Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії

 

 

 

Вчора, 18 квітня, обласна філармонія влаштувала чергове музичне свято. Загалом, якби це не стосувалося музики як найнеобхіднішого елементу ще античного навчання в сімці Королівських мистецтв (поряд з музикою до цієї сімки входили, здається, ще й граматика, риторика, логіка, математика, геометрія-архітектура та астрономія) то можна було б сказати, що ці свята стають вже «буденно-звичними»... Але класична музика це одна з не багатьох сутностей цього світу, яка в якісному живому (а не пластмасово-оцифрованому-«лохівському»-МР-3) виконанні за визначенням «буденною і звичною» бути не може.  

 

«Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель...)

 

...На цей раз був струнний ансамбль «Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель). В компанії з клавесином, гітарою-лютнею та неймовірним сопрано Ірини Ключковської виконавці та гості відмітили 335-річчя композитора Антоніо Вівальді розкішним концертом. Кілька днів раніше було феєричне «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта... Чернівецький симфонічний оркестр, чардаш Монті з Познані, "Прикарпатська весна-2013", виконавці з Європи...

 

Посеред сірого буття звиклих до електронного мелосу наших краян в Філармонії (на диво) розквітло щось Справжнє, а не «замінне» - більш звичне для наших часів планетарного згіршення егоїстичних часів Калі-Юги. Енергетика живого звучання – умовно, – «від-скрипки-до-вуха» (без посередництва мембран-дротів-оцифровувачів-CD-плеєрів-декодерів-електросигналів-пастикових-колонок….), - незрівнянна…

 

Кілька сотень івано-франківців близько двох годин насолоджувалися вибіркою з концертів та оперних партій майстра італійського бароко. Стихія венеційського бароко захоплювала і створювала інший світ і переносила в нього. Той світ, де звуки клавесину, скрипок і альтів  кружляють навколо срібних голосів гітари і лютні, сопрано. Така музика – це медитація, відсторонення від калейдоскопу думок-мавп, що скачуть з дерева на дерево в наших мізках. І концентрація тільки на музиці – «hic et nunk» («тут-і-тепер»).

 

Ми тішимося тим, що в Івано-Франківську – вельми «не балуваному» культурною класикою світового рівня – нарешті виник той «золотий осередок» високого мистецтва, який, як один з необхідних елементів, і робить місто містом у повному розумінні цього слова. Півтора століття тому роль такого локусу в Станиславові зіграв театр, який тоді розміщувався у тій самій будівлі, яка тепер є резиденцією обласної філармонії.

 

Людям з мистецьким смаком, з бажанням справжнього, тепер є де збиратися. Провінційність і «просвітність» в місцевій культурі тепер вже, на щастя, не такі щільні та фронтальні, як ще навіть кілька років тому.

 

Громадськість Івано-Франківська, очевидно, ще не повністю оцінила той культурний прорив, який на наших очах зростає й міцніє в концертному залі на площі Міцкевича. А от в ще до кризові часи, коли ми подорожували європами і світами, бачили ми добрі приклади, коли не тільки влада, але й громада опікується високим мистецтвом. Для прикладу – в Парижі при «Гранд ОперА» організувалася Фундація з місцевих бізнесменів та аристократів, які за честь мають допомагати в постановці вистав. Бюджет – сотні мільйонів євро. До речі, ця Фундація – досить закрита «тусовка» - потрапити туди – стоїть черга… Цікавим є ще й те, що заступником керівника Фундації є українка – Наталка Горішня, екс-балерина, як виступала на сцені «Гранд ОперА» з легендарним Нурієвим… Та ж картина в Ліоні – там подібні Фундації підтримують Ліонську картинну галерею та театр… Це тільки де були, і що бачили...:)

 

Не буде зайвим створити Раду меценатів й для нашої обласної філармонії. Принаймні, це буде реальним кроком назустріч митцям-ентузіастам, яким вдаються реальні проекти пристойного світового рівня.

 

Але от чи варто про це говорити в нас. «Лохи» ж здебільшого слухають (дивляться, споживають...) «пластмасове»:)

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

Читайте також:

Був сьогодні в Філармонії (Івано-Франківській обласній)…

 


19.04.2013 1975 1
Коментарі (1)

88 2013.04.22, 18:25
молодці
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

804
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

616
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1689
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3025
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2465
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2443

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

30

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

600

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

604

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1462
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

570
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

428
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

801
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

203
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

298
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26933
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

757
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

322
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

321
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

647
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1069 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

844