Влада відбирає соціальні гарантії

Нинішня влада шукає будь-які можливості, щоб не погашати перед громадянами соціальні борги на суму 130 млрд. грн. Все це здійснюється під прикриттям Європейського суду з прав людини (Євросуд), наполегливо вимагає від української держави виконувати рішення своїх же судів. Тих самих рішень, переважна частина яких зобов'язує Україну виплатити сотням тисяч своїх громадян покладені соціальні виплати

Вчора комітет Ради з правосуддя рекомендував для прийняття у першому читанні урядовий законопроект № 7562 з абсолютно невинною назвою «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Раніше «і» неодноразово писали, що реальна суть цього документа ні в якій мірі не відповідає його назві - мова йде про намір діючої влади не платити українським громадянам належні їм за законом соціальні виплати.

Підгрунтя всього цього процесу досить проста. Вчора на засіданні комітету урядовий уповноважений у справах Євросуду Валерія Лутковська озвучила наступні цифри: «За даними Мінсоцполітики, заборгованість із соціальних виплат сьогодні складає 130 млрд. грн. У випадку, якщо всі ці громадяни звернуться до Євросуду, ми заплатимо крім цих 130 млрд. грн. ще 170 млрд. грн. компенсації ».

Разом, якщо нинішня влада продовжить не платити громадянам їх соціальні гроші, це може обійтися держбюджету приблизно в 300 млрд. грн. Якщо ж влада висловить намір платити, доведеться десь шукати 130 млрд. грн. (Приблизно половина запланованих доходів держбюджету-2011).

Ні той, ні інший варіант для регіоналів, природно, не може бути прийнятним. По-перше, згадані цифри - це всього лише ситуативна сума соціальної заборгованості, яка з року в рік буде продовжувати стрімко рости. По-друге, не одні регіонали брали під ті чи інші вибори спочатку нездійсненні соціальні закони і за рахунок цих законів проходили, наприклад, до Верховної Ради. Отже, не тільки їм за це і відповідальність нести. По-третє, самі українські політики не раз заявляли, що за практично кожним рядком у держбюджеті країни ховаються цілком конкретні особи. Можна припустити, що цих осіб там вже настільки багато, що українські громадяни туди елементарно не помістяться.

У зв'язку з цим регіонали вирішили по-своєму інтерпретувати вимога Євросуду, щоб Україна виконувала рішення своїх же власних судів. З точки зору природної логіки, виконання рішень своїх судів означає не що інше, як виплатити громадянам соціальну заборгованість, що накопичилась. Більше того, надалі держава повинна в повному обсязі виконувати соціальне законодавство, щоб у громадян не було причин звертатися до суду зі стовідсотковою гарантією виграти справу.

Нагадаємо, що за один 2010 рік наші суди винесли більше мільйона рішень з приводу соціальних виплат одним тільки дітям війни. Але ж є ще пенсіонери, чорнобильці і так далі…

Але сьогодні діюча влада дотримується радикально іншої логіки - куди простіше вилучити з соціальних законів конкретні розміри соціальних виплат і надати повноваження Кабміну встановлювати ці розміри своїми постановами. Це, у свою чергу, дає владі чудовий інструмент для оперативного маніпулювання розмірами соціальних виплат в ручному режимі. Аж до теоретичної можливості звести їх до нуля.

Як наслідок цілком можуть виникнути ситуації, коли соціальні гарантії і пільги у громадян як би є, але вони на зовсім законних підставах дорівнюють нулю. За подібних обставин жоден суд в Україні вже не зможе винести рішення на користь українських громадян. Отже, кількість виграних громадянами справ проти держави в основній своїй масі значно зменшиться і України припинить нарешті практику невиконання рішень своїх же власних судів.

Цікаво, що народні депутати прекрасно розуміють, що вони роблять і до чого це призведе. Показово вже те, як вчора всі без винятку члени комітету Ради з правосуддя відхрещувалися від тих частин законопроекту № 7562, де мова йде про непряме, але цілком реальне скасування соціальних гарантій. Але показово й інше - документ все ж таки був рекомендований для прийняття в першому читанні. Таким чином, депутати, швидше за все, не менш чудово розуміють, що ця важлива для діючої влади справа неминуче буде доведена до логічного кінця. Тим більше що на пульсі цього процесу тримає руку сам президент Віктор Янукович.

У будь-якому випадку при аналізі ситуації, що склалася, варто виходити з того, що українським громадянам ніхто нічого виплачувати, взагалі то, не збирається. Ну а простим українцям, у свою чергу, залишається тільки подумати: чи варто надалі купуватися на передвиборні соціальні обіцянки і взагалі голосувати за тих людей, які коли-небудь обіцяли липову соціалку? Принаймні, наслідки подібних рішень дуже багато українських громадян в самому найближчому майбутньому відчують на своїй власній шкурі.

 

 

15


Кількість переглядів - 3224
21.02.2011 13:39
Система Orphus

Поділитись новиною:

Коментарі (1)
Бандерівец | 21.02.2011 14:01Є просте питання: А ЧИ МАЄ ВЛАДА ГРОШІ НА ПОКРИТТЯ ВСІХ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ СОЦВИПЛАТ. Відповідь всім зрозуміла: НЕ МАЄ. Тим більше після "помаранчевої п'тирічки". Що залишила Юля новій владі? Борги під 30% річних? 30-процентне падіння економцки (Коли вони помаранчева зграя до влади після Кучми, то отримали найбільше зростання в Європі - +10%), залишили суцільну руїну. Тому не треба вішати всіх собак на нинішню владу. Не треба лукавити самі перед собою.

Додати коментар

Щоб залишити коментар вам необхідно авторизуватися через:
Статті
Останнє в блогах
Всі блоги