ОБОРОНА

 

 

Нам казали: насолоджуйтесь війною, мир буде жахливим. Проте, й цю насолоду в нас вкрали книжники і фарисеї.

 

Ми сяк-так примирилися з відсутністю шпаг у офіцерів на полі бою, але коли нещодавно американці об'явили за скасування багнетів, я став пацифістом.

 

Проте, не все було втрачене!

 

Інтернет приніс благу звістку: Бундесвер відновив кавалерію! Виявилося, що боротися з партизанами в локальних конфліктах не можливо лише ракетними військами стратегічного призначення. Щоправда, сідло впровадили американське, себто пересуватися клусом вони не зможуть, лише чвалом й кроком.

 

Цікаво, що новій німецькій кінноті протиставлять французи?

 

Один френд з інтернетів припустив, що французи, як завжди, найматимуть польських уланів.

 

За 20 років після розпаду Варшавського договору, краху СРСР та припинення гонки озброєнь, воєнний бюджет США зріс у два з половиною рази. Графік американських воєнних витрат - це хвиляста лінія, яка йде вгору.

 

Європейські країни перебувають в економічній кризі, проте, витрати на оборону вцілому не скорочують. На один відсоток скоротила Британія, бо вона виділяє збройним силам більше коштів, ніж ті можуть витратити.

 

Не зважаючи на зменшення надходжень від Газпрому, Москва збільшує фінансування армії, й планує дуже коштовне переозброєння. Днями вона провела наймасштабніші за 20 років навчання ядерних сил.

 

З цієї тенденції трохи випадає Україна, але на тлі урізання фінансування Збройних сил, дедалі потужніше фінансуються спецпідрозділи Внутрішніх військ, їхня чисельність зростає. Й це розумно, адже найнебезпечнішим ворогом Української держави є український народ.

 

Можуть зауважити, що ВПК з'їдає свій відсоток ВВП, бо на нього зав'язано стільки населення, бюрократії, промисловості й суспільної інерції, що їх небезпечно недофінансовувати. Народ, який не хоче годувати армію, буде годувати хунту. Цікаво, що ті самі американці, навчені гірким досвідом антивоєнної кампанії часів В'єтнаму, легше сприймають витрати на афганську війну, ніж на реформу системи охорони здоров'я.

 

Втім, аналіз бюджету може призвести лише до тривіальних висновків, на зразок необхідності заощадження, що завжди має руйнівні наслідки. Справжнє осягнення можливе лише через художні засоби. Бо людина пізнає світ тими самими інстументами, якими Бог створив його.

 

В Україні протікала ( швидче - нагромаджувалася ) творчість одного з найвизначніших митців ХІХ ст. Тотлебена. Він експериментував з інсталяціями на грунті фортифікації. Його укріплення, зокрема Лисогорський форт у Києві - це чисте мистецтво не замулене брутальними потребами оборони. Його стиль можна характеризувати, як "неоархаїку", він навіяний аллюзіями Змієвих валів - дивовижних споруд наших предків, якими не можливо було захиститися від печенігів, але можна було вразити уяву цих підступних кочівників.

 

Виключно геометричнi розрахунки i пояснення фортифiкацii є рудиментами примітивного просвітництва. Бiльшiсть фортечних споруд була покликана до життя вигаданими страхами й cпоруджена пiд впливом естетичних уявлень та амбiцiй. Отже, геометрiя має бути пояснена психiатрiєю. Я нинi пишу ессе "манiакально-депресивний полiгонал Тотлебена на Лисiй горi у Києвi" (дивіться в наступних серіях).

 

Все це стосується не лише фортифікації, але оборони вцілому. Армія потрібна народу аби боронитися від суспільних неврозів, а також тому, що це красиво. Мистецтво війни - це в першу чергу мистецтво. Навідміну від знарядь праці, зброя найчастіше красива (навіть кулемет Максима має своєрідну кумедну грацію). Можна медитувати, наприклад, на австрійську кавалерійську шаблю, а на токарний станок - ні.

 

Принцип стратегії вісімнадцятого ст.: "битва - це рвотне для хворого, коли не лишається нічого іншого". Моріц Саксонський віддавав перевагу маневру перед стріляниною. Нині переозброєння, обмеження озброєнь, сварки навколо ПРО - все це нерухомі маневри, аби обійтися без "рвотного".

 

Розповідає Річард Ф. Бьортон, а він чув від Р. Шомбурга, а той бачив в індіанців Демагара, що коли хлопчика посвячують в юнаки, йому дають твердий камінь, який той має відшлифувати руками. Буває хлопчик стає чоловіком до того як виконає це завдання.

 

Людина дорослішає, тобто стає вповні людиною, коли зосереджується на безсенсових речах, які не дають жодної практичної користі. Вони і є найважливішими. Те саме стосується всього суспільства, для якого армія - це індіанській педагогічний камінець.

 

Але є одна річ, яка бентежить: не зважаючи на надмір військовиків, війни таки трапляються.

 

Людям лише здається, що вони згодні сплачувати податки на військо бо мріють за мир. Насправді, вони мріють за війну.

 

Чоловік, який купляє АКМ під евфемізмом "мисливський карабін" виправдовує це для себе міркуваннями безпеки, а насправді хоче постріляти. В начальника.

 

Коли нації накопичують озброєння, вони на військових складах зберігають на депозиті волю.

 

"Всі значні постфрейдистські відкриття в психології підтверджують теорію Ніцше... - неврастенія виникає в результаті невикористаної волі" (Уїлсон).

 

Для того, щоб пояснити захворювання самого Ніцше, доведеться скористатися арсеналом не психології, але демонології.

 

Життя - це підготовка до чогось, що ніколи не станеться - казав Єйтс, який не знав, що незабаром станеться Світова війна.

 

Мені теж поталанило: я був знайомий з людьми, які знали тих, хто допомагав тим, хто був потерпілим від тих з ким сталося.

 

Я за мирне життя. Бо звичайний філістерський гоп-стоп значно приємнішій за, наприклад, атаку стримуючого опорного пункту у складі посиленої мотострілецької чоти.

 

Але війна буде, бо її щось давненько не було.

 

В одній малобюджетній чорнушній американській комедії почув гарний, мйже шекспірівської сили діалог:

 

- Дивись, він вмер!

- Так, це побічний наслідок ножа в спині...

 

Побічні наслідки бувають несподівані.

 

Дмитро Корчинський,

Cпеціально для ТСН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чи варто дозволити в Україні вільне володіння зброєю?

 


Коментарі (2)

O-o-o! 2013.03.11, 18:15
Як завжди, красиво та розумно!
Я 2013.03.13, 16:03
Шлях держави в майбутнє у верховній раді мали б визначати хоча б напів-філософи, мислителі з життєвим досвідом. А не директори-господарники чи інші спеціалісти та пройдисвіти. Нам ще дуже далеко до цього, тому й бідуємо...
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

560
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

652
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1364
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2316 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1169
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3094

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

916

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1061

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1491

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2088
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

349
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26411 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

783
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3039
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1286
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

964
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1223
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3102
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

442
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4316
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1100
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1658