто сюди прибігав дивитися на поїзди. Ще 20 років тому вокзал працював на повну потужність. Нині залишилися лише спогади».

 

До 90-х років у Татарові функціонували три колії. У приміщенні вокзалу на першому поверсі були диспетчерська, каса, дві зали очікувань. А поверхом вище проживали сім’ї залізничників. У 90-х роках, коли «Укрзалізниця» проводила масштабні реконструкції вокзалів у Делятині, Ворохті, Яремчі, залізничній станції у Татарові не пощастило потрапити до цього переліку. Дещо пізніше через фінансову кризу станцію закрили, скоротили працівників, демонтували дві колії. А людей відселили до Делятина. З окраси й візитівки села Татарова вокзал перетворився на його сором.

 

Отож усе нині залежить від того, чи «Укрзалізниця» дотримає своєї обіцянки і виділить у 2014 році кошти на ремонт історичної пам’ятки в Татарові.


20.08.2013 1483 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1142
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1053
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1063 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3139 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

164
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7392
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119