Рік після Євро-2012: доходи і витрати

 

/data/blog/37728/4c036d2d6fda29827e2b4249ca8d1b5c.jpg

 

Оцінка фінансової вигоди і втрат минулого футбольного чемпіонату Європи

Рік тому президент Віктор Янукович оцінював підготовку до Євро-2012 в 35 млрд гривень (близько 4,4 млрд доларів). Однак навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 - аеропорти і стадіони - приносять небагато користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

За словами екс-віце-прем'єра і екс-міністра з питань інфраструктури, а нині депутата Бориса Колеснікова, загальні витрати України на проведення чемпіонату з футболу Євро2012 становили близько 40 млрд гривень, або 5 млрд доларів.

Згідно з Державною цільовою програмою фінансування підготовки для проведення чемпіонату, з державного бюджету мало бути виділено 56500000000 гривень, а також ще 3,7 млрд гривень з місцевих бюджетів.

Однак навіть якщо прийняти за основу цифри, озвучені президентом, то за три тижні футбольного «свята» кожен українець, включаючи пенсіонерів і дітей, заплатив близько 76 доларів з власної кишені. Втім, за словами президента, хоча кошти, витрачені на Євро-2012 і не могли окупитися за час чемпіонату, проте вони «будуть служити не одному поколінню і підуть людям на користь», а також допоможуть поліпшити імідж України у світі.

Туризм, бізнес, дороги і Hyundai

Популяризація України, як туристичного напрямку, про яку багато говорили напередодні проведення футбольного чемпіонату, схоже, не надто спрацювала. За даними Державної прикордонної служби, у рік проведення футбольного чемпіонату Україну відвідали 24,6 млн. іноземних туристів. Однак це лише на 2,8% більше, ніж кількість іноземних туристів, що відвідали в Україну роком раніше.

Євро-2012 теж не стало поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу, особливо пов'язаного з ресторанним і готельним справою, а українські готелі в цілому залишаються дорожчими, ніж у більшості європейських міст.

Єдиною галуззю української економіки, яка демонструвала високі темпи зростання при підготовці до Євро2012, було будівництво. У першій половині 2012 року воно стало одним з двигунів української економіки. Втім, вже до кінця року обсяги робіт у будівництві різко скоротилися, і в другій половині року Україна увійшла в рецесію.

Стан і якість українських доріг, включаючи ті, які були реконструйовані до Євро2012, і на які було витрачено близько 15 млрд гривень бюджетних коштів, викликало обурення водіїв по всій Україні після тривалої і сніжної зими.

Окремою темою стала історія багатостраждальних швидкісних поїздів Hyundai, також запущених напередодні футбольного чемпіонату.

Як виглядає, навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 в кожному з міст, де проходили матчі футбольного чемпіонату, - аеропорти і стадіони - принесли мало користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

Київ

Побудований до Євро2012 новий термінал D міжнародного аеропорту в Борисполі - головні повітряні ворота України - за рік, за визначенням уряду, опинився в «кризовому стані».

· Вартість будівництва та реконструкції - 6,7 млрд гривень (з них 4,8 млрд гривень на термінал D)

· Планова пропускна здатність - 25 млн пасажирів на рік (термінал D - 15 млн пасажирів)

· Фактична пасажиропотік - 8270000 чоловік за 2012 рік (третина від планової потужності)

Рахункова палата звинуватила адміністрацію аеропорту у нецільовому використанні 3,7 млрд гривень, виділених з бюджету в рамках підготовки до Євро2012. За оцінкою експертів Рахункової палати, зараз аеропорт зіткнувся з ризиком неповернення 4,3 млрд гривень кредитних коштів, покриття яких має взяти на себе держава.

Перший квартал 2013 року аеропорт завершив зі збитком у 60,6 млн гривень, хоча перший квартал 2012 року був для нього прибутковим. Адміністрація аеропорту пояснює це тимчасовими труднощами, пов'язаними з виходом з ринку декількох авіакомпаній, серед яких - і Аеросвіт, яка обслуговувалися в терміналі D.

Вартість реконструкції Національного стадіону «Олімпійський», де проходив фінал Євро2012, весь час зростала, і врешті досягла 4,7 млрд гривень. Прибуток стадіону в 2012 році - 1,5 млн гривень.Зараз тут, окрім футбольних матчів, проходять концерти, вечірки, конференції.

Львів

Львівський міжнародний аеропорт імені Данила Галицького сьогодні майже так само порожній, як і до свого відкриття.

