Ми не здатні знати, позаяк не усвідомлюємо підсвідомого. Зрештою, «знання» - це лише відчуття – що те чи інше вірне, а відчуття оманливі та мінливі. Поте людина здатна іноді запитати так, щоб запитанням здивувати Небеса. Це здивування і є істиною.
Один американський математик казав: коли я помру і постану перед Господом, я запитаю в нього про причини відносності і природу турбулентності. Гадаю, на перше питання Він зможе мені відповісти.
Школи необхідно реформувати в ім’я Сократа. Це означає не те, що вчителів треба примушувати пити отруту, а те, що найвищі бали виставляти не за відповіді, а за запитання. Діти, до певного віку, схильні задавати багато дурнуватих запитань, за що їх потрібно сікти, проте іноді питають геніально, і тоді вже потрібно сікти батьків, які цього не заохочують. Oдин нещодавно запитав татуся: Від чого ми, чоловіки, завжди прагнемо бути подібними до тих, кого боїмося. Я написав п’ятитомник у відповідь, проте його запитання залишилося цікавішим ніж мій п’ятитомник.
Мені доводилося давати і спостерігати безліч прес-конференцій. За рідким виключенням журналісти не здатні запитувати, отже не в стані оцінити відповідь. Тому даючи прес-конференцію, попіклуйтеся не тільки про фуршет, але поставте собі запитання самі. Зробіть роботу за журналістів. Кожна відповідь має складатися з трьох частин: 1. влучна коротка фраза, яку вони зможуть цитувати; 2. вказання на те, в чому полягає сенсаційність вашої відповіді; 3. підказка, як саме треба подавати вашу думку чи інформацію.
Більшість проектів, які в усьому світі реалізуються на телебаченні, не живуть більше двох років. А ті, що виживають довше, потребують періодичної зміни формату. У Штатах є передача, яка без жодних змін тримається у прайм таймі вже років двадцять. В ній жодних наворотів. Сидить дядько в підтяжках і розмовляє із запрошеним співрозмовником. Цей дядько в підтяжках вже давно мультимільйонер. Йому платять шалені гроші за вміння запитати.
Дітки, ви скоро помрете і можливо вам поталанить опинитися на одній пательні з ким-небудь цікавим, скажімо з Марксом, з Лютером, або з Біллом Гейтсом. Про що ви його запитаєте? В якій годині тут влаштовують шмон?
Греки вважали спілкування з друзями найбільшою насолодою з тих, що доступні людині. Це сильніше ніж секс і тепла ванна. Для нас спілкування з друзями далеко не в горі рейтингу. Нам не цікаво, бо не цікаво запитувати. Я підозрюю, що Бог створив людину саме як істоту, що запитує. Саме цим ми Йому найбільш потрібні.
Є тест на проходимість до раю. Поставте три нетривіальні питання Богові. Не виходить? Не проходите!
Дмитро Корчинський