Карта злочинності в Україні: На Прикарпатті – злочинців менше, але хабарників - більше

 

КАРТА злочинності в Україні: серед україномовних – злочинців менше

 

На сайті ZLOCH.IN.UA в меню обираєш рік і вид злочину – карта показує ситуацію по регіонах України. Зеленим, жовтим, оранжевим, червоним позначені області за рівнем зростання злочинності.

Із заходу на схід і південь карта червонішає. Автор зазначає: на заході, та й там, де розмовляють українською, злочинів вчинюють менше. Мова, мовляв, - як синонім успіху. Про це інформує Gazeta.ua.

Так, 21-річний студент Роман Мельник із Червонограду, що на Львівщині, переміг у другому конкурсі-хакатоні SocialBoost: Open Data, темою якого було створення соціально корисних веб-проектів. З кількома приятелями-програмістами він склав кримінальну карту України.

Лідерами за цим показником є Крим і Севастополь, їх наздоганяють Запорізька та Дніпропетровська області. Донеччина не належить до п'ятірки за жодним із основних показників. Але це офіційні дані. Не переконаний, що всі злочини реєструють.

Найбезпечніше жити в Тернопільській та Івано-франківській областях. Водночас там один із найвищих рівнів хабарництва. Можливо, захід менш криміногенний, бо багато людей виїхали за кордон на заробітки. Також там більше сіл, а міста невеликі.

На заході й у центрі крадуть у півтора-два рази менше, ніж на півдні та сході. Найменше - у Франківській, Чернівецькій і Тернопільській областях. Лідирує Крим, особливо Севастополь, який у 20 разів криміногенніший за Тернопільщину. На Франківщині крадуть усемеро рідше.

Крадуть часто через безробіття. На заході люди, якщо не мають грошей, емігрують або працюють на городах. Мешканці південних регіонів - пасивніші, заганяють себе у рамки, коли вкрасти чи напасти – виправдано. Захід межує з європейськими країнами – є з чим порівняти, є куди тягнутися. Можна заробляти на прикордонній торгівлі. Склалася міграційна традиція: хтось із родичів був чи є за кордоном. У мене кілька дядьків у Сполучених Штатах, двоюрідна сестра і хрещена – в Італії, рідний брат – у США, найкращий друг до Лондона виїхав. Якщо запитати мого однолітка на cході країни, думаю, він такими міжнародними зв'язками не похвалиться.

На сході люди важко працюють, але їм треба, щоб хтось гарантував зайнятість. Західняки заповзятливіші. І ще грають роль заздрощі та рівняння на когось. Мій дядько в селі хоче бути не гірший за сестру, за сусідів, і це стимулює багато трудитися.

Кількість крадіжок корелює з картою голосування: «помаранчеві» — «сині». Зелені регіони на моїй карті – ті самі, що були «помаранчевими» на карті голосування під час виборів президента і парламенту. Ті, що в нас помаранчеві й червоні, на електоральній карті були «синіми».

Галичина і схід-південь «дружать» у категорії «злочини у сфері службової діяльності». Тамтешні чиновники однаково жовті, тоді як у центрі й на півночі країни – зелені. Там менше дають хабарів.

Тернопільська й Чернівецька області - останні за показниками злочинів, а за рівнем хабарництва – червоні. На Буковині міліція зловила на цьому в два з половиною рази більше людей, ніж у Києві. Однак це може свідчити про небажання боротися з хабарниками у столиці і промислових містах.

За кількістю злочинів, скоєних неповнолітніми, рекорд побила Житомирщина: на 100 тисяч населення – 36, на Кіровоградщині – 35.

Найменше ґвалтують на Тернопільщині. Пояснюю це високою релігійністю та відсутністю індустріальних міст.

Там, де більше розмовляють українською, менше злочинів, і навпаки. Кажуть: це тому, що схід урбаністичний і промисловий, а захід живе в селі та на заробітках. Я на калькуляторі вирахував середню кількість злочинів на тисячу осіб у Воронезькій і Ростовській областях Росії, які межують із Луганщиною та Донеччиною. Позаторік Ростовська область мала 13,2 злочину на тисячу осіб, Воронезька – 11,8, Донецька – 12,7, Луганська – 12,9, Запорізька – 13,9. Схід України в цьому аспекті є продовженням Росії. Воронезька та Ростовська області - менш промислові, ніж Донбас, а рівень порушень такий самий. Кількість злочинів на тисячу осіб на Львівщині – 6, Тернопільщині – 4,6, Івано-Франківщині – 4. Отже, мова таки має значення.

На Тернопіллі найбільша частка українців з-поміж усіх областей – 97,8 %, за даними останнього перепису населення. Далі йдуть Прикарпаття, Волинь, Рівненська та Вінницька області, за ними Львівщина з часткою українців 94,8 відсотка.

Кияни російськомовними будуть іще довго – таке у мене враження. Але 2030-ого року більшість, думаю, спілкуватимуться українською. Вона поширюватиметься зі зростанням заможності. Коли виникне асоціація: «Україна – це моя держава, і ми рухаємося вперед», тоді українську сприйматимуть як синонім успіху. Мова стане силою, через яку можна себе усвідомити, а зараз це лише елемент культури. Доки не підіймемо економіку, масові мовні зміни нереальні.

Вирішив зробити ще карту Києва: показати, в яких районах безпечніше. Даних по місту на офіційних вебсторінках міліції не було. Я прочитав Закон «Про доступ до публічної інформації» і подав запит до Міністерства внутрішніх справ. Попросив буквально все: о котрій годині скоюють злочини, кількість правопорушень, прив'язку до вулиць, розбивку по районах. Здивувався, що Троєщина – не найкриміногенніша. Станом на січень-квітень лідирував Печерський район. Тут на тисячу жителів 19,6 злочину, а на Троєщині – 9,1. Печерськ – це офіси, впливові люди, дорогі авто і квартири. Є що красти. На Голосіївський та Шевченківський райони припадають по 15 злочинів із гаком.

Хочу визначити проблемні вулиці. Патрулі розкидані по районах Києва однаково, а криміногенна ситуація всюди різна. Пости, які в центрі міста охороняють адміністративні будівлі, доцільніше перекинути у спальні райони. Можна визначити зв'язок між відсутністю освітлення і кількістю злочинів. Або: чи кіоски з продажу алкоголю, розбиті дороги, наявність парків та сміття впливають на рівень злочинності на конкретних вулицях, перехрестях, околицях. У Лондоні подекуди є таблички: «Обережно, тут крадії, замикайте дім». Це може відлякувати злодіїв.

За статистикою правоохоронців, більшість злочинів – майже чверть добової кількості – скоюють о першій ночі. Їх уп'ятеро більше, ніж о 24.00 і 2.00. Говорив про це з адвокатами. Вони припускають, що перестає працювати метро, а люди з роботи повертаються, розходяться вуличками – на них легше напасти.

З міліції дзвонили і запитували, чи задоволений їхньою інформацією. Повідомив, що виграв грант, тому спокою їм не дам.


04.07.2013 3292 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

177
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

525
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5388
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2602

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883