ОБОРОНА

 

 

Нам казали: насолоджуйтесь війною, мир буде жахливим. Проте, й цю насолоду в нас вкрали книжники і фарисеї.

 

Ми сяк-так примирилися з відсутністю шпаг у офіцерів на полі бою, але коли нещодавно американці об'явили за скасування багнетів, я став пацифістом.

 

Проте, не все було втрачене!

 

Інтернет приніс благу звістку: Бундесвер відновив кавалерію! Виявилося, що боротися з партизанами в локальних конфліктах не можливо лише ракетними військами стратегічного призначення. Щоправда, сідло впровадили американське, себто пересуватися клусом вони не зможуть, лише чвалом й кроком.

 

Цікаво, що новій німецькій кінноті протиставлять французи?

 

Один френд з інтернетів припустив, що французи, як завжди, найматимуть польських уланів.

 

За 20 років після розпаду Варшавського договору, краху СРСР та припинення гонки озброєнь, воєнний бюджет США зріс у два з половиною рази. Графік американських воєнних витрат - це хвиляста лінія, яка йде вгору.

 

Європейські країни перебувають в економічній кризі, проте, витрати на оборону вцілому не скорочують. На один відсоток скоротила Британія, бо вона виділяє збройним силам більше коштів, ніж ті можуть витратити.

 

Не зважаючи на зменшення надходжень від Газпрому, Москва збільшує фінансування армії, й планує дуже коштовне переозброєння. Днями вона провела наймасштабніші за 20 років навчання ядерних сил.

 

З цієї тенденції трохи випадає Україна, але на тлі урізання фінансування Збройних сил, дедалі потужніше фінансуються спецпідрозділи Внутрішніх військ, їхня чисельність зростає. Й це розумно, адже найнебезпечнішим ворогом Української держави є український народ.

 

Можуть зауважити, що ВПК з'їдає свій відсоток ВВП, бо на нього зав'язано стільки населення, бюрократії, промисловості й суспільної інерції, що їх небезпечно недофінансовувати. Народ, який не хоче годувати армію, буде годувати хунту. Цікаво, що ті самі американці, навчені гірким досвідом антивоєнної кампанії часів В'єтнаму, легше сприймають витрати на афганську війну, ніж на реформу системи охорони здоров'я.

 

Втім, аналіз бюджету може призвести лише до тривіальних висновків, на зразок необхідності заощадження, що завжди має руйнівні наслідки. Справжнє осягнення можливе лише через художні засоби. Бо людина пізнає світ тими самими інстументами, якими Бог створив його.

 

В Україні протікала ( швидче - нагромаджувалася ) творчість одного з найвизначніших митців ХІХ ст. Тотлебена. Він експериментував з інсталяціями на грунті фортифікації. Його укріплення, зокрема Лисогорський форт у Києві - це чисте мистецтво не замулене брутальними потребами оборони. Його стиль можна характеризувати, як "неоархаїку", він навіяний аллюзіями Змієвих валів - дивовижних споруд наших предків, якими не можливо було захиститися від печенігів, але можна було вразити уяву цих підступних кочівників.

 

Виключно геометричнi розрахунки i пояснення фортифiкацii є рудиментами примітивного просвітництва. Бiльшiсть фортечних споруд була покликана до життя вигаданими страхами й cпоруджена пiд впливом естетичних уявлень та амбiцiй. Отже, геометрiя має бути пояснена психiатрiєю. Я нинi пишу ессе "манiакально-депресивний полiгонал Тотлебена на Лисiй горi у Києвi" (дивіться в наступних серіях).

 

Все це стосується не лише фортифікації, але оборони вцілому. Армія потрібна народу аби боронитися від суспільних неврозів, а також тому, що це красиво. Мистецтво війни - це в першу чергу мистецтво. Навідміну від знарядь праці, зброя найчастіше красива (навіть кулемет Максима має своєрідну кумедну грацію). Можна медитувати, наприклад, на австрійську кавалерійську шаблю, а на токарний станок - ні.

 

Принцип стратегії вісімнадцятого ст.: "битва - це рвотне для хворого, коли не лишається нічого іншого". Моріц Саксонський віддавав перевагу маневру перед стріляниною. Нині переозброєння, обмеження озброєнь, сварки навколо ПРО - все це нерухомі маневри, аби обійтися без "рвотного".

 

Розповідає Річард Ф. Бьортон, а він чув від Р. Шомбурга, а той бачив в індіанців Демагара, що коли хлопчика посвячують в юнаки, йому дають твердий камінь, який той має відшлифувати руками. Буває хлопчик стає чоловіком до того як виконає це завдання.

 

Людина дорослішає, тобто стає вповні людиною, коли зосереджується на безсенсових речах, які не дають жодної практичної користі. Вони і є найважливішими. Те саме стосується всього суспільства, для якого армія - це індіанській педагогічний камінець.

 

Але є одна річ, яка бентежить: не зважаючи на надмір військовиків, війни таки трапляються.

 

Людям лише здається, що вони згодні сплачувати податки на військо бо мріють за мир. Насправді, вони мріють за війну.

 

Чоловік, який купляє АКМ під евфемізмом "мисливський карабін" виправдовує це для себе міркуваннями безпеки, а насправді хоче постріляти. В начальника.

 

Коли нації накопичують озброєння, вони на військових складах зберігають на депозиті волю.

 

"Всі значні постфрейдистські відкриття в психології підтверджують теорію Ніцше... - неврастенія виникає в результаті невикористаної волі" (Уїлсон).

 

Для того, щоб пояснити захворювання самого Ніцше, доведеться скористатися арсеналом не психології, але демонології.

 

Життя - це підготовка до чогось, що ніколи не станеться - казав Єйтс, який не знав, що незабаром станеться Світова війна.

 

Мені теж поталанило: я був знайомий з людьми, які знали тих, хто допомагав тим, хто був потерпілим від тих з ким сталося.

 

Я за мирне життя. Бо звичайний філістерський гоп-стоп значно приємнішій за, наприклад, атаку стримуючого опорного пункту у складі посиленої мотострілецької чоти.

 

Але війна буде, бо її щось давненько не було.

 

В одній малобюджетній чорнушній американській комедії почув гарний, мйже шекспірівської сили діалог:

 

- Дивись, він вмер!

- Так, це побічний наслідок ножа в спині...

 

Побічні наслідки бувають несподівані.

 

Дмитро Корчинський,

Cпеціально для ТСН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи варто дозволити в Україні вільне володіння зброєю?

 


Коментарі (2)

O-o-o! 2013.03.11, 18:15
Як завжди, красиво та розумно!
Я 2013.03.13, 16:03
Шлях держави в майбутнє у верховній раді мали б визначати хоча б напів-філософи, мислителі з життєвим досвідом. А не директори-господарники чи інші спеціалісти та пройдисвіти. Нам ще дуже далеко до цього, тому й бідуємо...
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1281
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2573
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2140
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2204
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6621 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2482 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

375

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1188

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1313

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1446
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

311
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

183
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

610
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

86
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26548
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

575
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10491 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

86
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

117
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

429
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

575
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

646