Параска Хома подала заяву про вихід із Спілки художників та Спілки майстрів народного мистецтва


Майже ювілейна виставка живопису самобутньої художниці Параски Хоми в івано-франківській кав’ярні «Світлиця Мулярова» стала резонансною як для громадськості, так і для самих митців.

 

На відкриття виставки були запрошені керівники обласних спілок художників та майстрів народного мистецтва, членом яких дотепер є пані Параска. Проте вони не вважали за честь відвідати її. Зрештою, виявилося, що художницю просто не визнають. І це стосується не тільки обласного рівня.

 

Під час відкриття виставки згадали прикрий факт про те, як на вищому рівні гальмується питання подання майстрині на здобуття Шевченківської премії.

 

Цього року Параска Хома відзначає 80 років від дня народження. В обласному управлінні культури, національностей та релігій кажуть, що з нагоди такого поважного ювілею майстрині передбачені кошти на фінансування святкування. Втім, що криється під словами «святкування ювілею», не беруться розшифровувати.

 

Родина та частина митців стурбовані тим, що Параску Хому відверто ігнорують у Спілці. Минулого року їй надіслали вітальну листівку із Великоднем. До листівки був прикріплений папірець з повідомленням про несплату 144 гривень членських внесків. Попри це голова ревізійної комісії Спілки художників пан Дувірак переконує, що у Спілці було прийнято рішення, що митці, котрим виповнилося 70 років, звільняються від сплати членських внесків, пише ЗК.

 

Двічі управління культури допомагало у підготовці матеріалів для подання майстрині на присудження Шевченківської премії. Документи мали би подавати творчі спілки. Але, за дивним збігом обставин, документи чомусь доручали везти представникам управління культури. Як виявилося, документи дійшли до голови Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Але той чомусь не вважає її достойною такої нагороди. Мовляв, недостатньо матеріалу про неї, немає виставок, друкованої літератури тощо.
Невістка Параски Петрівни пані Стефанія каже, що попри свою популярність майстриня залишається забутою сучасниками. І разом з тим її твори є популярними, про що свідчить чимала кількість організованих виставок. А роботи майстрині перебувають навіть у приватних колекціях за кордоном.

 

Жінка і надалі продовжує творити. Син художниці Ярослав Хома каже, що вдома є цілий склад робіт, про їх кількість годі й говорити, але виставити усі роботи немає можливості.

 

 

Довідка "Фіртки":

Хома Параска Петрівна (10 листопада 1933, с. Чернятин, Городенківський район) — майстер народного декоративного розпису. Член Національної спілки художників України (1973), лауреат Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур, обласної премії ім. Ярослава Лукавецького. Заслужений майстер народної творчості України (1973).
Любила малювати з дитинства, але для суспільства її талант відкрився тільки у 1968 році, коли її син Ярослав, який вчився у Косівському училищі прикладного мистецтва, показав її малюнки своєму вчителеві, професійному художнику Юліану Савці.


21.02.2013 3211 4
Коментарі (4)

Ромко 2013.02.21, 22:15
І в чому резонанс для громадськості і мистецьких кіл? Замахала вже всіх та родина Хоми. Зарабляла досить грошиків за Ющенка і з діаспори, а тепер плачеться бо видно ще сину і невістці грошиків невистачає. Попрошайки! Справжні митці так не творять!
правда 2013.02.22, 09:15
Ти ромку навіть не розумієш про що йдеться.Ти навіть уявлення не маєш про її Внесок в мистецтво.А якщо б мав тут би не гавкав. Розвелось в нас псевдо митців,і критиканів дуже багато.......напевно зацікавлена особа.....
Галина 2013.02.24, 12:30
Хто такий Ромко, щоб судити про творчість Параски Хоми ? Мабуть це все таки зацікавлена особа, і не мабуть, а точно. Тому на його коментар уваги не звертайте. А підіть на виставку і самі оцініть її роботи. Краще один раз побачити, ніж читати відгук Ромка.
Марія 2013.02.24, 13:14
Вчора була на виставці у Світлиці Мулярова. Картини Параски Хоми випромінюють СВІТЛО, РАДІСТЬ, ДОБРО...! Тож будьмо і ми добрішими...
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9211 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1222
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

643
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5723
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1549
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1415

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

489

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1304

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1135

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1033
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

380
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

452
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1397
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

450
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

721
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5766
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

473
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

339
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

666 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1113
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

968