· Вартість будівництва - 4,6 млрд гривень (з них з бюджету - 4,3 млрд гривень)

· Планова пропускна здатність - 7,3 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 570 тис. осіб за 2012 рік (8% від планової потужності)

Адміністрація аеропорту стверджує, що показники 2012 року є рекордними для львівського аеропорту, і майже вдвічі більше, ніж у 2011-му.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров, відповідаючи на запитання, навіщо було будувати у Львові аеропорт на понад 7 млн пасажирів, щоб він був завантажений менше, ніж на 10%, заявив, що «внутрішньо посміхнувся». «Хто будує такі об'єкти, як аеропорт, з розрахунку на сьогоднішню пропускну здатність? Якщо такий об'єкт будується, то він розрахований на 100-200 років », - пояснив український прем'єр.

Новий стадіон у Львові, побудований до Євро2012, виявився непотрібним навіть місцевого футбольного клубу «Карпати». Вартість його будівництва склала 2,9 млрд гривень (з яких бюджетні - 2,7 млрд гривень). За рік, що пройшов з Євро-2012, на стадіоні було проведено менше 10 матчів, а його утримання обходиться місту приблизно в 20 млн гривень на рік.

Харків

Реконструкція аеропорту у Харкові відрізнялася двома особливостями - коштувала менше і здійснювалася не тільки за бюджетні, а й за приватні кошти.

· Вартість реконструкції - 2,3 млрд гривень (з них близько 1,5 млрд гривень з бюджету на модернізацію аеродромного комплексу, близько 800 млн гривень - приватні кошти на модернізацію старого терміналу та будівництво нового)

· Планова пропускна здатність - 2 млн. пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - близько 500 тис. пасажирів за 2012 рік (25% від планової потужності)

У реконструкції стадіону, так само, як і аеропорту в Харкові, брав участь бізнесмен Олександр Ярославський, який у той час також був власником місцевого футбольного клубу «Металіст».Загалом реконструкція харківського стадіону коштувала 783 680 000 гривень (майже 100 млн доларів), з яких близько третини були приватними коштами. Всього Ярославський вклав у підготовку Харкова до Євро-2012 близько 250 млн доларів.

Проте в кінці 2012 року бізнесмен склав з себе повноваження президента ФК «Металіст» через, як він сам заявив, «незрозумілих претензій міської влади до мене як до інвестора і, як наслідок, безпрецедентного психологічного тиску, що чиниться на команду і колектив».

Новий власник «Металіста», Сергій Курченко, 27-річний бізнесмен, якого пов'язують з найближчим оточенням президента Януковича, у травні цього року викупив стадіон «Металіст», який є базою його футбольного клубу, у харківських властей за 70 млн доларів, тобто на третину дешевше вартості його реконструкції.

Донецьк

З об'єктів, побудованих в Україні до Євро2012, міжнародний аеропорт у Донецьку ім'я Сергій Прокоф'єва, є чи не найдорожчим.

· Вартість будівництва - 6,9 млрд гривень (з яких 6,5 млрд гривень - з державного бюджету)

· Планова пропускна здатність - 10 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 1 млн осіб (10% від планової потужності)

Пояснюючи, навіщо Донецьку такий великий аеропорт, Борис Колесніков заявляв, що «всі прогнози свідчать, що через сім років Донецьк прийде до 5 млн пасажирів і стане одним з найбільших аеропортів європейської частини СНД». Крім того, український уряд заявляв і про плани перетворити аеропорт у «хаб» для рейсів з Європи в Азію. Зараз міжнародними рейсами, що здійснюються з аеропорту, є чартери в Туреччину, Єгипет і ОАЕ.

Побудований на приватні кошти у 2009 році стадіон «Донбас-Арена», також є базою ФК «Шахтар», - єдиний із стадіонів, який приймав матчі Євро2012, але ніяк не був пов'язаний з державною підготовкою до нього і використанням бюджетних коштів. Його будівництво обійшлося «Шахтарю», власником якого є Рінат Ахметов, в 400 млн доларів, тобто дешевше, ніж держава заплатила за реконструкцію стадіону «Олімпійський» у Києві. Зараз на стадіоні проходять не лише матчі, але й концерти та вечірки.

За матеріалами: ВВС Україна


08.07.2013 2135 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1910
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1835
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1830
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5395 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2129 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1488

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

707

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

755

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

952

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

985
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1737
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3651
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10222
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26102
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10151 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7688
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

872
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

87
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

198
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

359
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1253
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

850